Kábul. Nový afganský zákon schvaľuje, aby muži znásilňovali svoje manželky. Informovali o tom začiatkom apríla organizácie pre ochranu ľudských práv a niektorí afganskí zákonodarcovia. Obviňujú prezidenta Hamída Karzaja, že zákon podpísal preto, aby zvýšil svoje šance na znovuzvolenie.
Kritici si robia starosti, že nový zákon podkope tak ťažko vydobyté práva pre ženy, uzákonené po páde prísneho islamistického režimu Talibanu.
Zákon podľa tvrdení niektorých zákonodarcov nebol nikdy predložený do parlamentu na diskusiu. Jeho cieľom je riadiť rodinný život v afganskej šiitskej komunite, ktorá tvorí približne 20 percent z 30 miliónov obyvateľov krajiny. Zákon sa netýka afganských sunnitov.
Jeden z najspornejších odsekov zákona stanovuje, že manželka "je povinná sa skrášľovať pre manžela, kedykoľvek si to on bude želať".
V odseku 132 zákona sa hovorí: "Ak manžel nie je na cestách, má právo mať s manželkou sexuálny styk každú štvrtú noc. Ak manželka nie je chorá alebo nemá chorobu, ktorá by mohla sťažiť styk, je povinná poddať sa sexuálnym túžbam manžela."
Jedno opatrenie zahrnuté v zákone zaručuje právo ženy na sex v manželstve a znie: "Muž by sa nemal dlhšie vyhýbať sexuálnym vzťahom s manželkou a styk s ňou by mal mať aspoň raz za štyri mesiace."
Rozvojový fond OSN pre ženy (UNIFEM) vyhlásil, že zákon "legalizuje znásilňovanie manželky jej vlastným manželom". "Zákon porušuje práva žien a ľudské práva mnohými spôsobmi," uviedol UNIFEM vo vyhlásení.
Najväčšia kritika prišla z Kanady, ktorá stratila 116 vojakov v boji proti Talibanu a ktorá minula už osem miliárd dolárov (5,97 miliardy eur) na podporu Karzajovej vlády.
"Názor, že ženy sú plnohodnotné ľudské bytosti s ľudskými právami, je skutočne tým najdôležitejším dôvodom, prečo sa medzinárodná komunita angažuje v tejto krajine," uviedol kanadský premiér Stephen Harper tento týždeň v Londýne na summite krajín G20.
Kanadský minister obrany Peter MacKay vyhlásil, že využije práve prebiehajúci summit NATO na vyvíjanie "priameho" nátlaku na svojich afganských partnerov, aby zákon zrušili.
Keďže Hamíd Karzaj sa tento rok snaží o znovuzvolenie, uchádza sa o priazeň voličov v šiitskej komunite. Ženy voličky budú podľa predpokladov voliť tak ako ich manželia.
Základné slobody žien sú obetované pre zvýšenie počtu voličov a získanie hlasov zopár poslancov parlamentu, uviedla organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch.