Michal Labík, Tímea Lukáčová a Matej Varga sa dostali na zahraničné univerzity z bratislavského Gymnázia Jura Hronca, kde si urobili medzinárodnú maturitu.
Harvard už berie aj neplavcov
V minulosti museli študenti na Harvarde dokazovať svoje plavecké schopnosti, dnes už od toho škola upustila, hovorí Michal Labík, ktorý tam študuje tretí rok sociálnu teóriu. Telesná výchova nepatrí medzi povinné predmety a nevyučuje sa ani ako dobrovoľný kurz.
Medzi vyše 7-tisíc študentmi sa nájdu takí, čo nešportujú vôbec, ale stále pracujú na školských veciach, aj takí, čo sa športu venujú každý deň.
„Športovať sa dá hocikedy, máme zadarmo prístup do posilňovní, na squashové kurty, do bazénov, na trenažéry a podobne. Študenti, ktorí športujú, môžu vstúpiť do školských športových družstiev,“ povedal Labík.
Ponuka je pestrá, vyberú si aj tí, ktorí športu ktovieako neholdujú. Kým doma sa Michal telocviku vyhýbal, po príchode na Harvard sa dal na veslovanie a bola to vraj veľmi zaujímavá skúsenosť. „Hoci nie som športový typ, dovolili mi vstúpiť do tímu a každý deň som trénoval dve hodiny na rieke aj na strojoch. Až kým som si neuvedomil, že na to už nemám čas, a po pol roku som to nechal tak,“ hovorí Michal. „Chodím do posilňovne, je ľahko dostupná, občas si zahrám squash s ďalšími Slovákmi, čo tu študujú. Ale väčšinu času trávim nad knihami.“
Škola sa vraj dá prejsť bez toho, aby študent vytiahol päty z knižnice.
Šport iba vo voľnom čase
Univerzita Royal Holloway patrí medzi najšportovejšie v Londýne, ale študenti sa športom venujú iba vo voľnom čase. „Telesná výchova u nás nie je povinná, takže moje hodiny strávené v škole pozostávajú z prednášok a seminárov,“ hovorí Tímea Lukáčová, ktorá tam druhý rok študuje ekonómiu a nemčinu.
Nadaní študenti môžu získať aj športové štipendium a zaradiť sa tak medzi STARS (Student Talented Athlete Recognition Scheme). Škola mala svojich reprezentantov aj na posledných olympijských hrách. Úspešných reprezentantov finančne dotuje. Počas letnej olympiády v roku 2012 budú univerzitné internáty slúžiť ako ubytovanie pre veslárov a kanoistov.
„Študenti športujú na internátoch, kde bývame. Máme tu posilňovne aj fitnescentrum, ktoré ponúkajú rôzne pohybové aktivity od aerobiku cez pilates až po jogu. Každý študent má šancu nájsť si ten svoj športový klub alebo skupinu venujúcu sa istému druhu pohybu, či je to tanec, šerm, plávanie, cheerleading, alebo niečo iné,“ hovorí Lukáčová.
Povinná môže byť zdravoveda
Matej Varga študuje tretí rok financie a matematiku na Emory University v americkej Atlante. „Škola je veľmi dobre vybavená športoviskami. Kultúra telesnej zdatnosti je silná, hoci univerzita je orientovaná skôr akademicky,“ hovorí.
Predmety si študenti volia každý semester. Ich náročnosť musí dosiahnuť 16 kreditov. Každý študent musí absolvovať najmenej štyri predmety telesnej výchovy po jednom kredite. Z nich je povinná akási zdravoveda, kde sa študenti učia napríklad o životných návykoch, výžive, sexuálne prenosných a iných chorobách, o účinkoch liekov či návykových látok.
Druhý telovýchovný predmet musí zahŕňať kondičný tréning ako plávanie, beh, posilňovanie a podobne, doplnené o teoretické vedomosti, aby študent robil cvičenia správne.
Ostatné dva predmety sú plne voliteľné a spadá sem akýkoľvek šport vrátane jogy alebo tanca. Študent si môže vybrať aj ďalšie telovýchovné predmety. Mnohé americké školy poskytujú aj športové štipendiá, ale Emory medzi ne nepatrí.
Až dva semestre zdravovedy majú študenti Univerzity vedy a techniky v Hongkongu. „Tento predmet sa delí na päť modulov: orientácia, zdravý životný štýl, kondičný tréning, športové zručnosti a aktivity. Študenti z nich musia absolvovať aspoň 45 hodín,“ povedal Varga, ktorý tam bol vlani na výmennom pobyte.
Domáci študenti hovoria, že šport sa dá ľahko obísť. Dvadsaťosem hodín aktivít sa dá vyplniť aj dobrovoľníckou činnosťou či ďalšími predmetmi.