SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Keď čísla riadia osud

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či a ako vás môže ovplyvniť dátum narodenia? Možno vám už skrsla myšlienka, čo by bolo iné vo vašom živote (a či vôbec niečo), ak by ste sa narodili – povedzme o dva dni neskôr, alebo o týždeň skôr...

Šestnásteho septembra minulého roku si vás zavolal šéf, aby vám oznámil, že pre znižovanie stavu vás musí prepustiť. O mesiac neskôr – opäť šestnásteho – ste sa dozvedeli, že vaša sesternica mala dopravnú nehodu. A keď vám na ďalší rok šestnásteho januára prišla poštou upomienka o nezaplatení telefónneho účtu s výstrahou o odpojení, na chvíľu ste zapochybovali: Je to naozaj iba náhoda?

82672197-1.jpgČísla sú všade okolo nás. A už od dávnych čias majú svoj magický význam. „Numerológia, teda náuka o číslach, používa základné matematické zákony,“ vysvetľuje numerologička Alena Nemčeková. Neskúma však číselnú kvantitu, ako matematika, ale ich kvalitu. Podľa tejto záhadnej náuky má každé číslo určitú vibráciu, ktorá ovplyvňuje naše vedomie i podvedomie.

Ak by ste si mysleli, že numerológia je novodobou zábavkou, ktorá sa objavila len nedávno, musíme vás vyviesť z omylu. „Jej korene siahajú až do staroveku,“ približuje jej pôvod Alena Nemčeková.

Aj keď to možno znie neuveriteľne - za jedného zo zakladateľov numerológie sa považuje Pytagoras. „Jeho známu vetu o stranách trojuholníka určite netreba nikomu osobitne predstavovať. Zvláštny význam a moc pripisoval číselným hodnotám od jeden do deväť. Jeho charakteristika čísel sa používa aj v súčasnej numerológii. Práve Pytagoras bol presvedčený, že harmónia kozmu spočíva v tom, že všetko je usporiadané podľa číselných vzťahov. To považoval i za tajomstvo sveta - prazákon,“ objasňuje numerologička.

Na filozofiu Pytagora neskôr nadviazal Platón, podľa ktorého sú čísla vnímateľnou podobou nevnímateľného. Čísla sa so svojím mystickým významom stali i súčasťou tajného učenia kabaly. V západnej Európe sa náukou o číslach zaoberali hermetickí filozofi. Numerológia bola dlho zatracovaná, na prelome 19. a 20. storočia sa však opäť dostala na výslnie.

Vibrácie čísiel


Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či a ako vás môže ovplyvniť dátum narodenia? Možno vám už skrsla myšlienka, čo by bolo iné vo vašom živote (a či vôbec niečo), ak by ste sa narodili – povedzme o dva dni neskôr, alebo o týždeň skôr...

Mali by ste inú povahu? Boli by ste úspešnejší v kariére? Mali by ste menej zdravotných problémov? Alebo naopak – ešte viac? Odpoveď ponúka numerologička: „Dátumom narodenia dostáva každý z nás do vienka určité vibrácie čísel, ktoré nás ovplyvňujú a sprevádzajú po celý život. Ich poznaním sa môžeme o sebe veľa dozvedieť, o svojom smerovaní, predpokladoch, ale nielen o sebe - aj o svojich blízkych či priateľoch, možno aj preto, aby sme s nimi lepšie vychádzali.

Vibrácie čísel z dátumu narodenia nám umožňujú zistiť aj to, s akým typom osobnosti máme dočinenia. Vďaka nim si môžeme zodpovedať dôležité otázky o človeku, ktorý nás zaujíma – napríklad: Bude nám to spolu klapať? Je pre mňa tým pravým životným partnerom? Číselné hodnoty z dátumu narodenia vytvárajú energiu, vibráciu, ktorú nevidíme. No môžeme sledovať jej vplyv na schopnosti a možnosti človeka, či už na mentálnej, alebo fyzickej úrovni - počas celého života, alebo len na určité obdobie.

Smerovanie každého z nás v živote však nezávisí len od toho, kedy sme sa narodili. „Z hľadiska numerológie významnú úlohu zohráva aj meno človeka. Podľa numerologického kľúča majú všetky písmená krstného mena aj priezviska určitú číselnú hodnotu. V spojitosti s dátumom narodenia tak možno presnejšie charakterizovať povahu a schopnosti danej osoby,“ vysvetľuje Nemčeková a dodáva: „Základom numerológie je numerologická mriežka. Do nej vpisujeme čísla, súčty a medzisúčty z dátumu narodenia a číselné hodnoty mena. Každé číslo má špecifickú vibráciu. Podľa toho rozlišujeme čísla mentálne, vodcovské, energetické, fyzické, duchovné a citlivé, čo nám umožňuje povedať o človeku aký je, akú má vonkajšiu a vnútornú psychiku, na čo má predpoklady či nadanie.“

