Príprava parenej knedle v domácnosti je rovnako jednoduchá, ako pečenie rožkov, či žemlí. Pravdupovediac aj suroviny sú rovnaké – líši sa iba ich pomer a spôsob prípravy. Namiesto pečenia použijeme horúcu paru, alebo vodu.
Aj keď sa môže zdať, že knedľa je pre začiatočníka pritvrdý oriešok, pravý opak je pravdou. Ak vám pri príprave cesta pomôže robot, ste za vodou. Potrebovať budete iba hrubú múku či krupicu, droždie a vodu. Cukor pre podporu kysnutia a soľ pre dochutenie sú samozrejmosťou.
Aké cesto na knedľu?
Pol kilogramu hrubej múky zmiešame s 3 decilitrami vody, 30 grammi čerstvého droždia, trochou soli a cukru. Ak chcete, aby bola knedľa o čosi ľahšia, hrubú múku môžete nahradiť krupicou. Nerobte to však v prípade, ak sa rozhodnete pre miesenie v rukách. Kvalita premiesenia totižto rozhoduje.
Cesto je o čosi mäkšie a vláčnejšie ako pri pečive, dôležité však je, aby sa lepok úplne rozpustil vo vode a začal plniť svoju úlohu. Spoznáte to jednoducho. Cesto sa naťahuje ako extrémne pružná hmota a pri ručnom miesení sa v ňom vytvárajú bubliny. To znamená, že lepok bude dostatočne silný na to, aby zachytil plyn vyrábaný kvasinkami v plnom rozsahu.
Prečo nie mlieko?
Mnohí si prípravu bežných polotovarov príliš komplikujú a používajú v receptúrach suroviny, ktoré tam nepatria. Pravdupovediac, neexistuje žiadny dôvod, prečo pri príprave cesta použiť mlieko namiesto vody. Kvasinky mliečny cukor pri kvasení využiť nevedia a knedľa nezíska ani lepšie vlastnosti, ani chuť. Môžete si to vyskúšať. Rozdiel jednoducho neodhalíte. Ak patríte medzi ťažko pracujúcich a silou mocou chcete zvýšiť nutričnú hodnotu vašich pokrmov, nahrádzajte vodu mliekom všade.

Pozor, aby neprekyslo
V prvej fáze kysnutia je dôležité zistiť, či kvasinky plnia svoju úlohu, ako majú. Nečakajte preto s kysnutím dovtedy, kým sa objem cesta nezdvojnásobí, ale iba do momentu, kedy je jasné, že začalo pracovať. Cesto rozdeľte na dve časti, vytlačte z neho vzduch a vyformujte dva dlhé bochníky. Neobávajte sa toho, že sú pritenké, pri kysnutí znásobia svoj objem až trikrát.
Varenie v pare
Parenú knedľu môžete pripraviť v parnej rúre, parnom hrnci či v obyčajnom kastróle, do ktorého vložíte naparovací košík či prekryjete jeho vrch utierkou. Keďže príprava potrvá približne 15 minút, nemusíte čakať na to, kým vyformované bochníky nakysnú. Práve naopak – vložte ich do teplej pary a nechajte ju pôsobiť. Kým sa povrch cesta zafixuje, jeho vnútorný objem bude rásť.

Pri všetkých druhoch prípravy si dávajte pozor. Ak nemáte najnovší parný hrniec s nádobami z extrémne hladkých plastov, použite stolový olej na to, aby ste zabránili nalepeniu cesta na povrch. Jemná knedľa v horúcom stave nebude pri vyberaní spolupracovať, ľahko ju poškodíte.
Varenie vo vode
Ak máte dostatočne veľký hrniec, namiesto parenia môžete použiť metódu jednoduchšiu. Knedľu vložíte do horúcej vody a 12 minút varíte. Jej povrch sa síce bude od tej z obchodu podstatne líšiť, výsledok však nebude na zahodenie. Ak sa vám manipuluje s veľkým kusom cesta zle, vytvárajte menšie bochníky.
A čo buchty na pare?
Spolu s prílohovou knedľou si môžete vyrobiť aj parené buchty s rôznymi náplňami. Cesto naplníte džemom, kakaom alebo makom a máte istotu, že vaše deti nebudú nad víkendovým obedom krútiť nosom.