Diár má od rána do večera zaplnený termínmi. Okrem toho, že sa v kaderníctve venuje svojej klientele, stíha byť súčasťou tímu, ktorý tvorí módne editoriály pre časopisy, zúčastňuje sa na príprave veľkých televíznych projektov ako SuperStar, Let‘s Dance či Hľadá sa supermodelka. A tým sa prehľad jej pracovných aktivít ani zďaleka nekončí. Spomínate si ešte na svoje kadernícke začiatky?
Pamätám si, keď som so svojimi dvoma bratmi a otcom chodila povinne do holičstva. V ôsmich rokoch sa mi tieto „pánske výjazdy“ prestali páčiť, vzbúrila som sa a začala ma strihať mama. Pretože vždy inklinovala k umeniu a má estetické cítenie, mohla som sa spoľahnúť, že budem vyzerať dobre. Možno práve tento zážitok ma ovplyvnil natoľko, že som sa v puberte rozhodla pre kadernícke remeslo.
Začali ste pracovať ako sedemnásťročné dievča. Za dvadsať rokov ste sa vypracovali medzi kadernícku elitu. Aká bola vaša cesta na vrchol?
Proste sa to stalo. Nikdy som nebola prehnane ambiciózna, jediné, čo som chcela, bolo na sebe pracovať a zdokonaľovať sa. S tým vrcholom si však nie som istá. To by znamenalo, že nemám ďalšiu perspektívu, ale ja chcem ísť ďalej. Ešte stále sa mám čo učiť.
V salóne, v ktorom momentálne pracujete, sú ocenenia z rôznych kaderníckych súťaží, na ktorých sú uvedené roky 2000 a 2001. Predpokladám, že boli pre vašu kariéru zlomové.
Verím, že nič sa nedeje náhodou, a tak to bolo aj s mojím súťažením. Moja kamarátka a kolegyňa Iveta Weiselová ma požiadala, či by som jej neasistovala ako trénerka na súťažiach. Na prvom tréningu mi prišlo ľúto, že som len koučom. Bez váhania som sa svojej zverenkyne spýtala, či by jej neprekážalo, keby sme sa na súťaže pripravovali spoločne. Vtedy sa to celé začalo a trvalo to dva roky.
Prečo len dva roky?
Posunula som sa zasa o krok ďalej, a to mi stačilo. Uistila som sa, že okrem práce v kaderníctve chcem robiť aj niečo iné. Najlepšie niečo, čo sa točí okolo módneho biznisu. Skúsenosti som už mala, pretože som predtým pracovala na televíznom projekte Trik Trač, čo bolo niečo podobné ako dnešná Zmenáreň. Práca kaderníčky je veľmi namáhavá. Celú zmenu stojí na nohách a jej ruky bez prestávky češú, strihajú, fúkajú, farbia, tupírujú, jedným slovom, tvoria. Máte nejaké osvedčené triky, ako ju prežiť bez ujmy na zdraví?
Keď mi vyjde čas, venujem sa spoločenskému tancu. Zamilovala som si ho vďaka Mirke Kosorínovej a Matejovi Chrenovi, s ktorými som sa zoznámila počas práce na televíznom projekte Let‘s Dance. V budúcnosti sa chcem venovať aj joge. Musím si však vyčleniť viac voľna a menej pracovať (smiech).
Na nedostatok zákazníčok sa teda nemôžete sťažovať. Koľko času im venujete, aby boli maximálne spokojné?
To závisí od typu účesu. Priemerne od pol hodiny do hodiny a pol. Po dlhých rokoch praxe som získala celkom slušnú klientelu a k tomu osvedčené kadernícke grify, ako urobiť kvalitný účes za pomerne krátky čas.
Máte radšej zákazníčky, ktoré sa dávajú strihať podľa obrázkov, alebo tie, ktoré sa spoliehajú pri voľbe účesu výhradne na vás?
