SLOVENSKO. Základná škola v Kriváni má v tomto školskom roku len jednu triedu deviatakov. Záujem majú o rôzne stredné školy, no najväčší o odbor kaderník, kozmetička a vizážista.
„V minulosti sa hlásili aj na profesiu čašníka, ale teraz nemáme ani jednu prihlášku na tento odbor. Okrem profesie kaderníčky stratili deti záujem o odbory, ktorých štúdium sa končí výučným listom,“ hovorí výchovná poradkyňa Zuzana Obuchová.
Podobne aj na piatej základnej škole vo Zvolene sa podľa výchovného poradcu Ľubomíra Čillíka žiaci hlásia najmä na gymnáziá a obchodné akadémie. Menší záujem majú o stredné odborné školy s maturitou, okrem škôl zameraných na elektrotechniku a počítače. „V tomto roku sme však opäť zaznamenali zvýšený záujem o profesiu automechanik.“
Rodičia chcú mať deti doma
U tých, ktorí sa lepšie učia, jednoznačne vyhráva gymnázium v kombinácii s obchodnou akadémiou,“ hovorí Renáta Stasová, výchovná poradkyňa na Základnej škole na Hviezdoslavovej ulici v Trstenej. „Mimo Oravy posielame prihlášky len veľmi málo. Na jednej strane rodičia nechcú pustiť svoje dieťa na internát, na druhej ide veľakrát aj o financie.“
Po gymnáziách žiaci najviac vyhľadávajú ekonomické odbory. „Vyberajú si školy, ktoré sú v našej oblasti, aby nemuseli ďaleko dochádzať. Máme veľa prihlášok na obchodnú akadémiu, strednú školu podnikania, na odbor pracovník v marketingu či technicko-administratívny pracovník, “ povedala Stasová. „Chlapci preferujú automobilové odbory ako autoopravár, autoelektronik, mechanik-elektrotechnik.“
Aj tí slabší si už dnes vyberajú skôr štvorročné školy, len pár je takých, ktorí chcú ísť na trojročné.
Rozhoduje prospech
Obdobná situácia je aj v Základnej škole v Hladovke. „Podľa preferovaných odborov však vidieť rozdiel medzi deťmi žijúcimi v meste a na dedine,“ povedala výchovná poradkyňa Katarína Jurčiová. V dedine je častejší záujem o trojročné odbory ako autoopravár, murár, inštalatér, odbory lesníckeho učilišťa. Zopár záujemcov sa hlási aj za obrábača kovov.
„U dievčat je výber rozložený viac-menej rovnomerne. Tie s lepším prospechom si vyberajú gymnáziá, obchodné a hotelové akadémie či zdravotnú školu. Tie slabšie sa hlásia najčastejšie za kaderníčky, kuchárky. Chlapci s lepším prospechom by taktiež chceli ísť najmä na gymnázium. Vyberajú si viac štvorročné odbory, obľúbený je operátor stavebnej výroby, operátor stavebno-inštalačných zariadení, mechanik-nastavovač alebo autoelektronik.“
Z čoho si môžu žiaci vybrať
Žiaci základných škôl sa podľa nového školského zákona môžu hlásiť na gymnázium, strednú odbornú školu a konzervatórium. Delia sa na typy, ktoré bližšie určujú, na aký odbor vzdelávania je škola určená.
Prvýkrát pod stredné odborné školy patria všetky odborné učilištia, združené školy či dievčenské školy a akadémie.
Bratislavský kraj má najviac gymnázií
V ôsmich krajoch je 251 gymnázií. Tento školský rok do nich chodí 99 821 žiakov.
Bratislavský kraj má najviac gymnázií (44), najmenej Trenčiansky a Trnavský - od 20 do 22.
Najviac SOŠ má Prešovský kraj
Na 502 stredných odborných školách študuje 193 898 žiakov. Najviac odborných škôl je v Prešovskom kraji (83), a v Košickom (71), najmenej v Trenčianskom a Trnavskom kraji (45 a 51 škôl).
Konzervatóriá nie sú všade
Na 13 konzervatóriách študuje 2182 žiakov.
V Bratislavskom kraji sú štyri, v Košickom tri, Trenčiansky a Prešovský kraj tento druh školy nemajú.
Súkromné a cirkevné
Vyše 19-tisíc žiakov pokračuje v štúdiu na 135 súkromných stredných školách.
Cirkevných škôl je 75, majú 20 076 žiakov.
Zdroj: UIPŠ