SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Mýtus a pravda okolo farby vlasov

S farbou ženských vlasov sa spája nespočetné množstvo mýtov a stereotypov. Bez vetra sa ani lístok nepohne, hovorí sa. Ako teda vznikli a koľko je na nich pravdy?vizuel.jpgO blondínkach vraj podvedome zmýšľame ako o romantických, dobromyseľných, úprimných, hoci menej inteligentných a bezmocných ženách. Brunetky zasa vnímame ako realistické, nenápadné, pracovité stvorenia, ktoré si zaslúžia priateľský prístup a dôveru. Čiernovlásky v našich zemepisných šírkach sú považované za exotické krásky, ktoré okolo seba šíria tajomnú auru à la femme fatale. Havrania hriva by mala zvádzať k tomu, aby sme jej majiteľku pokladali za vyzretú, vášnivú a mystickú dámu.

V súvislosti s rusovláskami nastala v histórii najvýraznejšia zmena. Kedysi to bola priam kliatba, ak sa niekomu narodilo dieťa s červenými vlasmi, nedajbože ešte pehavé. V stredoveku boli ryšane upaľované, pretože ľudia verili, že majú do činenia s čarodejnicami. Farba ich vlasov pripomína peklo. Uhádli by ste, ktoré z biblických postáv bývajú často zobrazované ako ryšavé hlavy? Predsa Judáš a Mária Magdaléna.

Dodnes dokonca existuje istá konšpiračná teória, podľa ktorej sú „ryšavci“ mimozemskými hybridmi ľudských bytostí. Prečo by inak mali hneď niekoľkí európski králi a kráľovné ryšavé vlasy aj napriek tomu, že sú nesmierne zriedkavé? Spisovateľ Mark Twain o ryšavých ľuďoch uznanlivo vyhlásil: „Červenovlasí sú z mačky a zvyšok ľudstva je z opice.“ Dnes sa rusovlásky považujú za nekonvenčné dámy a neskrotné dračice. Veď sa aj pošepkáva, že kto nemal ryšavú, neokúsil, čo je láska.

Vlasy na filmovom plátne

V hollywoodskych trhákoch býva prvoplánový konflikt postavený na kontraste svetlej, ktorá znamená priezračnosť, nevinnosť, dobrotu, a tmavej, teda temna, tajuplnosti a zla. Tajnou fintou „komplikovanejších“ príbehov je svetlovlasé žieňa obsadené v negatívnej úlohe. Neprezieravý divák očakáva dobro a napokon je v šoku z nežnej blonďavej vrahyne. Rusovlásky sú väčšinou bosorky či ľudia neobyčajní, presne ako Anna zo Zeleného domu.

Keby sme skúmali pôvod stereotypov o farbe vlasov, možno by sme našli súvislosť so severským chladom a rozvahou svetlovlasých ľudí v kontraste s južanským temperamentom a dynamikou tmavovlasých typov. „Možné vysvetlenia, prečo sa ženám určitej farby vlasov pripisujú práve dané vlastnosti, sa rôznia. Mnoho detí je blond, hoci neskôr im vlasy stmavnú. Preto nám blondíny, často podvedome, pripomínajú deti - nevinné a naivné,“ vysvetľuje psychologička Marta Čmiková.

DESPERATEHOUSEWIVE.jpgSkúmaním sexuálneho správania vínnych mušiek, akváriových gupiek, ôs, chrobákov a molí vedci zistili, že jedinci pri párení preferujú partnera, ktorý sa svojou farbou najviac vymyká priemeru. S tým súvisí i názor, podľa ktorého sú blondínky a ryšavé ženy pokladané za unikátnu korisť a dopyt po nich je zo strany pánov taký vysoký preto, že ich po svete v prirodzenej forme veľa nebehá - rodených blondínok sú 2 % a ryšavých žien len 1 %. „To, že rusovlásky bývajú považované za atraktívne a vášnivé, môže mať hlbšie korene v inštinktoch mužov. Červenú farbu odpradávna považujeme za farbu ohňa, vášne, lásky,“ hovorí Čmiková.

Ako chytiť mýty za pačesy

„Keby sme stereotypy o farbe vlasov brali veľmi vážne, pokojne by mohli príbalové letáky k farbám na vlasy obsahovať priložený návod, ako sa máme správať, ako myslieť, aký sexuálny život viesť, alebo opis, ako nás bude vnímať okolie,“ poznamenáva psychologička s dávkou irónie. „Potom by sa mohlo stať, že žena, ktorá bude mať záujem o zvýšenie svojej sexuálnej aktivity, zbehne do drogérie po najnovší odtieň intenzívnej červenej a blondína pred skúškou ukryje svoj nižší intelekt pod racionálnu hnedú.“

Smejete sa, že sa to prieči zdravému rozumu? „Hoci ženy sa k tomu nerady otvorene priznávajú, mnohé k nám prichádzajú s požiadavkou o extrémnu zmenu farby práve preto, aby urobili hrubú čiaru za tým, ako boli dovtedy vnímané,“ hovorí kaderník Peter Sýkora. „Brunetky sa často túžia stať blondínami po rozchode s priateľom, pretože si myslia, že tak budú pre mužov viac sexi. Dámy, ktoré volia červené odtiene, zasa túžia byť výraznejšie, vyzývavejšie – podľa hesla: tak si ma chlapi hneď všimnú,“ dodáva.