Mňa najviac baví, keď má žena o svojom účese rámcovú predstavu, ale k najoptimálnejšiemu riešeniu sa dopracujeme spoločne. Klientkam, ktoré uprednostňujú fotky z časopisov, radím, aby pri výbere strihu najprv zakryli tvár ženy, ktorá je na nich zachytená. Dojem dokonalosti sa zrazu vytratí a je väčšia šanca, že si vypočujú moje rady.
Starajú sa Slovenky o svoje vlasy rovnako ako ženy v zahraničí?
Vďaka kvalitným módnym časopisom majú dokonalý prehľad o tom, čo sa nosí. Na rozdiel od Francúzok alebo Talianok, ktoré majú štýl v krvi, sú však ešte stále strojené a zubami-nechtami sa držia momentálnych trendov. Keď je v móde baklažánová, všetky túžia po podobnom vlasovom odtieni. V slovenských uliciach namiesto individuálneho vyjadrenia osobnosti prevláda uniformita.Prejdime k mužom. Zatiaľ čo cudzinci nosia dlhšie účesy, väčšina Slovákov chodí vystrihaných nakrátko. Čím to je?
Cudzinci sa o seba viac starajú. Preto im nerobí problém dlhší zostrih, ktorého úprava si vyžaduje viac času. No slovenskí muži urobili v tomto smere veľký kus roboty. Staršie ročníky pozitívne ovplyvňujú ich manželky či priateľky.
Keď ich nespočetnekrát upozornia, ako senzačne vyzerá Brad Pitt alebo Johny Depp, sú ochotní vynaložiť čoraz viac úsilia, aby sa aspoň trocha priblížili ich sexepílu. Aj keď si to, samozrejme, nikdy nepriznajú (smiech). Mladým chlapcom, ktorí sledujú najnovšie trendy v módnych časopisoch či na MTV, nie je v tomto smere čo vyčítať.
Zúčastňujete sa na rôznych školeniach doma aj v zahraničí. V čom sú pre vás prínosom?
Zoznamujem sa tam s novými trendmi v strihoch a farbách. Už niekoľko rokov pracujem ako ambasádor L‘oréal Professionnel – patrím teda medzi ôsmich vybraných kaderníkov v Česku a na Slovensku, ktorí sa podieľajú na tvorbe kolekcie účesov a farieb a následne ju prezentujú kolegom spolupracujúcim s touto značkou.
V reále to znamená, že parížski kaderníci vytvoria dvakrát ročne novú kolekciu. Ambasádori sa s nafotenými novinkami zoznámia a pretransformujú ich do svojich vlastných predstáv, ktoré posúvajú ďalej.
Dokáže sa slovenská kadernícka špička vyrovnať najlepším kaderníkom v zahraničí?
Rozhodne. Moja generácia možno trocha doplatila na situáciu, ktorá tu bola pred rokom 1989. Nemohli sme cestovať a učiť sa nové veci. Musíme to teraz doháňať. To sa však už netýka mladších kaderníkov. Tí sú rovnako draví ako ich zahraniční kolegovia. Páči sa mi ich túžba vyhrávať a nebojácnosť, s akou sa stavajú ku konkurencii. Keď sa kaderník zatvorí do miestnosti trikrát tri metre, nikam sa neposunie.
Kadernícke súťaže a šou sú plné nenositeľných extravagantných účesov prapodivných tvarov a farieb. Komu sú určené?Porote. V minulosti sa objavovali na súťažiach v kategórii štandard. Dnes kaderníci preferujú kategóriu, v ktorej svoje vlasové kreácie prezentujú prostredníctvom fotografie. Pracuje sa tímovo a účes, ktorý modelke vykúzli kaderník, podporí svojím umením vizážista, štylista a nakoniec fotograf.
Pri príprave módnej „story“ kaderník modelke tvorí účes bez toho, aby vlasy strihal či farbil. Jej kolegyňa na kaderníckej súťaži však musí pristúpiť aj na radikálny zásah. Je veľa dievčat, ktoré sú ochotné túto tortúru podstúpiť?