Numerológia a veštenie


84120930-2.jpgMnohým z nás už pri prvom počutí slova numerológia napadne slovíčko mágia alebo veštenie. Podľa Aleny Nemčekovej to nemá opodstatnenie: „Veštenie je predpovedanie na základe magických schopností, a tie má iba pár vyvolených. Numerológia využíva na predpovede čísla z dátumu narodenia a môže ju študovať skoro každý. Netreba mať špeciálne vlohy či predpoklady, je to štúdium ako každé iné, pri ktorom zohráva dôležitú úlohu učiteľ. Dobrý numerológ vie pomocou dátumu narodenia a niekoľkých kontrolných otázok zistiť, čo sa nám udialo v období posledných rokov, ako sme zvládali či nezvládali problémy a prekážky. Dokáže nám poradiť, ako postupovať ďalej.“

Určite vám však nepovie, či zajtra stretnete muža svojich snov, urasteného fešáka s modrými očami, ktorý sa bude volať Michal a bude z Pezinka.

„Vie vám vypočítať, kedy máte vhodné obdobie na vybudovanie nových vzťahov. Tiež vám dokáže poradiť, kedy je vhodné uzavrieť manželstvo, prípadne aké perspektívy má váš vzťah,“ vysvetľuje odborníčka a pridáva príklad z praxe: „Pred niekoľkými rokmi za mnou prišla známa, v tom čase 30-ročná slobodná žena, ktorá mala priateľa. V ich vzťahu to však škrípalo – čím viac sa snažila, tým to bolo horšie. Poradila som jej, aby sa na istý čas prestala tak veľmi snažiť a viac sa zamerala na svoju pohodu, ktorú bude určite cítiť aj jej okolie. O pár týždňov ma potešila správou, že sa zoznámila s novým partnerom. Pozrela som sa na ich spoločné vibrácie a povedala som jej, že do dvoch rokov bude matkou. Iba sa tomu neveriacky smiala. Po spoločnej dovolenke sa však k priateľovi nasťahovala, hoci musela zmeniť bydlisko i prácu. O pol roka bola svadba. Dnes sú šťastnými rodičmi už dvoch dcérok.“


Neverím, že by mohli čísla ovplyvňovať naše životy
Rastislav Zárodňanský, 29 rokov, Bratislava

Rastislav.jpgAk mám byť úprimný, k numerológovi by som sa sám asi nevybral. K veštkyni sa však rozhodla zájsť po radu moja kamarátka, a tak som s ňou išiel ako „podpora“. A popri tom som si dal vyložiť karty i ja.

Veštkyňa mi povedala aj niečo z numerológie. Samozrejme, beriem jej výklad s rezervou. Človek by si z neho mal vziať iba to pozitívne, čo sa mu hodí. Určite to netreba špeciálne riešiť či analyzovať. Myslím si, že všetky magické charakteristiky - či už pri znameniach zvieratníka, alebo pri číslach - sú príliš všeobecné. Každý si v nich môže nájsť to svoje. V tom je asi aj ich čaro.

Veštci či numerológovia sú predovšetkým dobrými psychológmi, ktorí vedia správne odhadnúť človeka. Ak má problémy, povzbudia ho, pomôžu či poradia. Podľa situácie vedia použiť jednotlivé časti charakteristík. Neverím však, že by čísla mohli ovplyvňovať naše životy.

Diana.jpgNumerologičku som vyhľadala zo zvedavosti
Diana Mareková Theizlová, 40 rokov, Bratislava

Numerologičku som vyhľadala pred takmer dvoma rokmi viac-menej zo zvedavosti. Chcela som zistiť, čo sa môžem od nej dozvedieť a tiež som to chcela porovnať s tým, čo som sa už dávnejšie dozvedela od veštkyne.

Bez toho, aby som jej o sebe prezradila i čosi viac ako celé meno a dátum narodenia, mi povedala, že som šťastne vydatá a mám šikovné dieťa.

Zaujalo ma, že vyzdvihla pohybové nadanie mojej – v tom čase 3-ročnej dcérky, na ktoré ma upozornila a poradila, aby som tento talent rozvíjala.
K numerológii sa prikláňajú submisívne typy osobnosti
Júlia Štermenská, psychologička a psychoterapeutka
Aj keď sú psychológia a numerológia dve odlišné odvetvia, predsa len medzi nimi môžeme nájsť istý spájací prvok – obe sa snažia svojím spôsobom priblížiť k človeku a pre mnohých ľudí sú obidve zaujímavou témou. Niekedy sú využívané len pre zábavu, napríklad keď si čítame populárne psychologické články, alebo sa pokúšame o numerologický výklad dátumu narodenia podľa návodu v časopise.

Na druhej strane, ak sa človek nachádza v kríze, na životných križovatkách – utieka sa k nim v snahe nájsť riešenie. Niekomu stačí porozprávať sa s priateľmi, rodičmi, iný si prečíta horoskop, ďalší siahne po numerológii či vyhľadá psychoterapeuta.

