SME

Všetko, čo by ste mali vedieť o akumulátorovom náradí

Akumulátorové náradie je fajn. Nie ste pripútaní k elektrickej zásuvke, neobmedzuje vás napájacia šnúra a môžete robiť veci bez toho, aby ste strácali čas prenášaním materiálu. Druhou stranou mince je obmedzený výkon a cena, ktorá je neraz vyššia, ako by

(Zdroj: Milan Gigel)

sme chceli.

Ako veľmi záleží na voltoch?

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že s čím vyššie napätie výrobca pre konkrétny model náradia zvolil, tým vyšší výkon od neho možno očakávať. Je to spôsobené charakterom akumulátorov a konštrukčnými zvyklosťami. Keďže pri akumulátorovom náradí rozhoduje veľkosť a hmotnosť, výrobca vždy bojuje s obmedzenou kapacitou akumulátorov a prúdom, ktorý z nich môže bezpečne čerpať. Najefektívnejším nástrojom pre získanie dodatočného výkonu zvýšenie pracovného napätia motora a pridanie ďalšieho článku akumulátora zapojeného do série.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obozretnosti však nikdy nie je dosť. Ak porovnáte dve akumulátorové skrutkovačky s 12 voltovým napájaním, neznamená to že budú rovnako silné. Sledujte aj výkonové parametre, pretože rozdiely v rozsahu jedného napäťového stupňa sú bežné.

SkryťZatvoriť reklamu

A čo kapacita?

Kapacita akumulátorov určuje, koľko energie je „zabalenej“ na použitie. Znamená to, že určuje výdrž batérie a možnosti jej zaťaženia. Čím je kapacita akumulátora vyššia, tým viac energie z neho možno čerpať. Niektorí výrobcovia ponúkajú pri svojom náradí alternatívy. Zvoliť si môžete lacnejší model s 1.4 Ah akumulátormi, alebo drahší s kapacitou napríklad 2 Ah. V oboch prípadoch ide o rovnaké náradie, avšak s rôznou hmotnosťou akumulátorov a výdržou. Ak si priplatíte, budete môcť medzi dvoma nabíjacími cyklami pracovať dlhšie.

Ceny akumulátorov sú pomerne vysoké. Preto pri najlacnejšom náradí bude zradou práve ich kapacita. Pri najlacnejšom náradí sa počíta s tým, že ho budete používať príležitostne vo svojej domácnosti, kde na výdrži priveľmi nezáleží.

SkryťZatvoriť reklamu

Nabíjacie časy sa líšia

Doby nabíjacieho praveku, keď sme sa nedokázali vyhnúť prebíjaniu akumulátorov máme za sebou. Dnešné nabíjačky sú riadené čipom a samé sledujú, kedy je potrebné nabíjací cyklus ukončiť a kedy je potrebné spustiť režim udržiavací. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že dobrá nabíjačka nabije akumulátory za 30 alebo 60 minút a po nabíjacom cykle vypne dobíjanie automaticky. V dielni je praktické, ak je možné nabíjačku zavesiť na stenu. Veľkým plusom je aj to, ak dokáže nabíjať akumulátory s rôznym napätím od rovnakého výrobcu. Odpadajú tak všetky starosti okolo nabíjania.

Niekoľkohodinové časy nabíjania naznačujú, že stojíte pred technológiou, ktorá by už dávno nemala byť na pultoch predajní. Ak je potrebné po nabíjaní akumulátory vyberať von, s najväčšou pravdepodobnosťou sa prebíjaniu nevyhnete. A práve prebíjanie je príčinou rýchlej straty kapacity akumulátorov. Pamäťový efekt je skôr preceňovaným mýtom, ako skutočnosťou.

SkryťZatvoriť reklamu

NiCD alebo Li-Ion?

Minulosť patrí NiCD technológii, budúcnosť patrí Li-Ion platforme. Aspoň to tvrdia výrobcovia akumulátorového náradia. Realita je však kdesi uprostred. Čím sa obe technológie líšia?

NiCD akumulátory nie sú najľahšie, o to väčšiu záťaž však znesú. Obmedzenie spočíva v nízkom napätí jednotlivých článkov. Ak chcú výrobcovia dosiahnuť vysoké napätie, vyššej hmotnosti sa nevyhnú. Vybíjanie je postupné a tak pri práci cítite, ako náradiu zľahka ubúdajú sily. Uložená energia sa míňa postupne a vy viete presne odhadnúť, kedy náradiu dôjde dych. Jednoducho povedané, nič vás neprekvapí a ceny sú pomerne prijateľné.

Li-Ion akumulátory majú veľkú výhodu – nízku hmotnosť a vysoké napätie článkov. Znamená to, že akumulátorová skrutkovačka postavená na 18V platforme bude podstatne ľahšia, ako tá, ktorá používa NiCD akumulátory. Ide o rovnakú technológiu, ktorá sa používa pre napájanie notebookov. Bežným štandardom Li-Ion akumulátorov je zabudované monitorovanie zostatkovej kapacity, či inteligentné nabíjanie. Je tu však jedna špecifická vlastnosť, ktorú netreba prehliadnuť. Akumulátorom dôjde dych pri práci znenazdania. Necítite žiadny pokles výkonu, žiadny prichádzajúci koniec. Náradie jednoducho zastane a v tom momente končíte. Pri práci na streche či v špecifických situáciách to dokáže vždy prekvapiť. Jednoducho nie ste pripravení na to, čo sa stane. Druhou nevýhodou je vysoká cena akumulátorov, ktorá sa neraz premieta do ich slabej kapacity.

