istrovej tváre čítal, že sa stalo niečo, čo je pre Japonsko zlé.
Keď som prišiel domov, moja žena ma už informovala: „Nebol smutný, bol opitý.“ Na internete som si potom príspevok, ktorý obletel svet, vyhľadal a ešte raz pozrel so zvukom. A musel som potvrdiť, že určite bol opitý, pretože bľabotal, klipkali mu oči ako typickému opilcovi v lacnom japonskom bare.
Minister financií Šoiči Nakagawa (55) priletel 13. februára do Ríma na summit G7, konferenciu ministrov financií Talianska, Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, Kanady, USA a Japonska, zameranú na súčasnú celosvetovú ekonomickú krízu.
Minister údajne ešte v lietadle vypil tri-štyri poháre džintoniku. Po prílete si dal pohár červeného vína, za pohárik bieleho vypil pri večeri s ostatnými účastníkmi konferencie. V hotelovej izbe vraj vypil pred spaním ešte dva-tri džintoniky. Na druhý deň, 14. februára, v rámci obeda vypil k cestovinám pohár bieleho vína. Po obede sa však už správal čudne, čo podaktorí charakterizovali ako únavu z časového posunu. No a potom sa objavil na tlačovej konferencii, kde došlo k onej trápnej opileckej scéne.
Pán minister tvrdil, že skôr ako vystúpil pred novinármi, nevypil viac než hlt vína. Povedal tiež, že nie je v dobrom zdravotnom stave, že berie lieky proti prechladnutiu a z nich je ospalý.
Tak či onak, v Japonsku nie je veľa tých, čo veria jeho výhovorkám. Je totiž svojim kladným vzťahom k alkoholu známy. Už v minulosti médiá niekoľkokrát zaznamenali jeho opilecké prešľapy ako príchod na zasadanie vlády pod vplyvom alkoholu alebo neskoré príchody na rokovania spôsobené nadmerným pitím.
Mnohí si myslia, že musel v Ríme vypiť oveľa viac alkoholu, než priznal.
Po tlačovej konferencii sa vydal na plánovanú prehliadku Vatikánu, kde sa v múzeu údajne dotýkal vystavených exponátov, a pri jednej soche sa zapotácal tak, až sa v objekte spustil alarm. Bolo to z opitosti alebo zlým zdravotným stavom?
Pobavilo ma, ako sa zachoval pán minister neskôr, keď ho už doma v japonskom parlamente opozičná strana obviňovala (aj toto odvysielala televízia), a on sa na dôkaz zlého zdravotného stavu rozkašľal. Dnes už pán minister financií nie je ministrom a bol, alebo ešte stále je, v nemocnici. Takýto postup je pri problematických situáciách v japonskej politike bežný.
Nakoniec sa teda musel minister vzdať funkcie. Nemohol radšej povedať, že talianske víno je také skvelé, že mu nedokázal odolať? Nebolo by to lepšie než predstierať chorobu?
Tento trojdňový výlet do Ríma stál vraj Japonsko 503-tisíc eur.