Philips HR7772 – kuchynský robot na všedný deň

Je tichý, výkonný a na kuchynskej linke nezaberie mnoho miesta. Neporadí si síce s mletím mäsa, pomôže však asistovať pri príprave a miesení cesta, sekaní, strúhaní, odšťavovaní, šľahaní a pomocou mixéra vyrobí zdravé a chutné kokteily.

(Zdroj: Milan Gigel)

Aký v skutočnosti je? V redakcii sme mu venovali tri týždne, aby sme vám prezradili, ktoré úlohy sú preň ako stvorené a s ktorými si príliš neporadí. Hneď na začiatok však treba povedať, že ide o stroj, ktorý viac pomáha, ako prekáža. A to je v kuchyni viac ako dôležité.

V kuchyni neprekáža

Philips HR7772 patrí k novej generácii kuchynských robotov, kde je základom silný a tichý motor s elektronickým riadením otáčok. Na stole zaberá minimum priestoru, pretože nepotrebuje špeciálnu prevodovku na to, aby dokázal obslúžiť rôzne príslušenstvo. Namiesto toho, aby mal dva výstupy s rotujúcou osou, otáčky sa riadia centrálnym voličom. To je predpokladom malých rozmerov a nízkej hmotnosti.

Intuitívne ovládanie, jednoduchá údržba

Ešte predtým, ako sa pustíme do hodnotenia, potrebné je všimnúť si dva detaily. Prvým je praktické značenie príslušenstva farebnými kódmi, ktoré zodpovedajú otáčkam motora na voliči. Nemusíte čítať tabuľky a návody, aby ste vedeli, na ktorom stupni použiť sekací nôž a na ktorom šľahacie metly. Platí tu jednoduché pravidlo – žltá k žltej, červená k červenej a zelená k zelenej. To musí zvládnuť aj nečakaný pomocník v kuchyni.

Druhým plusom je použitie plastov s extrémne hladkým povrchom. Ak ste sa s nimi zatiaľ v kuchyni nestretli, mali by ste vedieť že sú natoľko hladké, že ich umývanie je až nečakane jednoduché. Zvyšky zaschnutého cesta sa samovoľne olupujú dolu, mastnota sa oddeľuje od povrchu. S rovnakými plastami sme sa stretli pri parnom hrnci tohto výrobcu. Nuž a ako je možné, že sú hladšie ako iné? Ak ste si všimli, že televízory, notebooky a ostatná spotrebná elektronika sa lesknú ako nikdy doposiaľ, hovoríme o rovnakej technológii. Ešte predtým, ako sa plast vstrekne pri výrobe do naleštenej formy, dnu sa vpustí horúca para, ktorá na nej vytvorí jemný film. Práve molekuly vody sa podpíšu na tom, že forma je hladšia, ako kedykoľvek v minulosti. Nuž a hovoriť dnes o to, že všetko je možné umývať v umývačke je asi zbytočnosťou.

700 wattov štedrého výkonu

Výkon motora je vzhľadom na dodávané príslušenstvo viac ako štedrý. Pri 700 wattoch dokonca možno povedať, že tu existuje rezerva, ktorá zaistí jeho dlhú životnosť. Počas testov v kuchyni každodenne asistoval pri spracovaní surovín bez známok námahy. Najvyššou záťažou je miesenie hustého kysnutého cesta pri príprave pečiva. Počas testu sme nezaznamenali žiadne zmeny v hlučnosti, či plynulosti chodu. Akoby ani nepocítil žiadnu prácu. Podobné je to so zahrievaním motora. Ani raz sa nám nestalo, že by jeho teplota kvôli záťaži rapídne stúpala.

Svojou hlučnosťou v kuchyni príliš neprekáža. Ak by sme ho porovnali s podobnými modelmi na trhu, s istotou môžeme povedať, že patrí do triedy tichších pomocníkov. Neraz sa stáva, že pracujúce nástroje vydávajú viac hluku ako samotný motor.

Trojstupňová regulácia otáčok ničím neprekvapí, avšak ani nesklame. Čo je však veľkým plusom je stredové tlačidlo pulzového spúšťania. Pomocou neho je možné vysporiadať sa s prvotnou fázou spracovania kritických surovín, alebo naopak – odlepiť z nožov vymiesené cesto, ktoré sa pulzami samovoľne sformuje do bochníka.

Silné prísavky nefungujú všade

Štvorica prísaviek na spodnej časti základne dokáže na hladkom povrchu vytvoriť až prekvapivo silné spojenie s podkladom. Na naleštených povrchoch je spojenie také silné, že môžete mať problém s tým, aby ste robot premiestnili z miesta na miesto.

Pri miesení cesta je to fajn, žiaľ väčšina pracovných dosiek na kuchynských linkách má jemne štruktúrovaný povrch. Preto môžu nastať situácie, kedy sa robot rozhodne poskakovať po pracovnej ploche a bez dozoru sa nezaobíde.

Sekanie veľkých surovín a miesenie hustého kysnutého cesta sú typickým príkladom.

Myslí na to, aby ste sa neporanili

Viacstupňové istenie kuchynských robotov sa stalo samozrejmosťou už pred rokmi a tak nie je prekvapením, že je v plnej miere integrované aj v tomto modeli. Bezpečnostný spínač kontroluje pripojenie nádoby k motoru, ochranný spínačom je vybavený aj kryt pracovnej nádoby.

Jediným miestom bez kontroly je kryt džbánu mixéra, ktorý nechránia ani ostatní výrobcovia. Čo sa môže stať? Na nože síce rukou nedosiahnete, ak však zabudnete veko zaklopiť, jednoducho sa môže stať, že budete mať vymaľované proti svojej vôli.

Miesenie a šľahanie

Pracovná nádoba má objem 3,4 litra a hneď na začiatku nás oslovila svojim vyhotovením a šírkou. Aby bol využiteľný celý jej objem, dnom prechádza os, na ktorú sa nasádzajú pracovné nástroje. Nie je to samozrejmosť – niektorí výrobcovia využívajú os trčiacu z motora a pracovná nádoba má v stredovej časti ochranné steny. Tie sú však vždy nižšie, ako nádoba samotná.

Pri miesení cesta plastovým nožom je možné pracovať s cestom z kilogramu múky, najlepšie výsledky sme však dosiahli s polovičnou dávkou. Nie že by nôž nestíhal cesto miesiť ale v pracovnej nádobe bolo pritesno a tak spracovanie trvalo dlhšie. Robot ste mali niekoľkokrát možnosť vidieť priamo v akcii v našom minipekárskom kurze, v ktorom sme pripravovali pečivo.

Šľahací nástavec je alfou-omegou pri príprave múčnikov. Spočiatku nás prekvapilo, že dvojica metličiek nerotuje okolo svojej osi, ukázalo sa však, že pracujú bezchybne. Svojim záberom kopírujú dno nádoby a aby zamedzili jeho opotrebovávaniu, vyzbrojené sú silikónovou klznicou. Možno sa pýtate, na čo je to dobré. Ak budete potrebovať vyšľahať sneh z jedného či dvoch bielkov, hneď zistíte o čom je reč. Nie každý kuchynský robot to dokáže.

S miesením a šľahaním sme boli spokojní, môžeme dokonca povedať, že nás prekvapila rýchlosť spracovania kysnutého cesta. Excentricky rotujúce rameno na robotoch typu Bosch MUM, akoby bolo zbytočnosťou. Pozor je treba dávať na jedinú vec – cesto nepremiesiť.

Sekanie, či mixovanie?

Sekací nôž je vo výbave kuchynských robotov štandardom a dá sa povedať, že dokáže zastúpiť množstvo iných nástrojov. Dôležité je, s akým objemom surovín pracujete. Vo vysokej nádobe majú snahu vyskakovať mimo dosahu noža a tak sa stáva, že malé množstvo surovín sa nalepí na steny nádoby namiesto toho, aby vytvorili nasekanú zmes, či pastu na spodku nádoby. Platí pravidlo, že čím väčší objem surovín, tým lepšie výsledky.

Sekanie zeleniny vyžaduje cit, čo pulzný spínač dokáže zaistiť. Od dĺžky spracovania závisí, či dostanete na výstupe jemne nasekanú zmes, pastu, alebo dokonca omáčku. Či už siahnete po cibuli, paradajkách, cukete či paprike, výsledky dokážu zastúpiť krájanie nožom.

Naopak, neočakávajte že sa zbavíte svojho starého mlynčeka na mäso. S jemnými druhmi mäsa si síce nože poradia, výsledok je však podstatne hrubší, ako pri mletí. Výrobca ani nič také nesľubuje. Z rôznych reklám na podobné stroje by ste však pred kúpou mohli mať pocit, že by to tak mohlo byť.

Možno vás však zaujme, že pomocou nožov je možné zo starého pečiva vyrobiť strúhanku, alebo nasekať orechy na malé kúsky tak, akoby ste ich zomleli pre použitie na múčnikoch. O príprave pomazánok ani nehovoriac – nech siahnete po akýchkoľvek surovinách, o chvíľku máte v nádobe vyšľahanú penu jemnej konzistencie. Tvrdý syr, olivy a maslo? No neskúste to....

Strúhanie na štyri spôsoby

Tam, kde je sekanie nevhodné kvôli tvrdosti surovín, alebo kde treba plátky, tam sa dostáva slovu rezací nástavec so štvoricou kotúčových nožov. Vo výbave sú dve hrúbky plátkov, jemný struhák na zemiaky a klasický rezací nástavec.

S výkonom sme boli spokojní rovnako ako so spracovaním samotných surovín. Keďže medzera medzi vekom a rezacím nožom je pomerne malá, iba malá časť surovín zostala nespracovaná. Výšku tejto medzery sa pri výbere robota oplatí sledovať. Pri zle riešených modeloch máte pri otvorení pocit, akoby niekto zabudol robiť to čo má.

Jedna vec nám však vo výzbroji predsa len chýbala. Adaptér na rezanie zemiakových hranolčekov, ktorý je v tejto triede samozrejmosťou. Zdá sa, že výrobca naň akosi zabudol.

Roztočí to aj s citrusmi

Čerstvá šťava z pomarančom či grepov nie je síce tradičnou záležitosťou slovenských raňajok, vo výzbroji i tak nechýba potrebné príslušenstvo. Aby sa stredový tŕň citrusovača otáčal okolo svojej osi čo najpomalšie, vybavený je malou plastovou prevodovkou. Môže sa stať, že toto príslušenstvo nevyužijete rovnako, ako citrusovač za pár stovák, ktorý ste dostali do daru. To si dovozcovia naozaj nevšimli, že nám v záhradách nerastú pomaranče, ale jablká?

Ak to berieme ako bonus, treba povedať že je tu cesta, ako adaptér využiť. Prekvapila nás vysoká výťažnosť pri odšťavovaní grepov, s ktorými si nie každý rozumie. A to je už iba kúsok od lahodných vitamínov v pohári.

Mixér otvorí cestu do sveta kokteilov

Mixérový džbán je vyhotovený z plastu a na jeho dne rotuje vysokou rýchlosťou štvorica ozubených nožov. Pravdupovediac, pracujú viac trieštivou silou, ako reznou hranou, preto sa netreba zaoberať tým, či sa opotrebujú. Áno, aj mixéry sa v našich domácnostiach používajú zriedkavo.

Tam kde kraľovali v minulosti hrajú prvé husle ponorné mixéry a majonézu je možné vyrobiť aj v hlavnej nádobe. Ak však patríte medzi tých, čo si radi vychutnajú kokteily, mixér bude mať u vás zelenú. Bez ohľadu na to, či v ňom budete kombinovať pochutiny s mliekom, alebo sa pustíte do čerstvého či mrazeného ovocia.

S výkonom mixéru sme boli spokojní a môžeme povedať, že 1,5 litrová nádoba ponúka kapacitu pre dokonalé spracovanie 1 litra nápoja. Skúsili ste už niekedy avokádo s mliekom a trochou cukru? Možno to bude prvé jeho využitie, ktoré vám sadne.

Kuchynský robot Philips HR7772 hodnotíme ako kvalitného pomocníka do kuchyne, kde sa pravidelne varí pre troch a viacerých stolovníkov. Jeho zaradenie do každodenného používania vyžaduje isté návyky pri pracovných postupoch v kuchyni, isté však je, že s trochou cviku s ním ušetríte nemálo času. Dobrou správou je, že ho nezničí ani každodenné miesenie cesta na pečivo, čo nás veľmi príjemne prekvapilo. Ak hľadáte stroj, ktorý sa jednoducho umýva, a nezavadzia, neprehliadnite ho.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 4. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 5. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 6. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 7. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 2. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 5. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 6. Mladí vodiči preferujú čoraz silnejšie autá
 7. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 9 840
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 8 922
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 3 736
 4. Moskva alebo Petrohrad? 3 723
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 125
 6. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 2 559
 7. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 2 325
 8. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 173
 9. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 1 968
 10. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 655

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Haagsky tribunál trestal najmä Srbov, po Mladičovi končí

Miloševič počas procesu zomrel, srbského extrémistu zase oslobodili. Teraz sedí v parlamente.

SVET

Najskôr cukríky, potom zabíjanie. Balkánskeho mäsiara odsúdili

Niektorí Mladiča považujú za vojnového hrdinu.

KOMENTÁRE

Bezdôsledkový Smer nám zahral komédiu

Smer je len napodobenina s niekoľkými vonkajšími znakmi politickej strany.

KOŠICE KORZÁR

Bratov Paškovcov odsúdili za bitku v centre Košíc

Dvaja dostali podmienku, jeden peňažný trest.

Neprehliadnite tiež

Playboy sa púšťa do neprebádaných vôd, nafotil kampaň s plus size modelkou

Fotky patria k decentnejším kampaniam modelky Molly Constable.

Vraždili a znásilňovali, no ženy ich milujú a obdivujú. Prečo?

Za ich správaním nie je len sexuálna porucha, psychológia má viaceré vysvetlenia.

Účinné tipy, ako sa správne nalíčiť pod okuliare

Pre správny výsledok berte do úvahy sklá aj farbu rámu.

Florbalová kapitánka Lucia Košturiaková: Florbal nie je ženský ani mužský šport

V decembri bude viesť slovenský tím na majstrovstvá sveta vo florbale v Bratislave.

Magdalénske práčovne boli dejiskom krutosti. Mníšky v nich týrali mladé dievčatá

„Padlé ženy“ si v nich mali odpracovať svoje hriechy. Desiatky rokov trpeli neprávom.