Bratislava. Psychológovia tvrdia, že ich netreba odsudzovať, pokiaľ si uvedomujú možné ohrozenia a dávajú si pozor.
"Mnoho ľudí sa takto bežne zoznamuje a môžu to byť veľmi pekné vzťahy," myslí si psychologička Katarína Trlicová, odborná garantka Linky detskej dôvery Unicef. Podľa nej takáto forma môže byť dobrá hlavne na mapovanie oblasti záujmov. "Nie vždy možno nájsť vo svojom okruhu človeka, ktorý má to isté hobby ako ja a cez zoznamku ho môžem nájsť," vysvetlila pre TASR.
Sociologička Sylvia Porubänová predpokladá, že virtuálne nadväzovanie kontaktov vyhľadávajú skôr menej tradiční a menej konzervatívnejší ľudia, ktorí sú otvorenejší a flexibilnejší. Evokuje to v nej najmä menšia záväznosť a transparentnosť zoznamiek. Domnieva sa, že sa nedá jednoznačne povedať, či sú virtuálne zoznamovania škodlivé, alebo osožné.
"Nemožno zovšeobecňovať. Skôr ide o to, čo konkrétny človek potrebuje a hľadá," uviedla pre TASR. Zoznámeniachtivým odporúča, aby boli otvorení sami k sebe aj náprotivku, hlavne pokiaľ ide o očakávania i budúce zámery.
"Má to svoj význam, netreba to odsudzovať. Všetko, čo sa robí s mierou a slušne, má pre spoločnosť význam. A hlavne pre tú, ktorá má stále menej času," konštatovala psychologička Trlicová. Upozornila, že vždy si treba uvedomovať možné ohrozenia. "Aj v reálnom živote si musím dávať pozor takisto ako vo virtuálnom," uviedla. Výhody virtuálneho sveta podľa nej treba využiť, keď sú prospešné.
Na otázku, či virtuálny svet príliš neodtrháva ľudí od reality, Trlicová odpovedala: "Virtuálny svet je súčasťou dnešnej doby a pokiaľ máme prirodzenú hranicu a sme schopní sa v nej prirodzene orientovať a neuprednostňujeme jeden život pred druhým, tak si myslím, sa nič nedeje."
Internetové zoznámenia podľa sociologičky Porubänovej priniesol jednak fenomén internetu. Konštatovala, že na druhej strane majú ľudia nedostatok času a preto pre nich môže byť takáto forma pohodlná, do istej miery nezáväzná, avšak nie celkom transparentná.