Prvým krokom pri výmene okien je zohnať čo najviac hodnoverných informácií. Pavel Orság z firmy Fenestra Sk radí skontaktovať sa s priateľmi a známymi, ktorí už majú s výmenou skúsenosti, prípadne hľadať informácie v odborných časopisoch a na internete.
Záujemca by nemal ľutovať čas a mal by osobne navštíviť špecializovanú predajňu, hovorí Jozef Műller z firmy Slovaktual. Najskôr by si však mal podľa Petra Michaleca z firmy Udo aspoň približne zmerať svoje súčasné okná, podľa čoho mu v predajni urobia predbežnú kalkuláciu.
Ponuke treba rozumieť
Okrem ceny obsahuje cenová ponuka aj všetky technické parametre, ktoré súvisia s výmenou okien. Műller upozornil, že si treba nechať podrobne vysvetliť, čo v ponuke je, aby nevznikali nedorozumenia, a najmä, aby záujemca neostal nemilo prekvapený, keď sa konečná cena po výmene okien zvýši o ďalšie položky.
Záujemca by mal mať jasno, akú farbu okien chce, prípadne, či k nim chce žalúzie alebo siete proti hmyzu. Návšteva predajne podľa Műllera môže pomôcť aj v tom, že si zákazník okná nielen pozrie, ale si ich môže aj odskúšať a u predajcov si zistí ďalšie informácie.
Odborníci sa zhodujú, že záujemca by mal prejsť viacero predajní. Sústrediť by sa mal najmä na firmy, ktoré majú s touto prácou dlhoročné skúsenosti. Dôležité sú najmä referencie, ktoré hovoria nielen o kvalite predávaných okien, ale aj o kvalite ich montáže.
Orság poznamenáva, že človek by sa mal vyhýbať tzv. jednochlapovým firmám, ktoré tu dnes sú a zajtra nemusia byť, a pri ktorých môže byť neskôr problém s reklamáciou. Műller dopĺňa, že človeku veľa povie prvý dojem z osobného stretnutia, ktorý je „zvyčajne pravdivý“.
Plastové okná: kvalita za rozumnú cenu
Keď už záujemca vie, čo chce, zostáva mu vybrať si konkrétny typ okien a príslušenstva. Na trhu sú v súčasnosti tri základné typy: plastové, drevené a hliníkové okná. Každý z nich má svoje špecifické použitie, výhody aj nevýhody.
Najznámejším a najžiadanejším typom okien sú plastové. Odborníci sa zhodujú, že sú vhodné najmä do panelových a bytových domov. Orság hovorí, že sú veľmi obľúbené najmä vďaka výhodnému pomeru kvality k cene. Sú najlacnejšie, majú moderný vzhľad a skvelé izolačné vlastnosti. Môžu mať ľubovoľný tvar a farbu, najpoužívanejšie sú však biele.
Veľkou výhodou je, že si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Ich životnosť sa pohybuje od 30 do 40 rokov. Aby vydržali čo najdlhšie, portál dobretipy.sk odporúča raz ročne vazelínou premazať kovania a pohyblivé časti okna. Pri umývaní by sa nemali používať agresívne chemikálie, ktoré by ich mohli poškodiť.
Nevýhodou plastových okien je to, že materiál, z ktorého sú vyrobené, nedýcha a je horľavý. Műller dodáva, že v ich neprospech hovorí aj rozťažnosť plastu pri vysokej teplote. Nekvalitné plastové okná môžu časom zožltnúť.
Eurookná vyjadrujú spätosť s prírodou
Drevené okná, ktoré sú tiež známe pod názvom eurookná, sa zvyknú osádzať najmä v historických budovách alebo v rekonštruovanom rodinnom dome, kde sa jeho majiteľ snaží zachovať jeho niekdajší ráz a štýl.
Drevené okná si podľa Orsága vyberajú aj ľudia, ktorí v novopostavených domoch chcú vyjadriť svoju spätosť s prírodou. Vďaka materiálu sú prirodzenejšie a príjemnejšie. Oproti plastovým oknám sú drahšie o 30 až 50 percent. Drevo na rozdiel od plastu dýcha a pri správnom ošetrovaní môže vydržať až sto rokov.
Zvýšené nároky na údržbu sú hlavnou nevýhodou drevených okien. Raz za tri až päť rokov by sa mali podľa portálu dobretipy.sk prebrúsiť a nalakovať. Dôležité je tiež každoročne premazať pohyblivé časti. Ak sa údržba zanedbá, okná môžu napadnúť huby, plesne a červotoč.
Hliníkové okná sú znakom spoločenskej prestíže
Najodolnejšie zo všetkých typov sú hliníkové okná, sú aj najdrahšie. Orság hovorí, že rozhodnutie pre ne je znakom spoločenskej prestíže. Preto si ich mnohokrát vyberajú firmy do svojich administratívnych priestorov.
Obľúbené sú pre svoje štýlové tenké rámy a bezpečnosť, ktorú dokážu vďaka svojej nepriestrelnej úprave poskytnúť. Okrem ceny sú podľa odborníka nevýhodou hliníkových okien aj slabšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní s predchádzajúcimi dvomi typmi.
Pozor na nereálne dlhú záruku
Posledným krokom pred rozhodnutím sa pre konkrétny typ okna a firmu je porovnanie cenových ponúk, úrovne poradenstva a ochoty predajcu. „Keď si tieto všetky faktory porovnáte, môžete sa rozhodnúť pre okná a firmu, ktorá vám to zabezpečí,“ hovorí Műller.
Pri vyhotovení záväznej objednávky dáva záujemca zálohu od niekoľkých desiatok percent až po polovicu konečnej ceny. Po jej zaplatení, väčšinou v hotovosti, sa s firmou dohodne na dodávke a montáži. Dôležité je nezabudnúť si vypýtať príjmový doklad.
Dodacia lehota nových okien spolu s montážou závisí od firmy a pohybuje sa od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov. Po nej zákazník doplatí zvyšok ceny.
Záruka na okná je taktiež rôzna. Műller tvrdí, že v priemere je okolo päť rokov. Michalec varuje pred firmami, ktoré dávajú desaťročnú záruku, ale na trhu fungujú necelý rok.