Psychologička však upozorňuje, že farba vlasov nie je hlavným kritériom hodnotenia osoby, čo by mohlo naznačovať, že podobné snahy sú márne: „Pri vytváraní prvého dojmu, ktorý vzniká do štyroch minút od začiatku stretnutia, vníma väčšina z nás charakteristické črty osoby v tomto poradí: rasa, pohlavie, vek, postava, výraz tváre – hlavne očí (okná do duše) a až potom nasledujú vlasy,“ vymenúva Čmiková.

Jej slová potvrdzujú aj skúsenosti odborníka na vlasy: „Drvivá väčšina žien, u ktorých bola zmena farby vlasov motivovaná snahou nasledovať nejaký stereotyp, sa vrátila ku svojej pôvodnej verzii.“ Myslieť si, že sa niečo zmení v našom vnútri tým, že zmeníme farbu vlasov, je omyl. „Keď sa vám spáli bábovka a chcete to zamaskovať tým, že ju veľmi pocukrujete, nemôžete očakávať, že vám na to nikto nepríde,“ vysvetľuje Sýkora, ktorý verí, že stereotypy a mýty o farbe vlasov existujú preto, že to sami chceme: „Zjednodušujú nám život. Je ľahšie zvaliť neúspech v práci či v láske na tubu s farbou na vlasy, než prevziať osobnú zodpovednosť. Farbu vlasov dokážeme totiž zmeniť omnoho ľahšie, než náš prístup k životu,“ myslí si.

To najlepšie z kroniky vlasov ľudstva
 • 250px-Elizabeth1England.jpgStaroveké Egypťanky si hlavy zdobili parochňami svetlých, pieskových farieb, ale aj odvážnych modrých a zelených odtieňov. Obyvateľky antického Grécka si pre nežný imidž farbili svoje bohaté tmavé kučery šafranom. Nemenej fascinované svetlými vlasmi boli i Rimanky. No pri dosahovaní požadovaného efektu boli o čosi radikálnejšie. Svoje budúce blond parochne si pestovali na hlavách germánskych otrokýň. Tie bohatšie si oslnivé hrivy zdokonaľovali zlatým práškom.
 • V období gotiky cirkev vyhlásila, že je nemorálne, aby zadané ženy vystavovali svoje vlasy zraku verejnosti. Preto sa striktne nosili všetko zahaľujúce čepce a klobúčiky so závojom. Farba vlasov, logicky, nebola rozhodujúca. O to väčší dôraz sa kládol na vysoké alabastrové čelo. Výlučne jeho majiteľky mohli byť označené ako skutočne krásne, preto si dámy vlasy nad čelom pravidelne holili.
 • Renesančné parádnice obdivovali zlatisté odtiene vlasov a boli pre ne odhodlané urobiť takmer čokoľvek. Niekoľko hodín denne vysedávali na slnku a spomedzi „urýchľovačov“ obľubovali najmä šafran a šupky cibule.
 • V 16. storočí sa módnou ikonou stala kráľovná Alžbeta I. Éra jej vládnutia bola zlatým vekom pre výrobcov ryšavých parochní. K jej dokonalej hrive nezanedbateľne patrila aj porcelánová pleť. Kráľovnine fanúšičky sa preto vášnivo natierali jedovatým bielym olovom, ktoré potom zakonzervovali vrstvou vaječného bielka.
 • Baroku panovali grandiózne biele parochne, nezriedka vyčesané do viac ako polmetrovej výšky. Gigantické účesy doplnené konským vlasom, škrobom a kilogramami púdru boli mimoriadne náročné na prípravu. Preto si dámy dávali záležať, aby celú procedúru nebolo treba opakovať skôr, než ubehne aspoň zopár týždňov – čo bola úplná selanka pre drobnú háveď, ba niekedy aj pre vtáčiky!
Ovplyvňuje farba vlasov náš život?

stano.jpgStano, 28

Skôr mám pocit, že život ovplyvňuje farbu vlasov. India Arie spieva v jednej svojej skladbe „I am not my hair” (Ja nie som moje vlasy). Toho sa celkom držím a nemyslím si, že kvality partnerky súvisia s farbou vlasov. Inak by bol život príliš jednoduchý.

