Kamenné internáty, neskutočne zelené trávniky, gotické kostoly a rozľahlé parky - univerzitné mestečko Cambridge je také pestré, že dôvod na návštevu si nájde každý.
Starobylý Cambridge po stáročia ťažil zo svojej výhodnej polohy. Stokilometrová vzdialenosť od sídla panovníka bola dostatočne veľká na to, aby často kacírske myšlienky tunajších vzdelancov ostali nepotrestané. Zrejme preto sem až z Oxfordu prišli neskorší zakladatelia preslávenej univerzity do dobrovoľného exilu. Do Cambridgeu je z centra Londýna možnosť pohodlnej dopravy vlakom, z letiska Stansted, kde pristáva i pravidelná linka nízkonákladovej spoločnosti z Bratislavy, aj priame autobusové spojenie. Mesto samotné je ideálne pre chodcov a cyklistov. Exkurzie pre turistov, ktorí bažia po vedomostiach o impozantných pamiatkach mesta, sa začínajú každodenne pri informačnom centre na Wheeler Street. Tradičnou a populárnou zábavkou a zároveň vynikajúcim spôsobom, ako si prezrieť budovy starobylej univerzity, je „puntovanie“ na rieke Cam. Na plytkej a pomerne labilnej drevenej pramici vybavenej dlhým bidlom, ktorým sa odrážate odo dna rieky a zároveň kormidlujete, môžete prejsť celé mesto. Nenechajte sa vyľakať, ide o skvelý program na slnečné popoludnie. V lete po skončení semestra máte šancu zohnať nocľah v niektorom zo starobylých internátov (CambridgeRooms.co.uk). Univerzitné hotely - University Arms - sú oveľa drahšie a ani zďaleka nie sú také krásne.
Tá spočiatku fungovala ako skupina samostatných kláštorov a internátov a hoci je druhou najstaršou na Britských ostrovoch, ženám začala akademický titul udeľovať až v roku 1947. Vraj staromódne? Nič oproti tomu, že ešte v 19. storočí vyžadoval univerzitný poriadok od študentov úplný celibát.
Intelektuálsky raj
Ak vás fascinujú prechádzky po stopách velikánov dejín, tiež budete v Cambridgei vo svojom živle. Zo slávnych postáv britskej, a teda spravidla i svetovej politiky, umenia či vedy tu študoval v priemere každý druhý - za ostatnými sa musíte vybrať do Oxfordu. Trinity College navštevoval Isaac New-ton, Darwin študoval na Christ‘s College a hovorí sa, že práve tam vymyslel evolučnú teóriu.
Svoju alma mater však v Cambridgei našli i lord Byron, John Milton a Oliver Cromwell. Istá klebeta tvrdí, že jediná fakulta cambridgeskej univerzity, Trinity, vychovala viac laureátov na Nobelovu cenu ako celé Francúzsko. Hoci spomínaných laureátov bolo vskutku množstvo, toto porekadlo pramení skôr z vlažných vzťahov medzi britskými pojedačmi pudingu a „Francúzmi-žabožrútmi“.
Medzi najzaujímavejšie miesta v Cambridgei rozhodne patrí Scottov polárny inštitút. Vo výstavnej vile na okraji centra je zhromaždená kolekcia autentických predmetov z vybavení britských polárnych výprav.
Nájdete tam úryvky zo Scottovho denníka z tragickej cesty na južný pól, Shackletonove sane, ktorými brázdil Antarktídu, ako aj množstvo písomnej a fotografickej dokumentácie v archíve. Fitzwilliamovo múzeum je zas domovom nespočetných obrazov od Tiziana, Moneta, Renoira či Picassa. Nechýba ani ohromná zbierka antického umenia, egyptských artefaktov a starých rukopisov. Vstup do nápadnej klasicistickej budovy z roku 1848 je z Trumpington Street zadarmo.
V meste vzdelancov budete mať pocit, že stojí za to vziať do ruky knihu a niečo sa dozvedieť. Zastavte sa preto v Cambridge University Press, kníhkupectve jedného z prvých vydavateľstiev na svete, alebo v Borders, kde si môžete v pohodlnom kresle, s kávičkou v ruke listovať v najnovších tituloch svetovej literatúry až do jedenástej večer.
Lov na gotiku
Cambridge je jednou z najbohatších kolekcií anglickej gotiky na prijateľne malej ploche. Priamo v strede mesta medzi Market Square a King‘s College sa nachádza Kostol sv. Panny Márie (Great St. Mary‘s Church) z 15. storočia. Nájdete tam i jednu z mála románskych rotúnd v Anglicku - Rotundu svätého Hrobu (Holy Sepulchre). Nevynechajte návštevu Queens‘ College a jeho dreveného Matematického mosta, ktorý spája internát so záhradou za riekou Cam. Údajne ho navrhol sám Isaac Newton bez jedinej skrutky či klinca.
Návštevník si určite vychutná neanglickú a dynamickú atmosféru multikultúrneho mesta. Takmer kláštorná uzavretosť prísne strážených internátov sa mieša s búrlivou vitalitou študentských krčmičiek, kaviarní a barov. Nebuďte prekvapení, keď v parku stretnete kravu či dokonca celé stádo. Ako neskôr zistíte, je ich tam pomerne dosť a na hraniciach parkov sú preto samozatváracie vrátka pre chodcov, cez ktoré sa dobytku nechce.
Praktické informácie pre cestovateľov do Cambridgeu
3 miesta, ktoré musíte vidieť
King‘s College Chapel: gotické vežičky sú sú-časťou panorámy mesta.
Trinity College: majestátnu budovu fakulty je najlepšie obdivovať z pramice na rieke Cam
Corpus Clock: 1,5-metrové hodiny bezručičiek poháňa obrovská kobylka zvaná Chronopha-ge, teda časožrút.