Rock a metal
Začiatkom sedemdesiatych rokov začal po Mesiaci premávať sovietsky Lunochod a z Marsu spadli na Zem glam-rockeri. Nová generácia hudobných rebelov sa z nevysvetliteľných príčin nazdávala, že mužnosť sa skrýva v natupírovanej dlhej hrive, najlepšie s trvalou onduláciou.
Kvalita rockera sa posudzovala podľa vrstvy mejkapu, množstva bižutérie a hodín strávených s natáčkami v kaderníctve. Pozor, hovoríme o drsných chlapcoch, ktorí kašľali na balzamy a kondicionéry, takže vo víre ventilátorov im z hláv viali tri-štyri zúbožené a spálené pramene. Nechýbali trblietavé kombinézy, prekliato tesné legíny a vysoké čižmy.
Za pôvodcov štýlu sa označujú skupiny T. Rex a Garry Glitter, za popularizátorov New York Dolls, Kiss alebo Alice Cooper. Dokonalosť však dosiahol až spevák skupiny Twisted Sister s výzorom démonického ošklbaného supa. V tomto momente bolo dobovým súpútnikom jasné, že sa treba poobzerať po novom štýle.
Ovzdušie na druhej strane železnej opony okázalému štýlu neprialo. Prípadní československí glam-rockeri by s najväčšou pravdepodobnosťou skončili v blázinci, a tak prvé lastovičky v podobe skupín Vitacit, Citron alebo Tublatanka prichádzajú až v osemdesiatych rokoch.
Rock-and-roll
V čase, keď Československo smúti za Stalinom a Gott-waldom, v americkom meste Memphis sa rodí nový kráľ.
V roku 1953 zaparkuje svoj kamión vedľa spoločnosti Sun Studios, frajersky si vyhrnie golier, v spätnom zrkadielku si hrebeňom uhladí uhľovočierne vlasy a za tri doláre si nechá nahrať dve piesne, ktoré neskôr podaruje mame k narodeninám.
O pár rokov neskôr sa z neho stáva kráľ, ktorému sa chcel podobať každý muž. Kto nevlastnil doza-du uhladené a naolejované vlasy s nezbednou vlnkou padajúcou do čela, nemal u nežného pohlavia šancu. Elvisov účes sa neskôr predĺži pod uši, bokombrady narastajú do divokých „vlkodlačích“ rozmerov a z vlasov sa vytrácajú stopy po hrebeni. V 70. rokoch išiel jeho povestný vzhľad rapídne dolu vodou. Z pop-kultúrneho symbolu sa stáva pop-kultúrna karikatúra.
V socialistickom bloku žne v čase najväčšej Elvisovej slávy úspechy štvornohá kozmonautka Lajka. Čriepky nahrávok však postupne prenikajú aj k nám a „elvisov“ vidieť čoraz častejšie. K československým priekopníkom patria traja Karolovia - Gott, Zich a Duchoň.
Disco
V sedemdesiatych rokoch sa na socialistickom území blýskali iba plešiny komunistických pohlavárov a nové Škody 105. Správna časť sveta patrila jagavému diskoštýlu, plnému flitrov, kokaínu a neviazanej zábavy.
Ukážkovým produktom tých čias boli takzvaní mroži s bujným porastom na tvári aj hrudi. Pichľavé keltské fúzy im zakrývali takmer polovicu tváre, no porast bolo možné podľa vlastnej fantázie doladiť žiletkou. Povinná bola sexi poodhalená košeľa, ktorá mala lákať opačné (prípadne rovnaké) pohlavie k zaboreniu do chlpatej mužnej hrude. V odleskoch diskogúľ vlnili aj nežní princovia s polodlhým, starostlivo vyfúkaným účesom s cestičkou uprostred.
Zženštilý vzhľad podčiarkovala hladko oholená tvár, úzke nohavice a vyšívané voľné tuniky s množstvom volánikov, prípadne lesklé ove-raly. Modelový príklad predstavuje mužská časť švédskej ABBY alebo skupina Bee Gees.
Zvláštnu kapitolu tvorili účesy – mikrofóny, ktoré preslávila súrodenecká skupina Jacksons 5 z Indiany. Matka mladého Michaela, Jermaine, Tita, Jackie a Marlona musela svojich potomkov zrejme česať konskou kefou, no brčkavý výbuch sa zapáčil ľuďom natoľko, že ho chcel mať každý. Afro ďalej propagovali Boney M, no svojho času prišiel účes vhod napríklad aj Pavlovi Hammelovi či súrodencom Hečkovcom.
Autor: Silvia Peťková