Keď niekto tvrdí, že červené autá sú rýchlejšie, tiež je na tom vlastne kus pravdy. Nie preto, že by farba samotná auto zrýchľovala, ale skôr preto, že rýchle autá dostávajú často červenú farbu. Podobne práve vďaka stereotypným presvedčeniam si niekto zmení farbu vlasov, ale nie naopak.

Anna.jpgAnna, 44

Mne sa vždy páčili tmavovlasí muži, ale dnes už nemám v tomto ohľade nijakú preferenciu - aj holohlaví sú úplne fajn, ak sú to fajn ľudia. Stereotypizácia vo všeobecnosti je nebezpečná.

Pôvodná farba vlasov vypovedá len a len o genetickom vybavení človeka. No ak hovoríme o farbených vlasoch, možno práve výber farby je snahou identifikovať sa s niektorým z existujúcich stereotypov. Keď môj bývalý šéf, Američan, prišiel prvýkrát do Bratislavy, bol prekvapený, kde sa v strednej Európe berie toľko „vášnivých“ rusovlások. No predsa z tuby od farby na vlasy (smiech).

Jana.jpgJana, 24

Niekedy pozorujem, že chlapi sa viac otáčajú za blondínkami, no to mi ku šťastiu nechýba a kvalitu môjho života teda nijako neovplyvňuje.

Pri výbere partnera zásadne kladiem dôraz na povahu, vystupovanie, schopnosť viesť zmysluplnú konverzáciu. Ak to spĺňa, nech je hoci aj plešatý. Prirodzene, aj ja si niekedy poviem: „Ach bože, blondínka.“

Prirovnala by som to však k fráze „rozmýšľaš ako policajt“, z ktorej sa dá vyťažiť pri vtipkovaní a sarkastických poznámkach. No nemyslím si, že farba vlasov skutočne ovplyvňuje intelekt či povahu človeka. Poznám veľa hlúpych blondínok, ale i brunetiek, o policajtoch radšej pomlčím - predsa len sú to verejní činitelia (smiech).

Andrej.jpgAndrej, 28

Až keď si vlasy prefarbím na oranžovo alebo na zeleno, začnú mať nejaký vplyv na život (smiech). Pri výbere partnerky mi nezáleží na farbe vlasov, tak ako nemám vysnívanú predstavu o tom, aké uši či chodidlá by tá pravá mala mať. Mám isté predsudky k inteligencii odfarbených blondínok - čím extrémnejšie odfarbenie, tým väčšie predsudky.

Predtým som si vytváral vlastné mýty, napríklad, že od prírody ryšaví ľudia sú srdečnejší, tmavovlásky šíria pocit bezpečia. No vôbec sa mi to nepotvrdilo, preto si nemyslím, že farba vlasov hovorí o človeku niečo zásadné. Ľudia si radi vymýšľajú pravidlá, ktoré by im uľahčili poznávanie neznámych ľudí, zjednodušili svet, nakreslili jasné hranice medzi dobrým a zlým.

Miroslava.jpgMiroslava, 23

Mne blondínky pripadajú ani nie také jemné a nežné, ako skôr rafinované. Mnohé totiž vedia z mýtov o sebe značne vyťažiť, najmä vo vzťahoch s mužmi. Tichá voda brehy myje. Záleží aj na štýle úpravy vlasov, napríklad ak ich má žena do posledného vlásku dokonale vyžehlené, mám z nej takzvaný „loviteľsko-akčný“ dojem (smiech).

Pri kontakte s ľuďmi sa však snažím tieto stereotypné pocity potláčať, keďže dnešné kadernícke a drogéristické prípravky dokážu divy a môžu vytvoriť o človeku mylný obraz.
Ako to vidíte vy
Podľa našej ankety až polovica čitateliek je presvedčená, že najinteligentnejšie dámy sú tie s tmavými vlasmi. Blondíny a rusovlásky získali len po 4 % hlasov. Takmer polovica respondentov považuje tmavovlásky za najpríťažlivejšie, no zároveň najprísnejšie príslušníčky ženského pokolenia.

Na koho sa usmialo šťastie

Do ankety sa zapojilo 1006 čitateliek, parfum Couture od Kylie Migue vyhráva Dana Uhrová z Vysokej pri Morave.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 824
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 822
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 882
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 215
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 177
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 599
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 932
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 654
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 606
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 611
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Miroslav Marček si odpykáva trest 25 rokov za tri vraždy.

4 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

2 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

7 h

Neprehliadnite tiež

Michaela Žureková

Sami seba sa pýtate - nebudem pre toho druhého bremenom?

20 h
Ilustračné foto.

Tipy, ako obmedziť uvoľňovanie mikroplastov pri praní.

20. jan

Fašiangy sú, čo sa jedál týka, obdobím smažených sladkostí.

17. feb

Mení sa ľudské telo aj vzťahy.

28. apr