BRATISLAVA. V tomto školskom roku majú stredoškoláci v ôsmich krajoch k dispozícii 187 štátnych, cirkevných a súkromných školských internátov.
Ubytovaných je v nich takmer 23-tisíc študentov a stará sa o nich vyše 900 vychovávateľov vrátane riaditeľov. Niektoré majú právnu subjektivitu, viac je ale takých, čo sú súčasťou strednej školy. BANSKÁ ŠTIAVNICA. Internát pri Strednej odbornej škole v Banskej Štiavnici funguje už tridsaťosem rokov. Zástupca riaditeľky Marián Palášthy v ňom pôsobí od začiatku. Najskôr patril lesníckemu učilišťu. Dnes, aby prežil, je priradený k strednej odbornej škole a jeho obyvateľmi sú študenti všetkých odborných škôl v meste. „Najlepšie sa internátu darilo v sedemdesiatych rokoch, v Štiavnici bola prípravka gymnazistov, ktorí potom išli študovať do zahraničia. Bola tu slovenská stredoškolská elita. Internát bol na tie pomery na úrovni, dnes už za štandardom zaostáva,“ hovorí Palášthy.Socialistické internáty doplácajú na svoju minulosť. Sú to veľké kolosy, ktoré by potrebovali rekonštrukciu, na ktorú niet dosť peňazí. Aj ten štiavnický by potreboval novú strechu, nábytok. Podľa Mariána Palášthyho sú internáty tak trochu akoby od macochy, kým do škôl idú počítače automaticky, na internáty sa zabúda. BRATISLAVA. O bratislavský Školský internát na Vranovskej 2 je medzi stredoškolákmi veľký záujem. Do centra je z neho iba na skok, prešiel vonkajšou aj vnútornou rekonštrukciou, študenti bývajú v bunkách po dvoch. Každé poschodie tvorí jednu výchovnú skupinu. Je na ňom aj kuchynka s mikrovlnkou. Jedinou nevýhodou je chýbajúce internetové pripojenie.Plná posteľ je zaujímavá, nie voľná, hovorí riaditeľka Jela Chudíková.Podľa riaditeľky Chudíkovej najväčšiu zmenu školské internáty zaznamenali v metodike. „Robím v nich už tridsať rokov, v sedemdesiatych rokoch bola internátna výchova dosť zošnurovaná ideológiou. Teraz sa prešlo na tvorivo–humanistický model výchovy. Naším cieľom je, aby sa tu deti cítili dobre, aby nemali pocit, že sú tu pod dozorom.Aj s voľným časom sa tu už narába ináč. „Celá výchovno-vzdelávacia činnosť internátu je postavená na báze ponuky,“ hovorí Chudíková.
Niekde je nezáujem
Za posledné roky v niektorých okresoch školské internáty pre nezáujem o ubytovanie zanikli.
Napríklad v okresoch Stropkov a Svidník z finančných dôvodov uprednostňujú každodennú dochádzku, povedala Veronika Fitzeková, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja. Pre nízky počet žiakov zanikli pred dvoma rokmi internáty pri Spojenej škole v Čaklove a pri Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.
V zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja od roku 2005 zaniklo šesť internátov. Trenčiansky samosprávny kraj zaznamenal znížený záujem o ubytovanie až v tomto školskom roku, potvrdila hovorkyňa Vlasta Hencelová. Vlani zanikol internát pri Strednom odbornom učilišti strojárskom a elektrotechnickom v Dubnici nad Váhom.
Nitriansky kraj vyradil zo siete osem školských internátov. Košický pre nezáujem zrušil internáty pri SOŠ v Medzeve a pri Spojenej škole Sečovce.
Ubytujú aj vysokoškolákov
V zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja funguje momentálne 17 školských internátov. Majú kapacitu 2852 lôžok, ubytovaných je v nich 2652 študentov, ale len 1881 žiakov stredných škôl. „Aj preto v súčasnosti analyzujeme ubytovacie zariadenia s cieľom ich efektívneho využívania najmä pre stredoškolskú mládež,“ hovorí Miloslava Podmajerská, hovorkyňa kraja.
Aj v Nitrianskom kraji využívajú voľné lôžka študenti oboch univerzít, povedala Mária Plačková, odborná referentka pre školské internáty. Banskobystrický kraj spravuje 25 internátov, ubytovaných je v nich 4582 študentov. Stredoškolákov je 3614, vysokoškolákov 955.
V Trnavskom kraji záujem závisí aj od lokality. V šestnástich internátoch je voľných 378 miest.
V Žilinskom kraji je dopyt záujmu o ubytovanie v školských internátoch vyrovnaný ponuke ubytovacích kapacít kraja, povedal metodik Peter Majer.
Odpustenie poplatku
Študenti, ktorí sú v hmotnej núdzi, môžu požiadať o zníženie alebo odpustenie poplatku za ubytovanie.
Výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s ubytovaním určujú riaditelia. Maximálne môže ísť o 45 percent zo sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, v súčasnosti to je 36,75 eura.
Zastarané kolosy
Nový model výchovy