Bratislava. "Na zimu zaniknú, ale na jar začnú zasa rásť. Rozmarín je trvalka citlivá na zimu, preto ho treba počas zimného obdobia uskladniť v teplom a suchom prostredí. Pri vhodných podmienkach však dokáže prežiť zimu aj v záhrade. Rovnaký prístup vyžaduje aj levanduľa alebo stále zelený bobkový list," uviedol pre TASR odborník v oblasti záhradníctva Vasil Pyskač.
Naopak, niektoré bylinky sú jednoročné rastliny, ktoré treba vypestovať zo semienok. "Do skupiny jednoročných rastlín, ktoré treba každý rok nanovo vysádzať, patrí napríklad bazalka," spresnil Pyskač. Pre laika, ktorý nemá s pestovaním byliniek žiadne skúsenosti, odporúča kúpiť už vypestované mladé sadenice v záhradníctve.
Pri ich presádzaní do inej nádoby kladieme naspodok drenážnu vrstvu a bylinky sadíme do zmesi zeminy a rašeliny. Bylinky potrebujú rovnakú starostlivosť ako ostatné balkónové kvety. Teda vhodné umiestnenie, pravidelnú zálievku odstátou, na slnku ohriatou vodou, v prípade prerastania koreňov presadenie rastliny do väčšej nádoby.
Niektorí ľudia sa snažia bylinky kvôli konzumácii nehnojiť alebo len málo prihnojovať. Existujú však špeciálne substráty pre bylinky a zelené rastliny, ktoré obsahujú dostatok živín a nevyžadujú hnojenie. Podľa Pyskača bylinkám prospieva aj pravidelný zostrih, vďaka ktorému sa potom lepšie rozkonárujú a zahusťujú. Niektoré bylinky je lepšie trhať voľne rukou.
"Bylinky na balkóne, terase či záhrade okrem toho, že slúžia ako tradičné aromatické korenie v kuchyni, prevoňajú a vydezinfikujú vzduch," dodal na záver Pyskač.