Za posledné roky sa takmer pravidelne objavuje problém s garantmi študijných programov. Prečo školám chýbajú profesori stredného veku?
„Problém je širší. Domnievam sa, že sa začal prehlbovať zriadením nových vysokých škôl v priebehu posledných 10 až 15 rokov. Dnes máme asi trojnásobný počet vysokých škôl oproti začiatku 90. rokov. Na potrebu takého nárastu garantov neboli v akademickom prostredí pripravené podmienky.“
Doktorandské štúdium sa v 90. rokoch dostalo do krízy.
„A tam je začiatok dnešného stavu. V tom období bolo doktorandské štipendium na úrovni minimálnej mzdy. Tí, čo vydržali a skončili ho, obvykle už nedokázali živoriť na asistentskom plate, ktorý bol hlboko pod priemerným platom v hospodárstve a odišli do firiem. Vznikol nedostatok uchádzačov o docentúry a to sa nutne prejavilo aj na nedostatku uchádzačov o profesúry. Ale aj dnešné štipendiá doktorandov sú hlboko pod priemerným platom v hospodárstve a napríklad oproti Rakúsku sú asi štyrikrát nižšie.“
Motivuje k rastu plat dnes?
„Pri pohľade na mzdové tabuľky je jasné, že to nikto nerobí pre peniaze. Rozdiel medzi 13. platovou triedou, v ktorej sú docenti, a 14. platovou triedou pre profesorov, je približne 70 až 80 eur. Na mnohých fakultách sú pritom nulové osobné príplatky. Mnohí docenti si musia hľadať aj iný zdroj príjmov, a čas na napĺňanie kvalifikačných kritérií im neostáva.“
Ako vníma Rada vysokých škôl súčasnú situáciu?
„Uvedomujeme si problém, možno by pomohlo na prechodné obdobie zrušiť alebo posunúť vekovú hranicu 65 rokov pre profesorov-garantov. Veď mnohí z kolegov sú aj po tomto veku aktívni. Legislatívne a finančné páky má však v rukách ministerstvo.“
Autor: Jarmila Horáková