Predtým ako si kúpite deodorant alebo iný výrobok, ktorý sa aplikuje na pokožku, prečítajte si jeho zloženie. Všetky informácie ohľadom obsahovaných látok nájdete na zadnej strane obalu.
Obvykle sú dôležité informácie napísané veľmi malými písmenami. Najmä pri výrobkoch je teda problém dozvedieť sa viac. Pri akomkoľvek tovare kozmetického charakteru je dôležité poznať zloženie, pretože všetko, čo si na pokožku nanášate, sa vstrebáva do krvného obehu, cez ktorý sa látky dostávajú do všetkých orgánov vo vašom tele. Toto sa týka nielen krémov, ale aj vášho deodorantu.
Sedem prísad, ktoré deodorant nesmie obsahovať
hliníkové chlorohydráty, hliník a zirkón,
- tetrachlorhydrex alebo akékoľvek hliníkové zlúčeniny.
Ak sa dostanú tieto zlúčeniny do krvi, sú absorbované a dlhodobým používaním nahromadené v tele. Podľa niektorých výskumov je známe, že Alzheimerova choroba súvisí s pôsobením hliníka v tele. Methyl, ethyl, propyl, butyl, benzyl - to všetko sú parabény. Rovnako nebezpečné sú deriváty toluénu, ktorý je toxická petrochemická zmes. Výskumom bolo preukázané, že toluén má škodlivé účinky na reprodukčný systém, po opakovanom vystavení organizmu touto látkou. Plus parabény sú považované za odpoveď na vznik rakovinových buniek. - Triclosan.
Tento pesticíd, klasifikovaný podľa FDA, americkou spoločnosť zaoberajúcou sa ochranou zdravia, pri styku s pokožkou zabíja všetky baktérie, dobré aj zlé, čo žijú na koži. Výskumom bolo dokázané, že triclosan s kontaktom na pokožku vyvoláva dermatitídu a má na seba naviazané aj množstvo karcinogénnych kontaminantov. Obvykle sa Triclosan ukladá v tukových zásobách tela. - mastenec (talc).
Po štúdiách, ktoré vykonala Agentúra pre výskum rakoviny, bolo zistené, že mastenec je karcinogénny, pretože má vo svojej štruktúre azbestové vlákna. Pokiaľ je táto zložka napísaná na štítku výrobku, ktorý chcete kúpiť, uvedomte si, či je vám vzácnejšia pokožka ako škodlivý produkt. - Propylenglykol.
Pokiaľ je karcinogénny alebo nie, bolo zistené inštitúciou NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health - Národný inštitút pre profesijnú bezpečnosť a zdravie), že propylenglykol je neurotoxín, ktorý môže spôsobovať ochorenia obličiek a pečene. Jeho pôsobenie tiež môže viesť k závažným alergiám. - Silica (kremeň).
V kryštalickej forme sú obsiahnuté karcinogénne látky, ktoré dráždia pokožku. - Venovať pozornosť treba aj na zložku steareth-n, pričom n je nahradené akýmkoľvek číslom. Je možné ho získať z rastlinných zdrojov, ale reaguje s ethylene oxidom, ktorý je karcinogénny.
Ak ste si našli niektorú z týchto zložiek vo vašom deodorante, zahoďte ho. Alebo, v lepšom prípade, vôbec ho nekupujte!
Deodoranty z prírodných zložiek
Najlepšie je prejsť na deodoranty, ktoré sú vyrábané čisto z rastlinných zložiek ako je napríklad rastlinný glycerín, prírodné konzervačné látky (bioflavonoidy a lišajníky), byliny alebo bylinné výťažky, de-ionizovaná alebo destilovaná voda, aloe vera a éterické oleje ako parfum / vôňa.I tu, najmä pre citlivejšie z vás, je opatrnosť na mieste. To, čo si prečítate na štítku nemusí vyznieť nebezpečne, napriek tomu však deodorant môže obsahovať škodlivé látky.
Niektoré rastlinné výťažky môžu napríklad obsahovať parabény alebo propylenglykol. Inak by z rastlín nedokázali vyrobiť veľké množstvo extraktu v nízkych nákladoch. Pri spracovávaní niektorých rastlín pre získanie bylinných výťažkov sú vystavené parabénom a ďalším syntetickým konzervačným látkam. Nezabúdajte, že pri pôsobení slnečného žiarenia všetky chemické látky menia svoju štruktúru v pokožke, čím sa stávajú alergénmi škodlivými pre celý váš organizmus.
Pokiaľ chcete byť uistení, že produkt, ktorý kupujete, je bezpečný, môžete požiadať výrobcu o potrebné informácie, ktoré podľa zákona o ochrane spotrebiteľa je povinný poskytnúť.
Vyrobte si vlastný deodorant
Potrebné ingrediencie už v súčasnosti dostať kúpiť v obchodoch s prírodnou kozmetikou, lekárňach alebo drogériách. Pri výbere a kúpe silíc, teda aromatických, či éterických olej, si dávajte pozor - najmä ak ste alergik. Niektoré môžu byť silnými alergénmi. Ak ste veľmi citliví, vonné oleje môžete úplne vynechať,
Krémový deodorant
Potrebujete :
1 PL Kokosový olej
1 PL Karité maslo
½ ČL Včelí vosk
7 Kvapiek levanduľa éterický olej
7 Kvapiek čajovník éterický olej
1 ½ PL Kukuričný škrob
2 ČL sóda bikarbóna
Kokosový olej, včelí vosk a karité maslo roztopíme vo vodnom kúpeli. Po zmiešaní oleja, vosku a masla odstavíme z ohňa.
V miske zmiešame kukuričný škrob so sódou bikarbónou. Do zmesi olejov primiešame sypkú zmes škrobu a poriadne zamiešame na pastu. Pridáme éterické oleje a zmiešamie. Po jemnom schladení premiešame, kým hmota neztuhne.
Kozmetický kelímok alebo deo-stik tubu naplníme vyrobeným deodorantom. Výrobok udržujeme v chlade a spotrebujeme do 2 týždňov od výroby.
Púdrový deodorant
Potrebujete :
60 g Sóda bikarbóna
60 g Kukuričný škrob
5 Kvapiek levanduľa / čajovník éterický olej / šalvia (*uvedené vône sú informačné, výber je na vás a vašom nose. Spomenuté oleje sú antiseptické a antibakteriálne.)
Suché zložky zmiešame v miske. Prikvapkáme éterický olej a poriadne zmiešať.
Zmes preložíme do púdrovej nádobky. Tento typ deodorantu by sa mal aplikovať na umytú suchú pokožku. Uschovávať ho treba v suchu. Spotrebovať do 3 – 6 mesiacov od výroby.
Sprejový deodorant
Potrebujete :
30 ml bylinný extrakt (hammamelis)
10 ml aloe vera gél
30 ml destilovaná voda lekárenská
1 ČL rastlinný glycerín
3 Kvapky levanduľa éterický olej
3 Kvapky čajovník éterický olej
2 Kvapky šalvia éterický olej
Všetky zložky zmiešame pretrepávaním v uzavretej fľaši s rozprašovačom.
Aplikuje sa streknutím na umytú suchú pokožku. Uchovávajte v tmavej uzavretej nádobe po dobu 6 mesiacov.
Autor: Alžbeta Slezáková