Prečo boli vlani premenované domovy mládeže na školské internáty?
„Vrátili sme sa k pôvodnému historickému názvu školských internátov, lebo ako domovy mládeže sa neudomácnili. Takto sú už zakotvené v novom školskom zákone.“
Zmenil sa aj okruh ich zriaďovateľov?
„Áno, okruh zriaďovateľov je širší. Teraz ich okrem vyšších územných celkov a krajských školských úradov môžu zriaďovať aj obce a mestá. Vyhláška o školských internátoch, ktorá je už v pracovnej verzii, upravuje vekové kategórie detí a mládeže, pre ktoré sa školské internáty budú môcť zriaďovať.“
Problémom domovov mládeže je nedostatočné materiálne zabezpečenie. Vybavenie býva oproti školám výrazne horšie. Čo s tým?
„Činnosť školských internátov už tretí rok pomáha skvalitniť grant ministerstva školstva, ktorý podporuje ich aktivity zamerané na revitalizáciu a elektronizáciu. Internáty si takto môžu dovybavovať priestory, nakúpiť videotechniku, digitálne nosiče, zriadiť webové stránky, internet, ako aj zlepšiť voľnočasové aktivity.“
Aký je záujem o grant?
„Veľký. Vlani sa oň uchádzalo spomedzi 229 funkčných internátov vyše šesťdesiat percent. Žiadosť o grant poslalo 151 internátov, 54 nevyhovelo náležitostiam, hodnotilo sa 97 projektov. Celkovú sumu 6 miliónov 350-tisíc korún sme rozdelili medzi 31 internátov. Najvyššia dotácia bola 400-tisíc. Tento rok je maximálna výška dotácie 10-tisíc eur, pričom päť percent nákladov si zriaďovateľ musí obstarať sám.“
Aké projekty majú získať finančnú podporu?
„Tie, v ktorých záujemcovia vedia zadefinovať nové priority, o ktoré obohatili výchovu vo voľnom čase.“
Rodičia šetria, mnoho stredoškolákov radšej do školy cestuje, ako by bývali na internátoch. ⋌ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK
O aktivitách v čase voľna si dievčatá rozhodujú samy. V internáte na Vranovskej zdobia kvetináče. ⋌FOTO – JANA MARKOVÁ
O možnostiach skvalitnenia činnosti školských internátov hovoríme so SILVIOU TOKÁROVOU z ministerstva školstva.
Autor: Jarmila Horáková