Do Čiech jazdíme väčšinou za nákupmi a naše výlety sa zameriavajú zvyčajne na väčšie mestá, ako sú Brno či Praha. Skúste však aspoň raz zavítať do kúpeľného mesta Poděbrady, kde sa na pomerne malej ploche snúbi architektúra s prírodou. Táto rovinatá krajina, ktorá sa rozprestiera na obidvoch brehoch rieky Labe uprostred čarovnej prírody, patrí medzi najteplejšie miesta s najstabilnejším počasím v Českej republike. Mesto má okolo 13 000 obyvateľov a rovnaký počet turistov sem ročne zavíta presvedčiť sa o jeho výnimočnosti.
Pri putovaní za pamätihodnosťami mesta nás ako prvé upúta námestie so sochou kráľa Jiřího z Poděbrad, jej autorom je Bohuslav Schnirch. Jeho tvorba sa považuje za vrcholné dielo českej monumentálnej plastiky. Keď už budeme na námestí, nezabudnime si kúpiť kúpeľné oblátky a ochutnať minerálnu vodu priamo z prameňa. Najjednoduchšie je ísť autom, pričom na cestu z Bratislavy si treba vyhradiť približne tri hodiny. Ak sa vám však nechce míňať benzín, na výlet sa dá vybrať aj vlakom. Z Bratislavy pôjdete do Kolína, kde prestúpite na vlak smerujúci do Poděbrad, čo vám bude trvať aj s prestupom len o hodinu dlhšie ako autom. Poděbrady sú bohaté na ubytovacie kapacity, vybrať si môžete od najjednoduchších ubytovní, chatiek, kempu cez penzióny až po hotely rôznych kategórií. Samozrejmosťou sú kúpeľné domy.
Zámocká kultúra
Rovno pri brehu rieky Labe sa vypína poděbradský zámok, ktorý v minulosti prešiel viacerými rekonštrukciami - od vodného hradu až po neskorobarokovú stavbu. Na prvé nádvorie vojdeme obrovskou bránou zo šestnásteho storočia, na ktorú bol kedysi pripevnený padací most vedúci cez vodnú priekopu. Pred nami sa otvorí areál bývalej hospodárskej časti zámku s fontánou, nad ňou sa hrdo týči veža. Táto najvýznamnejšia časť starého hradu slúžila v stredoveku ako väzenie, kam spúšťali odsúdencov dolu po lane.
Pre turistov je sprístupnená stredoveká kaplnka a rodná sieň kráľa Jiřího z Poděbrad. V areáli pevnosti môžeme stretnúť ľudí rôznych farieb pleti a národností, pretože je domovom Jazykovej školy Univerzity Karlovej. Zámocké prostredie je priam stvorené pre umenie či kultúru, čo dokazuje aj zrekonštruované divadlo v severnom krídle budov. Priestory Zámockého divadla na Kovárně, kde hráva ochotnícky Divadelní spolek Jiří, by mu mohli závidieť aj profesionáli. Okrem divadla môžeme večer navštíviť Zámocký biograf alebo niektoré z tradičných festivalových a kultúrnych podujatí.
Uprostred zelene nájdeme ukrytú starú drevenú zvonicu a Banícky kostolík, pripomínajúci popravu vzbúrených kutnohorských baníkov. Neďaleko sa nachádza studňa - pamiatka na zaniknutý prameň železitej vody, ktorý miestni obyvatelia volali krvavý. Podrobnejšie informácie o všetkých pamiatkach nájdeme v informačnom centre na prvom zámockom nádvorí, prípadne kliknite na www.mesto-podebrady.cz.
Srdcová záležitosť
V Poděbradoch objavili dnes už známu minerálnu vodu prútikom priamo na nádvorí zámku, kde vytryskla až z hĺbky 96,7 m. Mestečko si získa naše srdcia, a to nielen vďaka svojej malebnosti, ale aj vďaka kúpeľom zameraným na liečenie chorôb srdca, ciev a metabolických porúch. Návštevníci si môžu vychutnať kúpeľné procedúry, ako sú masáže, uhličité a perličkové kúpele, a, samozrejme, bazén. Rovnako by bola škoda nevyužiť možnosti aktívneho športovania - tenisové kurty, golf, jazdiareň, turistické a cykloturistické trasy po okolí. Okrem prechádzok po lesoch s bohatou faunou a flórou sa môžeme vydať aj na plavbu po rieke Labe.
Keďže česká kuchyňa nám nie je cudzia, určite si zamilujeme pravý český „bramborák“ či sladké plnené knedličky s ovocím alebo s džemom. Zapiť to môžeme poděbradskou minerálkou alebo pivom.
Tipy na cestovanie do Poděbrad
4 zaujímavé miesta v okolí
Sútok Labe a Cidliny, kam si môžete spraviť prechádzku popri rieke Labe
Pamätník slavníkovskej Libice s rekonštruovanými pôdorysmi kniežacieho hradiska
Kutná Hora plná pamiatok vrátane Kostnice s podivuhodnou výzdobou z ľudských kostí
Stredoveká krčma Dětenice, kde sa vrátite v čase