Nebýval taký vždy. Keď sa vzali, závideli jej ho všetky kamarátky. Toleranciu, galantnosť a šarm by mohol pokojne vyučovať na vysokej škole mužstva. Spoločnosť ho milovala pre jeho vtip a dobrosrdečnosť, bol by sa rozdal.Bohužiaľ, treba rátať aj s tým, že kríza môže vyústiť do rozpadu dlhoročného vzťahu. Žiadna príručka vám nezaručí stopercentnú účinnosť, pretože ako sa vraví v známej piesni, keď to nejde, tak to nejde.
Kým boli deti malé, stále bolo čo robiť, tu pozháňať väčší byt, tam naučiť syna bicyklovať. S manželkou sa tešili, ako budú cestovať, keď deti vyrastú a nebudú im chýbať peniaze. Keď sa tak stalo, jeho radosť zo života vyprchala, akoby sa nevedel z ničoho radovať. Ktovie, kedy sa to zmenilo...
Postavenie muža v dnešnej spoločnosti
Ešte celkom nedávno býval muž živiteľom rodiny, váženým manželom a otcom, o ktorého autorite nikto nepochyboval. Jeho cnostná manželka dokonale zapadala do obrazu rodiny a cítila sa nesmierne poctená, ak ju na prechádzke centrom mesta oslovovali pani doktorová, pani riaditeľová, či pani lekárniková. Hlava rodu vybíjala svoju silu a energiu na poli, v lese či pri stavbe obydlia, a tak nikto nepochyboval, že ide o skutočného chlapa.
Dnešný muž sedí celé dni na poradách, pri počítači alebo na úrade práce a klasický model rodiny zlyháva na všetkých spoločenských úrovniach. Ako sa má cítiť naozajstným mužom, keď na stavbu domu stačí kreditná karta a dobrá firma?
Muž vs. žena
Vraj postav dom, zasaď strom a sploď syna. Jeho partnerka je nezávislá a samostaná osobnosť a pri výchove detí si zväčša vystačí sama. Muž sa cíti častokrát nepotrebný, len taký oslík, otras sa. Svoju energiu skúsi vybiť v telocvični, v aute alebo v zamestnaní. Ak sa mu nedarí, prvým, kto je na rane, je životná partnerka.
Lenže ani tá nie je včerajšia, slabšie pohlavie sa už nenosí, neobmedzený obdiv a podriadenie sa manželovi je prežitok z čias prababičky. A hoci je dnešný muž rozumný a potrebu emancipácie schvaľuje, v podvedomí sa bráni. Bráni sa tak ako vie. Hundre, vrčí, obviňuje členov rodiny. Reaguje podráždene a každé odmietnutie považuje za hodenú rukavicu. Zatiaľ čo ženy riešia problémy plačom a posedeniami pri káve s priateľkami, muži dusia svoje problémy v sebe a útočia na okolie, pričom používajú akékoľvek zámienky. Dôvodom na prejavenie agresivity (najmä slovnej) tak býva výchova detí či organizácia voľného času, jednoducho čokoľvek, čo dokáže uvoľniť jeho napätie.
Potreba zmeny
Veľa mužov cíti v určitom veku potrebu zmeniť svoj život. Niekto zmení zamestnanie, iný si nájde milenku. „Postihnutý“ muž pritom môže tvrdiť, že jeho doterajšia partnerka sa ničím ani neprevinila, ich život bol plynulý a nekonečne nudný. Časom si začali liezť na nervy a tak je čerstvá krv príjemným osviežením.
Takýto muž nebýva v novom vzťahu dlhodobo spokojný a tak môže hovoriť o šťastí, ak nespálil všetky mosty a pôvodná partnerka je ochotná prijať ho späť. Ak si však uvedomí svoj skutočný problém, môže nájsť odvahu ho riešiť napríklad s pomocou manželky, priateľa, psychológa či vhodnej literatúry. Často je to práve ten impulz, ktorý spôsobí, že obom manželom začne viac záležať na udržaní vzťahu.
No a čo sa týka biologických dôvodov mrzutosti u mužov? Muži si často zvyknú doberať ženy pre ich náladovosťou pred a počas menštruácie. Lenže ani oni samotní nie sú imúnni voči hormonálnej hojdačke, ktorú spôsobuje testosterón. Kolísanie jeho hladiny nie je také výrazné, ale napriek tomu má vplyv na ich správanie a náladu.
Mladí muži disponujú vysokým množstvom hormónu, avšak vekom jeho hladina klesá. Testosterón nespôsobuje u mužov len pohlavnú túžbu, ale funguje aj ako antidepresívum. Je však i dôvodom zvýšenej podráždenosti a agresivity. V pozadí mrzutosti muža môže byť nielen nízka a vysoká hladina hormónu, ale i jeho rýchla zmena, napríklad počas andropauzy.
Čo môžete urobiť pre svojho partnera, ak cítite, že stojí uprostred životnej krízy?
Dajte mu najavo, že o neho stojíte a viete, že on stojí o vás.
Povedzte mu, že cítite, aký je bezradný a trpí, a že ste mu pripravená pomôcť.
Nájdite si svoje emocionálne útočisko, kde sa budete cítiť bezpečná pred jeho búrlivými náladami (napr. hudba, deti, záujmy a koníčky)
Pripomínajte mu, že ste obaja na jednej strane. Problémom je jeho mrzutosť a hnev vyvolaný jeho nesplnenými potrebami. Vy ste ale ochotná vypočuť ho a pomôcť mu s ich naplnením.
Navrhnite prechádzku a rozhovor, pretože ten je spontánnejší, ak komunikujete vedľa seba, a nie z očí do očí. Priamy očný kontakt muži vnímajú ako nepríjemný a tak sa viac bránia. Veľmi dobrým spôsobom komunikácie je riešenie problému počas nejakej nenáročnej manuálnej činnosti.
Muž sa môže zmeniť len vtedy, ak je na to pripravený. Ak narazíte na odpor, cúvnite a pokúste sa o to inokedy.
Buďte tvrdá. Dajte mu najavo, že ho milujete, ale nebudete dupať po svojom vlastnom šťastí.
Uvedomujte si svoje vlastné pocity a starajte sa o seba.
Autor: Adriana Markovičová, zdroje: Diamond, J - Mrzutý muž? Vím jak na nej!, Biddulph.S - Mužství