SkryťZatvoriť reklamu

Aká je životnosť akumulátorov?

Životnosť je obmedzená počtom nabíjacích cyklov a tým to končí bez ohľadu na značku, či technológie. Opotrebovaniu akumulátorov sa jednoducho nevyhnete. Nikto vám nepovie či vydržia rok, alebo päť, spoľahnúť sa nedá ani na referencie ľudí, ktorý s takýmto náradím pracujú. Postupnému znižovaniu kapacity sa nevyhnete.

Žiaľ, akumulátory nemajú elektronické počítadlá cyklov a výrobcovia sa ani nehrnú do toho, aby ich začali používať. Predsa len, aspoň by sme mali prehľad o tom s čím môžeme počítať. Bolo by to pre spotrebiteľa užitočné a konečne by bol koniec všetkým sporom o tom, či ste kúpili náradie s nekvalitnými akumulátormi, alebo jednoducho od náradia pýtate viac, ako zvláda.

V krátkosti povedané – systém neoklamete, všetko závisí na vašich návykoch.

SkryťZatvoriť reklamu

Akumulátory starnú, aj keď ich nepoužívate

Staré modely náradia, či zachovalé kúsky z inzerátov by už z diaľky mali pri kúpe naznačovať, aby ste sa im vyhli. Akumulátory starnú a strácajú svoju kapacitu aj bez toho, aby sa používali. Ich životný cyklus začína od momentu výroby. Zabrániť sa tomu nedá, existuje iba spôsob, ako tento proces spomaliť. Kupovať čosi do zásoby iba preto, že dnes to má dobrú cenu a o dva roky to bude treba sa nevypláca.

Ako skladovať akumulátory?

Vo všeobecnosti platia dve pravidlá – nabité a v chlade. Skladovať náradie na rozhorúčenom pôjde či v aute, kde teplota stúpa do extrémnych výšok sa nevypláca. Chemické pochody v akumulátoroch sú rýchle a s tým súvisí aj samovoľné opotrebovávanie. Týka sa to hlavne Li-Ion technológie. Čím vyššie sú prevádzkové a skladovacie teploty, tým kratšia bude životnosť.

SkryťZatvoriť reklamu

Naopak, ak zvolíte taktiku chladnej pivnice či dielne, všetko bude hrať vo váš prospech. Zabrániť treba jedinému – aby sa voda na chladnom náradí kondenzovala. Vlhkosť a elektronika sa nemajú príliš rady.

Čo robiť, ak akumulátory prestanú poslúchať

Existuje viacero riešení tohto problému. Prvou alternatívou je repasácia akumulátorov. Firmy, ktoré sa touto činnosťou zaoberajú sľubujú, že výsledná cena bude približne o tretinu nižšia, ako pri kúpe nového akumulátora. Pri starom náradí je dokonca možné do rovnakého bloku vtesnať akumulátory s vyššou kapacitou, takže môžete očakávať nárast kapacity.

Druhou možnosťou je kúpa nových akumulátorových blokov, vždy si však dávajte pozor na cenu. Neraz sa stáva, že za nové náradie s akumulátormi zaplatíte menej, ako za akumulátory samotné. Je to takpovediac „na hlavu“, avšak výrobcovia pravdepodobne chcú, aby sme neustále inovovali. Len škoda, že to má negatívny dopad na ekológiu. Človeku je i tak ľúto rozlúčiť sa s náradím, ktoré pracuje ako má.

SkryťZatvoriť reklamu

Treťou možnosťou je hľadanie alternatívnych akumulátorov od iných výrobcov. Objavujú sa v predajnej sieti ako kompatibilné náhrady, dokonca môžete sami prísť na to, že do vášho náradia pasujú akumulátory od iného výrobcu. Najdôležitejšie je dodržať napätie. Ak sa kapacita líši, zmení sa iba výdrž na jedno nabitie.

Poslednou alternatívou je prerobenie akumulátorového náradia na elektrické. Akumulátor stačí nahradiť napájacím adaptérom s rovnakým napätím, avšak s dostatočne vysokým výstupným prúdom. Znamená to o komfort menej, náradie má však druhú šancu.

Čo je dnes „in“?

Dnes sa už akosi počíta s tým, že si zakúpite náradie v sade s dvojicou akumulátorov. Pri práci nevznikajú prestoje kvôli nabíjaniu a dvojité napájanie dáva akúsi istotu životnosti náradia, ktoré ste si kúpili. Iba málokedy sa stáva, že si ľudia dokúpia k starému náradiu nový akumulátor.

SkryťZatvoriť reklamu

Výrobcovia začínajú preferovať Li-Ion akumulátory pred technológiou NiCD. Náradie je síce ľahšie, ceny akumulátorov však stúpajú do výšin. Nie vždy to musí byť pre vás výhodné.

Tretím trendom je ponuka balíkov náradia, ktoré používa rovnaký druh akumulátorov. Znamená to, že dostanete pracovnú kapsu s troma, štyrmi či piatimi kusmi náradia, z ktorých všetky používajú rovnaký model akumulátorov. Je to praktické, skúste sa však vždy zamyslieť nad tým, či je to práve to, čo potrebujete.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 756
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 557
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 449
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 539
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 462
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 322
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 132
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 022
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie