Stojíme pred zrkadlom a zrazu sa nám na hlave niečo zaleskne. A je to tu, máme prvý sivý vlas. Pri predstave prvých šedín sa väčšina z nás zhrozí. Každá žena sa raz dostane do situácie, keď začne uvažovať, či si vlasy nechá prirodzene sivé, alebo ich radšej prefarbí na svoj pôvodný odtieň. Ešte pred pár rokmi sa biele vlasy snažil každý radšej skryť.
Dnes však prichádza do módy dôstojné starnutie so všetkým, čo k nemu patrí vrátane sivých kučier. Aj herečka Jamie Lee Curtis stavila na prirodzený vzhľad a nechala si sivú. Na druhej strane jej rovesníčka Michelle Pfeiffer ostáva naďalej blond. Každému svedčí niečo iné a záleží na individuálnom rozhodnutí. Niektorým ženám však sivé vlasy naozaj veľmi pristanú.
Každý je na tom inak
Pri šedivení dochádza k strate pigmentu – melanínu, ktorý sa nachádza vo vlasových folikuloch. Produkujú ho melanocytové kmeňové bunky. Ak začnú postupom veku odumierať, neexistuje za ne náhrada a vlasy strácajú farbu. Sivá vlastne v tomto prípade nepredstavuje farbu, ale práve jej neprítomnosť.
Keďže ľudské telo s pribúdajúcimi rokmi produkuje čoraz menej melanínu, vlasy sa stávajú čoraz bledšími. Nešedivieme súmerne, objavujú sa skôr šedivé ložiská, ako napríklad spánky a podobne. U každého však tento proces prebieha rozdielne. „Je to výsostne individuálne a geneticky podmienené, všeobecne však platí, že prvé šedivé vlasy sa objavujú už od 30. roku života,“ vraví dermatologička Hana Zelenková. Niekto si nájde šedivý vlas už skôr, iný má šťastie a tento problém nemá do štyridsiatky.
Rozdielnosť súvisí aj s tým, akú farbu vlasov máme pôvodne. „Ľudia s čiernymi a tmavými vlasmi šedivejú pomalšie. Majú tak veľa pigmentu, že jeho úbytok sa prejavuje pomalšie než u ľudí svetlovlasých.“ Rozdiel sa prejavuje aj v kvalite vlasových vlákien. Pri starnutí naše vlasy nielenže strácajú farbivo, ale aj pôvodnú pevnosť, pružnosť a lesk. Sú jemnejšie a ľahšie sa lámu.
„Orientálne národy, napríklad Indky, majú síce vo vyššom veku sivé vlasy, ale ich štruktúra ostáva stále rovnaká a kvalita nezmenená. U severanov zase zmena farby nie je príliš viditeľná pre ich bledosť. V každom ohľade sú zmeny podmienené aj rasovo či geografickou polohou,“ dodáva odborníčka. Medzi mužmi a ženami výrazné rozdiely v šedivení vlasov nenájdeme. Obe pohlavia sú na tom jednoducho rovnako. Z mužov môže predčasne zošedivieť brada, ale obočie bledne ako posledné.
Šedivieme viac než naši predkovia
Medzi faktory, ktoré veľmi významne ovplyvňujú našu ozdobu hlavy, patrí v neposlednom rade spôsob života a sním spojená životospráva. Stresové hormóny môžu zasahovať do vlasových buniek a spôsobujú, že pigment sa v nich len veľmi ťažko udrží, pri dlhodobom strese sa napokon celkom stráca. „Veľký vplyv na rýchlejšie šedivenie vlasov majú šok, stres a súčasná chemizácia prostredia a, samozrejme, niektoré ochorenia. Na porovnanie, naši predkovia sa s týmto problémom stretávali oveľa menej ako dnes my,“ vraví Hana Zelenková.Aj keď vedci odhalili procesy, ktoré sa skrývajú za stratou vlasového farbiva, stále ešte neexistujú dostatočne vyhovujúce prostriedky, ktoré by tomuto procesu vedeli zabrániť alebo dokonca spôsobiť obnovenie pôvodnej farebnosti. „V zahraničí je veľa experimentálnych štúdií, ktoré aplikujú vnútorne rôzne prípravky, ale majú veľa negatívnych účinkov, a preto ich používanie nie je rozšírené. Preparáty na prírodnej báze sa využívajú aj pri liečbe vitiliga, ale ich negatívny vplyv je veľmi silný. Aplikovať ich len pre sivé vlasy sa preto naozaj neodporúča. Dnešné farby na vlasy majú oveľa menej škodlivých účinkov na organizmus a sú oveľa vhodnejšie na riešenie tohto problému,“ dodáva Hana Zelenková.
Cez noc biela?
Známa legenda hovorí o tom, že keď francúzska kráľovná Mária Antoinetta čakala na popravu gilotínou, cez noc celkom ošedivela. Podľa odborníkov však neexistujú dostatočné dôkazy o tom, že sa dá za jednu noc kompletne zmeniť farba vlasov. Vysvetliť sa to dá možno vypadaním tmavých vlasov citlivejších na stres. Rapídne urýchliť stratu pigmentu môže šokový zážitok a silný stres, ale ide len o niektoré partie hlavy, prípadne len zopár jednotlivých vlasov.
Dôležitú úlohu zohráva aj fakt, či sme svetlý, alebo tmavý typ. „Dá sa zošedivieť vo veľmi krátkom čase, ale závisí to od pôvodnej farby vlasov. U tmavovlasých ľudí sa takéto prípady málokedy vyskytujú,“ vraví primárka Hana Zelenková z Dermatovenerologického zariadenia vo Svidníku. Iná situácia je už pri niektorých chorobných stavoch. Napríklad alopecia areata je autoimúnne ochorenie, ktoré napadá vlasový folikul a spôsobuje vypadávanie vlasov. Pri ňom sa môže stať, že stratíme farbu vlasov veľmi rýchlo. Podobne spôsobuje nedostatok pigmentu v tele aj vitiligo. Je to však prejav choroby, a nie stresu.
Autor: k téme sa vyjadruje dermatologička Hana Zelenková