Stačí si na pár minút v tichosti sadnúť, vypnúť rušivé myšlienky a v tele sa naštartujú zázračné ozdravné procesy, ktoré nám dokážu predĺžiť život.
Liečivé účinky meditácie boli potvrdené mnohými vedeckými výskumami. Pred desiatimi rokmi sa na medzinárodnom kongrese Spoločnosti behaviorálnej medicíny prehodnocovali štúdie, ktoré dokázali, že meditácia znižuje riziko infarktu, mŕtvice a úmrtia na rakovinu až o polovicu. Meditácia nie je vhodná pre ľudí s neurózou, depresiou, schizofréniou a inými psychickými poruchami. V meditačnom stave sa môžu z podvedomia duševne chorých pacientov vyplaviť informácie, ktoré ich stav ešte zhoršia. Preto by mali postupovať opatrne a začať skôr s orientálnymi cvičeniami. Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, poraďte sa skôr, než začnete meditovať, s psychológom.
Ďalší zaujímavý dôkaz priniesol doktor Robert Schneider z amerického Národného inštitútu zdravia. Zistil, že ľuďom, ktorí trpeli vysokým krvným tlakom, sa po deviatich mesiacoch pravidelného meditovania znížilo kôrnatenie hlavných tepien zásobujúcich mozog. Ako je to možné? „Meditačný stav dokáže aktivovať a stupňovať samoliečiace procesy v tele, ktoré harmonizujú riadenie psychických a vegetatívnych funkcií“, tvrdí učiteľ jogy Juraj Gajdoš.
Nejde o pasivitu
Bohužiaľ, meditovať je oveľa ťažšie, ako si väčšina laikov dokáže predstaviť. Mnoho začiatočníkov si myslí, že stačí pár minút podriemkavať pri plameni sviečky a účinok sa dostaví sám od seba. „V skutočnosti nie je vôbec jednoduché dosiahnuť hlboký meditačný stav,“ vysvetľuje Juraj Gajdoš. „Žijeme vo veľmi dynamickom svete, v ktorom musíme vstrebávať množstvo vonkajších podnetov, preto je pre nás ťažké upokojiť a vypnúť myseľ.“
Transcendentálna meditácia je založená na nemyslení. Nejde však o pasívny, ale naopak, veľmi aktívny stav vedomia. Mozgové vlnenie prechádza z beta kmitočtov na alfa vlny, bežné zmyslové vnímanie ustupuje a na povrch sa vyplavujú informácie z podvedomia a z nadvedomia.
Ide o stav absolútnej otvorenosti, v ktorom sa okrem ozdravných procesov aktivuje aj intuícia. Dostať sa do neho bez dôkladnej prípravy je prakticky nemožné. „Na začiatok je dobré vyskúšať si cvičenie jogy, tai-či alebo aikido, čo je vlastne meditácia v pohybe, zameraná na kontrolu tela,“ odporúča Juraj Gajdoš. „Súčasťou týchto orientálnych pohybových aktivít sú rôzne relaxačné a koncentračné cvičenia, pomocou ktorých sa môžeme postupne priblížiť ku kontrole mysli.“
Rovno ako svieca
Základom meditačných techník je sedenie s dokonale vystretou chrbticou. Táto fyzická poloha nám zabezpečí potrebnú bdelosť a nedovolí upadnúť do stavu pasívnej otupenosti. Ak nedokážeme vydržať v náročnom lotosovom sede, môžeme si sadnúť na stoličku, alebo si vypomôcť meditačnými pomôckami ako sú vankúše, prípadne jogové minisedačky z dreva.
Pri ovládnutí mysle je vhodné začať koncentráciou na nejaký vonkajší predmet, napríklad na plameň sviečky, alebo koncentrovať myseľ smerom dovnútra – na kontrolu dýchania. Veľmi účinné je takzvané úplné jogínske dýchanie, pri ktorom využívame naplno kapacitu pľúc. Pritom vedome uvoľňujeme celé telo a zbavujeme sa napätia.
Dokonale zrelaxovaní a pritom skoncentrovaní na daný okamih postupne prechádzame ku kontrole mysle. Vypúšťame z hlavy rušivé myšlienky, až kým nezostaneme celkom prázdni a odpútaní od vonkajšieho sveta. Začiatočníkom sa odporúča meditovať v pokojnom prostredí, bez vonkajších rušivých vplyvov.
Pokročilí meditujúci dokážu dosiahnuť stav nemyslenia bez ohľadu na okolnosti. „Keď som meditoval v jogovom inštitúte v indickom Bombaji, každých desať minút nado mnou hučalo lietadlo,“ spomína Juraj Gajdoš. „Spočiatku ma to rušilo, ale potom som pochopil, že je to pre mňa ten najlepší tréning na dosiahnutie meditačného stavu nezávisle od vonkajších podmienok.“
Konečným cieľom meditácie by mala byť dokonalá kontrola myšlienok a emócií tak, aby sme dokázali byť aj počas hektických dní, ktorým sa väčšina z nás nedokáže v bežnom živote vyhnúť, odpútaní a nad vecou. Pokročilí majstri tohto umenia nie sú závislí od vonkajšieho sveta, kvalitu ich prežívania určuje len vnútorný stav mysle.
Kde hľadať učiteľa?
Hľadanie vhodného učiteľa, ktorý nás dokáže bezpečne zasvätiť do tajov meditácie, môže mať svoje úskalia. Meditačné kurzy ponúkajú často rôzne náboženské sekty, ktoré zneužívajú zraniteľnosť ľudí v stave hlbokej relaxácie. Naša myseľ je síce vtedy odpútaná od vonkajšieho sveta, ale zároveň nesmierne otvorená voči podvedomým vplyvom. Šikovný manipulátor si nás môže práve vtedy nezdravo pripútať.
Určité nedostatky môžu mať aj meditačné kurzy, ktoré ponúkajú niektorí psychoterapeuti. „Určite je podozrivé, ak vám niekto sľúbi, že vás naučí meditovať za týždeň, alebo nebodaj za víkend,“ upozorňuje Juraj Gajdoš. „To znamená, že vedúci kurzu nekladie dostatočný dôraz na prípravné štádium alebo vám namiesto meditácie ponúkne len ľahšie relaxačné techniky.“ Zrejme najbezpečnejšou a najjednoduchšou prípravou na meditáciu sú spomínané orientálne cvičenia, ktoré pristupujú k meditácii systematicky, krok za krokom.
Meditovať nemôže hocikto