Nemám rád anonymov. Keď je človek v anonymite, môže byť nevraživý a zlomyseľný. V ázijských krajinách je tento problém vypuklý, pretože Ázijčania sú navonok voči ostatným veľmi zdvorilí, slušní a nehovoria to, čo si vo naozaj myslia. V Južnej Kórei dohnali drsné komentáre na internete už niekoľko celebrít k samovražde. Jednou z nich bola populárna herečka.
Prostredníctvom internetu niekto začal šíriť fámu, že požičala istému hereckému kolegovi veľkú sumu peňazí, ktorú neskôr od neho tvrdo vymáhala, a keď jej peniaze nedokázal vrátiť, spáchal samovraždu. Herečka klebetu odmietala, ale na internete každý večer čítala tisíce obviňujúcich anonymných správ, pod ktorých tlakom sa mesiac po smrti kolegu obesila v kúpeľni svojho bytu.
Aj Japonsko zápasí s problémom internetového šikanovania. Jeho obeťami sú často mladí dospievajúci ľudia. Každá škola má oficiálnu webovú stránku, ale študenti si vytvárajú aj neoficiálne, kam posielajú anonymne alebo s vymysleným menom čokoľvek, aj veci zlé a ponižujúce spolužiakov. Prvá správa vyvolá v mnohých prípadoch reťazovú reakciu a nasleduje spŕška nactiutŕhačských, brutálnych vyjadrení, ktorých terčom je niektorý zo spolužiakov. V Japonsku sa stalo obeťami tohto brutálneho zneužívania mnoho študentov. Aj oni riešili situáciu samovraždou. Niektoré odkazy dokonca hovoria: „Si nikto! Skap!“
Ďalšou platformou internetového šikanovania je „prof“ (skratka z anglického slova „profile“). Je to internetová služba, ktorá umožňuje zverejniť profil človeka aj s jeho fotografiou. Využívajú ju najmä tínedžeri, ktorí si hľadajú priateľov, lebo je to miesto, kde sa môžu slobodne predstaviť. „Prof“ sa zneužíva tak, že vás niekto bez vášho súhlasu zaregistruje, uvedie o vás všetky informácie vrátane telefónneho čísla. Tisícky neznámych ľudí vám potom telefonujú, obťažujú, až si zmeníte telefónne číslo. Ale telefonáty neustávajú, pretože ten, kto vás na „prof“ zaregistroval, je niekto z vášho blízkeho okolia!
Keď som bol malý, šikanovalo sa všade. Japonec vyrastá obkolesený hnusným šikanovaním, ale musím povedať, že oproti súčasnosti to bolo ešte stále lepšie. V minulosti ten, kto šikanoval druhých, sám riskoval, pretože nebol anonymný. Dnes sa na vás v kolektíve všetci usmievajú, všetci sa zdajú normálni, pritom môžete byť obeťou anonymného šikanovania vášho najlepšieho kamaráta.
Mobilný telefón je už v Japonsku neodlučiteľnou súčasťou života, zvlášť pre mladú generáciu. Každý japonský mobil má internet a plne supluje počítač. Šikanovať sa dá aj z mobilu kedykoľvek a kdekoľvek. Mnohí dospelí poukazujú na nepriaznivé účinky internetu cez mobil, učitelia a autority prešetrujú ohováračské správy a mnohé neoficiálne školské stránky už boli zrušené. Môže to však vyriešiť podstatu problému?
Tou je, že ľudia dokážu vyjadriť svoj názor iba vtedy, keď sú v anonymite alebo skrytí za prezývku. Anonymní diskutéri sú v istom zmysle veľmi podobní maskovaným teroristom s bombami.