Práve posledný variant je v istom zmysle najťažší. Bariérou nemusí byť len obava navštíviť terapeuta, keďže ide o stále pretrvávajúce spoločenské tabu, ale samotný fakt, že človek musí niekam ísť, vynaložiť istú aktivitu, môže byť v krízovej situácii vyčerpávajúci.

Samozrejme, vždy záleží od typu osobnosti, či a akú pomoc zvolí, čomu dôveruje. Submisívne typy osobností, u ktorých prevládajú sklony k závislému spôsobu správania, sa prikláňajú k rôznym alternatívnym prístupom. Typickou črtou týchto ľudí sú i sklony k magickému mysleniu. Numerológiu preferujú aj ľudia prahnúci po alternatívnych spôsoboch života, hľadajúci porozumenie v niečom mystickom či nadpozemskom.
Aký nás čaká rok?
Zistiť, v akej ročnej vibrácii sa práve nachádzame, nie je zložité. Stačí spočítať čísla z dátumu, kedy sme naposledy mali narodeniny. Ak je môj dátum narodenia napríklad 23.7.1973, moje posledné narodeniny boli 23.7.2008. Spočítame všetky čísla jednotlivo (aj tie dvojciferné) 2 + 3 + 7 + 2 + 0 + 0 + 8 = 22. Aj toto číslo rozložíme na dve samostatné číslice, ktoré spočítame: 2 + 2 = 4. Takto sme si vypočítali svoju osobnú ročnú vibráciu, ktorá funguje od našich posledných narodenín po tie nasledujúce. Ak nám vyšli čísla 4, 7 alebo 8 - vo všeobecnosti je to náročné obdobie, počas ktorého by sme nemali robiť zmeny či zadlžovať sa, nie je vhodné ani na pôrody. Ročná vibrácia čísla 1 zase predstavuje dobré obdobie na nové začiatky, s výnimkou vzťahov – na tie je dobrá vibrácia čísla 6. Vibrácia čísla 5 nám prináša šťastie a ochranu planéty Jupiter. V tejto etape sa môžeme pustiť aj do takých vecí, o ktorých v podstate nevieme, ako dopadnú, môžeme začať podnikať či cestovať. V ročnej vibrácii 6 stretávame partnerov na vážne a dlhodobé vzťahy, je to veľmi dobré obdobie aj na prírastok do rodiny. V období vibrácie čísla 3 sa rozvíjajú veci začaté vo vibrácii čísla 1, táto etapa je tiež vhodná na štúdium a cestovanie. Vo vibrácii čísla 2 stretávame ľudí, ktorí majú v našom živote zohrať nejakú dôležitú rolu, no vážnym zmenám by sme sa mali vyhýbať. Osobná ročná vibrácia čísla 9 je naplnením a zakončením 9-ročného cyklu, možeme pociťovať úzkosť a ne-pokoj z toho, čo príde v nasledujúcom cykle, ktorý by mal byť na vyššej úrovni.

Numerologická rada: Ak robíme bežné rozhodnutia, vybavovania na úradoch či dôležité stretnutia, predpoklad úspechu je, ak ich budeme realizovať vždy v deň, kedy sme sa narodili - bez ohľadu na mesiac.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 2. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 3. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 315
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 422
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 144
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 359
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 673
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 504
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 262
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 174
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 121
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 599
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Vyše 50 prokurátorov vystúpilo proti Žilinkovi v auguste.


6 h
Týždeň Petra Schutza

Príčinou rastu cien je šprint za uhlíkovou neutralitou.


23. sep
Vojtech Végh verí, že varenie bez odpadu, keď sa využívajú listy, šupky aj stonky, je chutnejšie. Na snímke marakujový krém s pitahayou.

Rozhovor s Vojtechom Véghom.


17. sep

Neprehliadnite tiež

Rustikálny hruškový koláč

Pripravte si jablkový pie, pité aj slivkovú galetku.


23. sep
Neochota a strach vrátiť sa po pandémii k starému (teda normálnemu) spôsobu života späť medzi ľudí sa nazýva jaskynný syndróm.

Osobné stretnutia niektorým nechýbajú.


21. sep
ILustračné foto.

Problematický je najmä Prešovský kraj.


20. sep
Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Takto schudnete bicyklovaním
 2. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 3. Michael Achberger: Slovenská superpotravina: výnimočné účinky pre vaše zdravie
 4. Zuzana Cascino: Načo si ma porodila!
 5. Martina Hilbertová: Koľko detí na Slovensku je zaočkovaných? Bude prostredie v školách bezpečné?
 6. Michael Achberger: Vyskúšajte tento cvik a uľaví sa vám bolesť chrbta zo sedenia
 7. Michael Achberger: Nadmerné potenie pri cvičení? Toto vám pomôže
 8. Šťastná domácnosť: Viem, že viete umyť okná. A toto ste skúsili?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 446
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 871
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 026
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 986
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 447
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 617
 7. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 986
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 805
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu