é jedlo. V poslednej dobe sa často zamieňa majorán s oreganom, čo je nesprávne a k čomu dochádza pravdepodobne prepisom z latinského názvu Origanum majorana.
V antickom Grécku vysievali majorán na hroby svojich blízkych, pretože verili, že to zosnulým prinesie večný pokoj a šťastie. V antickom Ríme aj v Grécku sa vili vence z majoránu pre novomanželov ako symbol lásky, cti a šťastia. Hipokrates vo svojich dielach píše o niekoľkých medicínskych využitiach majoránu. V starom Egypte sa majorán ako ďalšia z bylín podieľal na procese balzamovania.
Opis
Majorán je trsovitá jednoročka, ktorej sa dobre darí v našich zemepisných šírkach, v záhradkách aj v kvetináčoch na okne. Má rád ľahšie hlinité pôdy a slnečné stanovištia. Výsev sa vykonáva v marci do pareniska a päťcentimetrové rastlinky sa voľne do zeme vysádzajú v polovici mája. Dorastá do výšky 20 - 40 cm. Stonky sú pokryté jemnými lístkami zelenosivej farby a sú veľké od 0,5 do 2 cm. Rastlinka sa rozrastá do šírky a ak ju pestujeme v závesnom kvetináči, pekne prevísa cez jeho okraje. Dobre znáša zrezanie a rýchlo dorastá. Zber sa vykonáva koncom júna až do júla, druhý zber je v auguste. U nás pestovaná odroda Marcelka sa využíva na prípravu drogy pre farmaceutický priemysel. Majorán sa dá sušiť aj mraziť. Usušenú bylinu držíme vo vzduchotesnom obale a v tme.
Použitie
U nás sa čerstvé alebo sušené posekané lístky používajú ako korenina. Obsahujú neobyčajne aromatickú silicu, ktorá chutí sladkasto, podobne ako oregano, ale menej korenisto. Niektoré kuchárky uvádzajú možnosť náhrady majoránu s oreganom v pomere jeden diel oregana za tri diely majoránu. Zaleží od typu kuchárky či rastlinky. Napríklad v Libanone rastie majorán, ktorý je niečo medzi našim majoránom a oreganom, teda je silnejší a volá sa zahtar.
Majorán sa výborne hodí na prípravu jahňaciny, hovädzieho, bravčového, kuraciny, rýb, do plniek, údenín ako sú klobásky či salámy, do šalátových dresingov, do chlebov, paradajkových jedál, na pizzu, na zemiaky a do rybacích polievok. Používa sa aj pri výrobe bylinných kúpeľov a mydiel.
Zdravie
Vo farmaceutickom priemysle sa z majoránu vyrábajú čaje na zlepšenie trávenia, má tiež dezinfekčné účinky a uvoľňuje dýchanie. Pri príprave diétnych jedál sa používa ako náhrada za soľ. V ľudovom liečiteľstve sa odvar z majoránu užíva proti nachladnutiu a pri nervovej vyčerpanosti. Čaj z majoránu osladený medom pomáha spevákom udržať si hlasivky vo výbornej kondícii.
Čaj z majoránu osladený medom pomáha spevákom udržať si hlasivky vo výbornej kondícii.
Foto – sxc.hu, dk images, manufacturer.com
Pripravte si s nami:
Slavinken (pečené mleté mäso zabalené v plátku slaninky)
tradičné holandské jedlo zo 17. storočia
500 g mletého bravčového
1 PL sušeného rozmarínu (alebo 2 PL čerstvej byliny)
1 PL sušeného tymianu (alebo 2 PL čerstvej byliny)
1 PL sušenej bazalky (alebo 2 PL čerstvej byliny)
1 PL sušeného majoránu (alebo 2 PL čerstvej byliny)
soľ a korenie
6 - 8 kúskov slaninky prosciuto crudo
1 PL masla
Mleté bravčové dobre premiešame s bylinkami, pridáme soľ a korenie. Mokrými rukami potom odoberáme zo zmesi a tvarujeme akoby malé hrubé párky, ktoré obalíme plátkom slaninky prosciuta cruda. V panvici rozpustíme maslo a vymodelované párky na ňom opečieme (asi 15 minút). Podávame s varenou zelenou fazuľkou, varenými zemiakmi poliatymi maslom a šťavou z výpeku. Posypeme petržlenovou vňaťou.
