O výučbe telesnej výchovy na vysokých školách sme hovorili s JÁNOM JUNGEROM, dekanom Fakulty športu Prešovskej univerzity a predsedom Združenia učiteľov telesnej výchovy na vysokých školách.
Telesná výchova sa z fakúlt postupne vytráca. Prečo?
„Najväčším problémom je univerzálny výkonový model rozpočtu, ktorý už niekoľko rokov ministerstvo školstva presadzuje pre všetky univerzity. Vyhovuje iba tým vysokým školám, ktoré majú veľké počty študentov na jednom študijnom programe s vysokým koeficientom nákladovosti, ktorý je navyše veľmi nespravodlivý práve k telesnej výchove. Fakulty znižujú počty kontaktných hodín. Na prvom mieste vypadla telesná výchova, dokonca aj ako výberový predmet.“
Vaše združenie pred dvomi rokmi robilo prieskum o stave vyučovania telesnej na vysokých školách. Ako dopadol?
„Oslovili sme 20 verejných vysokých škôl a jednu štátnu. Informácie sme ale získali ani nie od polovice, odpovedalo 41 fakúlt zo 101. Údaje sme nepožadovali z dvoch fakúlt telesnej výchovy a športu.“
Kde sa telesná výchova udržala?
„Najväčšie zastúpenie má v študijných programoch štátnych vysokých škôl. Na druhom mieste sú vysoké školy technického zamerania, kde majú študenti určité možnosti kompenzovať duševné zaťaženie voliteľnou pohybovou aktivitou. Na spoločensko-prírodných vysokých školách je zastúpenie telesnej výchovy až na výnimky veľmi malé, na väčšine z pohľadu rozvoja organizmu mladého človeka nedostatočné. Čo je však najhoršie, v tejto skupine ide v prevažnej miere o učiteľské študijné programy, teda prípravu tých, ktorí budú vychovávať ďalšie generácie.“
Ako sa vyučuje telocvik na školách so spoločensko-prírodným zameraním?
„Najlepšie je na tom Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, ktorá má telesnú výchovu na prvom stupni ako povinný predmet v rozsahu dvoch semestrov v učiteľskom aj neučiteľskom študijnom programe, ale bez možnosti získať kredit. Lekárska fakulta UPJŠ má tiež povinnú telesnú výchovu dva semestre dve hodiny týždenne ukončenú zápočtom. Obe fakulty ponúkajú telesnú výchovu aj ako výberový predmet. Medzi povinne voliteľnými predmetmi má na tomto stupni štúdia v rozsahu štyroch semestrov, taktiež bez váhy kreditu, telesnú výchovu Ekonomická fakulta UMB v Banskej Bystrici, má ju aj medzi výberovými predmetmi. Na ostatných fakultách tejto skupiny vysokých škôl sa telesná výchova vyučuje ako voliteľný predmet od jedného do šiestich semestrov.“
Ako sú na tom technické vysoké školy?
„Výučba telesnej výchovy tam má úplne iný charakter. Z troch vysokých škôl je telesná výchova na dvoch zaradená ako povinný predmet. Na všetkých troch vysokých školách technického typu má svoj priestor aj v rámci voliteľných predmetov a čo je najdôležitejšie, môžu si ju zapisovať aj študenti na druhom stupni vysokoškolského štúdia. Výučba telesnej výchovy na akadémii ozbrojených síl je v prvom stupni zaradená ako povinná v rozsahu osem semestrov, štyri hodiny týždenne, bez kreditovej dotácie.
Problémom výučby telesnej výchovy sa zaoberala aj Slovenská rektorská konferencia. Zlepšilo sa niečo?
„Hoci uznesenie rektorskej konferencie platí už sedem rokov, na vysokých školách, najmä humanitného zamerania, z rôznych dôvodov nenašlo živnú pôdu. Naopak, situácia sa ešte zhoršuje.“