Hľadajú sa veľmi ťažko. Bola by som vďačná, keby niekto založil modelingovú agentúru s mladými ženami s peknou tvárou a kvalitnými vlasmi, ktoré by sa dali bez problémov nahovoriť na akýkoľvek typ účesu.
Čo vy? Patríte k ženám, ktoré rady menia svoj výzor?
Mám obdobia, keď sa pozriem do zrkadla a zatúžim po zmene.
S kým sa o novom účese radí kaderník?
S kaderníkom (smiech). Môj aktuálny zostrih je dielom jednej z najlepších českých hairstylistiek Petry Měchurovej. Keď sme boli s firmou L‘Oréal Professionnel na pracovnom pobyte v Egypte, hľadala na svoju kadernícku prezentáciu niekoho, kto by sa dal bez frflania ostrihať nakrátko. Našla si mňa.
Neľutovali ste?
Rozhodne nie. Zmena prišla v pravej chvíli. Keď na mňa Petra nemá čas, vlasy si kade-tade zastrihnem sama a ďalej to neriešim.
Od mediálne známych kaderníkov sa očakáva, že odvedú bezchybnú robotu. Nie každý má však možnosť využívať ich služby. Ako sú na tom z profesionálneho hľadiska ich menej populárni kolegovia?
Osobne si myslím, že nie každý kaderník, ktorý sa objaví v médiách, je automaticky dobrý odborník. Na školeniach stretávam veľa schopných kolegov, ktorí sa len nevedia alebo nechcú zviditeľniť.Pri práci pre módne časopisy či veľké televízne projekty sa stretávate so ženami zo šoubiznisu. Ktorá z nich podľa vás chodí najdokonalejšie upravená?
Takmer každá má tipy a triky na krásu odpozerané alebo skonzultované s vizážistami, štylistami a kaderníkmi. Záleží aj, koľko vkusu dostala do vienka. Len vtedy intuitívne vycíti, či jej navrhnutý imidž pristane, alebo nie.
Aj ja s vami musím prebrať dôležitú vec. Aké účesy sa budú na jar nosiť?
Vracajú sa ženskosť, jemnosť, nežnosť a éterickosť, ktorá vyniká vďaka farbám rozkvitnutej jarnej záhrady. Pekný je napríklad účes z mäkkých vzdušných vĺn, ktoré lemujú tvár a odrážajú v sebe takmer neviditeľné ružovkasté záblesky. Už sa teším, ako sa nechám inšpirovať a zároveň do svojich účesov premietnem svoj osobitý rukopis. Niektorí ľudia hovoria, že žiadny kaderník neprekročí svoj vlastný tieň a vlasy robí vždy rovnako. Aj keď to vyznieva hanlivo, beriem to skôr ako kompliment. Som rada, keď niekto spozná moju prácu a povie: „To určite česala Márová.“ Nehanbím sa byť sama sebou.
Renáta Márová (37) sa narodila v Bratislave, kde maturovala na Strednom odbornom učilišti služieb. V kaderníckych salónoch v Bratislave a vo Viedni začala pracovať ako sedemnásťročná. V dvadsiatke sa dala na podnikanie a o rok nato začala pripravovať rekvalifikačné kadernícke kurzy. V rokoch 2000/ 2001 absolvovala majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy a iné medzinárodné a domáce súťaže. Zúčastňuje sa na školeniach doma aj v zahraničí, hodnotí kadernícke súťaže, prednáša. Spolupracuje s poprednými slovenskými a zahraničnými fotografmi, vizážistami a štylistami na príprave „fashion editoriálov“, veľkých televíznych projektov, reklám, rôznych šou a módnych prehliadok. Už niekoľko rokov pracuje ako ambasador L‘Oréal Professionnel. V roku 2009 sa podieľa na projekte H³, ktorý je zameraný na strih, styling a komunikáciu. Jeho filozofiu ako kadernícky expert šíri medzi ostatných kolegov.
Autor: Dana Haščáková