Cestoviny s brokolicou a majoránom
120 g celozrnných cestovín
2 strúčiky cesnaku
250 g brokolice nakrájanej na menšie kúsky
90 g strúhaného eidamu alebo čedaru
1 PL bieleho vína
1/4 ČL soli
1/8 mletého korenia
1 PL posekanej čerstvej vňate majoránu
30 g strúhaného čerstvého parmezánu
1 rajčina posekaná na kocky
Cestoviny, spolu s cesnakom uvaríme podľa návodu. Asi tri minúty pred dovarením k nim pridáme brokolicu a dovaríme. Vodu scedíme, cestovinu posypeme eidamom, vínom, majoránom, soľou a korením. Po tom, ako sa syr začne topiť, cestoviny premiešame, preložíme na vyhriate taniere, posypeme parmezánom a posekanou rajčinou.
Polenta s majoránom
8 porcií
250 ml mlieka
750 ml vody
1 PL masla
½ ČL soli
1/8 ČL korenia
1/4 ČL pretlačeného cesnaku
240 g polenty
1/4 šálky na malé kocky posekanej červenej papriky
1/4 šálky na malé kocky posekanej oranžovej papriky
1/4 šálky 2 minúty povarenej brokolice posekanej na kúsky
2 PL strúhaného parmezánu
1 PL posekanej čerstvej vňate majoránu
Mlieko, maslo, vodu, soľ, korenie a cesnak privedieme v hrnci k varu. Potom pridáme polentu a stále miešame, stiahneme plameň a miešame, kým polenta nevsiakne väčšinu tekutiny a nebude mať krémovitú štruktúru. Potom pridáme zeleninu a syr a varíme asi minútu. Nakoniec primiešame majorán a zmes vylejeme do formy na koláč a necháme chvíľku vychladnúť. Podávame teplé, alebo vychladené, pokrájané na kúsky k pečenému mäsku alebo ako ľahkú večeru.
Pohánkový nákyp
200 g lúpanej pohánky
3 PL oleja
60 g masla
1 nasekaný strúčik cesnaku
1 cibuľa pokrájaná nadrobno
15 cm póru posekaného nadrobno
40 g majoránu pokrájaného nadrobno
2 vajcia
2 PL paradajkového pretlaku
1 ČL kurkumy
1 ČL ostrej paprikovej zmesi
2 PL posekanej petržlenovej vňate
60 g údeného syra
Soľ
2 PL sójovej omáčky
Pohánku varíme v osolenej horúcej vode 1 minútu, prikryjeme, zabalíme do deky a necháme nabobtnať 20 minút. Prebytočnú vodu zlejeme. Na panvici na oleji speníme cibuľu, pór a cesnak. Potom pridáme sójovú omáčku, oregano, maslo, paradajkový pretlak, kurkumu, paprikovú zmes. Vajcia pridáme po premiešaní pohánky s vychladnutou zmesou, primiešame aj polovicu postrúhaného syra, presypeme všetko do zapekacej misky vytretej maslom a vrch posypeme zvyškom syra. Pečieme v rúre na 190 °C asi 30 minút. Podávame s kyslou kapustou, uhorkou alebo miešaným šalátom.
Fazuľová polievka
130 g fazule
100 g koreňovej zeleniny (mrkva, petržlen, zeler)
soľ a celé čierne korenie
30 g masla
30 g hladkej múky
30 g cibule
1 lyžička mletej červenej papriky
½ ČL sušeného majoránu
1 bobkový list
2 PL petržlenovej vňate
2 strúčiky cesnaku
Fazuľu necháme cez noc namočenú vo vode. Na druhý deň ju varíme v hrnci takmer domäkka, vtedy pridáme zeleninu nakrájanú na kocky, bobkový list, soľ, korenie a varíme asi 20 - 25 minút. Polievku zahustíme zápražkou pripravenou z masla, múky, pokrájanej cibule a mletej papriky, ktorú predtým zriedime a dobre prevaríme. Pred koncom varu pridáme do polievky majorán a rozotretý cesnak. Nakoniec posypeme posekanou petržlenovou vňaťou.
Autor: Miroslav Kubečka, kuchár, špičkový foodstylista