V predkresťanskom období zima znamenala hlad, tmu a smrť. Slnko naopak bolo darcom nového života. Preto naši predkovia s nádejou očakávali jeho jarný príchod. „Podstatou Veľkej noci v predkresťanskom období bolo práve uctievanie solárneho kultu. Ten fungoval v rôznych variáciách na celom svete, vo všetkých archaických kultúrach i národoch,“ hovorí etnologička Katarína Nádaská.
„Po prijatí kresťanstva cirkev zachovala obdobia pôvodných pohanských sviatkov, na ktoré boli ľudia zvyknutí, len zmenila ich obsah a podstatu. Zo slávností vzývania Slnka sa tak stala Veľká noc ako pamiatka umučenia Ježiša Krista a oslava jeho vzkriesenia. Stále však ide, zjednodušene povedané, o princíp nového života - víťazstvo života nad smrťou.“
Kráľovstvo za lúč slnka!
Veľká noc je v kalendári dodnes pohyblivým sviatkom, jej dátum sa viaže na prvý spln Mesiaca po dni jarnej rovnodennosti a nadväzuje na židovský sviatok paschy. „Slovania mali už pred prijatím kresťanstva značné astronomické vedomosti. Tí západní sa riadili lunisolárnym kalendárom. Preto mal deň jarnej rovnodennosti taký význam,“ tvrdí Nádaská.

V predkresťanskom období prinášali ľudia počas sviatkov jari obete mŕtvym predkom, lebo verili, že môžu pozitívne či negatívne ovplyvňovať životy živých. Slovania preto hroby svojich mŕtvych zapĺňali koláčmi, medovinou a vajíčkami. „Niektorí bádatelia sa domnievajú, že obrad so slamenou Morenou či Marmulienou je pozostatkom prinášania ľudskej obete, aby zima definitívne odišla a nastúpila jar,“ vysvetľuje etnologička.
V niektorých regiónoch Slovenska bolo pálenie Moreny doplnené o zvyk chodenia s letečkom. V podobe konárika ozdobeného stužkami mladé dievčatá za spevu symbolicky priniesli do dediny jar. „Vynášanie Moreny či chodenie s letečkom môžeme nájsť v niektorých slovenských regiónoch dodnes, aj keď zvyčajne už len v štylizovanej podobe folklórnych súborov,“ dodáva Nádaská.
Zázrak zrodenia
S pohanskými tradíciami počas sviatkov jari sa spája i množstvo rituálov plodonosnej mágie, ktorých cieľom bolo zrodenie nového života u ľudí i v prírode, zaistenie dobrej a bohatej úrody. „Preto oráč vložil vajíčko do prvej brázdy, ktorú na jar vyoral a muž vykonal so svojou ženou na poli pohlavný styk. S plodnosťou súvisí i podstata symbolov Veľkej noci, ktoré poznáme v súčasnosti. Vajíčko, zajačiky, kuriatka, zelené prútiky - všetky symbolizujú nový život, mláďatká, ktoré sa rodia na jar a znamenajú novú nádej,“ objasňuje Nádaská.

Pozostatkom archaických zvykov je aj šibanie korbáčmi. „Pôvodne išlo o dotyk dievčenského tela so zeleným prútom nasiaknutým čerstvou miazgou. Ide o princíp kontaktnej mágie. Dotykom prútika prenáša mladý muž jeho vlastnosti na devu - aby bola plodná, plná čerstvej životnej sily, ohybná a pružná. Šibanie vždy prebiehalo medzi mladými slobodnými mužmi a dievčatami súcimi na vydaj, aj keď v širšom slova zmysle ho môžeme vzťahovať na všetky ženy - dokonca aj tie staré mali po šibačke omladnúť,“ hovorí Nádaská a dodáva, že šibači dostávali v minulosti výlučne červené vajíčka.

Krásna u starých Slovanov znamenala „červená“, odtiaľ pochádza aj pomenovanie kraslice. „Vajíčko je dar lásky. Preto napríklad dievčina špeciálne vyzdobila vajíčko pre mládenca, ktorého nosila v srdci a do výzdoby často zakódovala svoje vyznanie.“
Podobný význam ako šibačka má aj polievanie. Zjednodušene povedané, západné Slovensko patrí do zóny šibania a východ krajiny spadá do zóny polievania. Stredné Slovensko sa vyznačuje obidvoma formami.
„Voda má očistný význam – dievčatá sa polievali, aby boli mladé a zdravé počas celého roka. Kontakt s vodou bol potrebný na znovuzrodenie ženskej plodivej sily a krásy. Je len vecou kultúry a zvykov, prečo sa niekde šibe a inde polieva, princíp zostáva rovnaký,“ vysvetľuje Nádaská.
Sviatočné dobrôtky
Medzi tradičné zvyky patrí posväcovanie jedál na Veľkonočnú nedeľu. „Neodmysliteľnou súčasťou veľkonočného stola boli kruhové koláče - radostníky, osúchy a podplamenníky - ktoré symbolizovali prastarý kult Slnka. Neskôr medzi veľkonočné pečivo patrili calta, mrváň, mazanec či veľkonočný baránok, ktoré však už nemali okrúhly tvar,“ vysvetľuje Nádaská.

Keďže sa končil 40-dňový pôst, k tradičným jedlám patrila aj šunka a klobásky. Platilo, že to, čo bolo raz posvätené, treba zjesť. Omrvinky ľudia hádzali do ohňa.
Starým zvykom na západnom Slovensku bolo pečenie jidáškov - sladkých praclíkov v tvare písmen. „Pomenovanie pochádza od Judáša, ktorý sladkým bozkom zradil Ježiša a zapletenie pečiva symbolizovalo povraz, na ktorom sa Judáš obesil.“
