S Estónskom nás spája viac než schengenský priestor. Zažili sme spoločnú minulosť vo východnej časti Európy, pocit zo získanej slobody aj slávne časy ekonomických tigrov. Obavy, že sa budeme po východe z tallinnského letiska cítiť ako doma, sú však zbytočné. Atmosféru severských ság, malebné historické uličky s množstvom gotických stavieb a príjemné morské pláže priamo v meste zažijeme iba v Tallinne.
Hlavné mesto Estónska leží na brehu Fínskeho zálivu, na severozápade krajiny. Najviac turistov mieri do historického centra, ktoré sa skladá z dvoch častí - Dolného mesta a Horného mesta, nazývaného Toompea. Lákavá je aj prímorská štvrť Pirita, spojená s centrom príjemnou promenádou, a okolie paláca Kadriorg s množstvom galérií a múzeí.
Uličkami Tallinnu
Dolné mesto je jedným z najzachovalejších mestských častí v Európe, vďaka čomu si vyslúžilo zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Východiskovým bodom peších túr je Radničné námestie s množstvom kaviarní, z ktorého sa všetkými smermi rozbieha spleť vydláždených uličiek. Nachádza sa tu symbol mesta - jedna z najlepšie zachovaných radníc severnej Európy s výhľadom na celé mesto.
Hneď vedľa stojí starobylá lekáreň, ktorá ponúka svoje služby od 15. storočia. Ak sa radi štveráte po schodoch a vychutnávate si výhľady, nemali by ste vynechať ani Kostol svätého Olafa (Oleviste kirik), ktorý zažil časy, keď bol najvyššou stavbou na svete. V 16. storočí meral 159 metrov a pútal pozornosť námorníkov, obchodníkov a kronikárov z mnohých ďalekých krajín.
Bohužiaľ, excentrická výška mala aj svoje nevýhody – do veže občas udrel blesk a celý chrám podľahol trikrát obrovským požiarom, ktoré boli podľa dobových záznamov vidieť až z Fínska. Úzkou uličkou svätej Kataríny s množstvom tradičných dielní a drobných predajných galérií sa dostaneme k Latinskej štvrti s dominikánskym kláštorom z 13. storočia s verejne prístupnými miestami, kde sa modlili, stravovali a oddychovali stredovekí mnísi.
Obľúbenou turistickou lahôdkou je podzemná pivnica s tajomným energetickým pilierom, z ktorého vraj vyžaruje zvláštna duchovná sila. Mesto je opevnené hrubými obrannými múrmi s 26 zachovanými obrannými vežami. Mnohé z nich majú aj svoje mená – známa je napríklad južná Kiek in de Kök alebo Tučná Margaréta na opačnom konci opevnenia. Horné mesto Toompea sa nachádza na vyvýšenom kopci a tróni na ňom mohutný hrad z 13. storočia. Na úpätí kopca sa týči kupolová Katedrála Alexandra Nevského.
Ak sme sa nasýtili históriou, môžeme sa vydať pozdĺž pieskovej morskej pláže smerom na východ, kde sa nachádza štvrť Pirita. Autobus číslo 1 alebo 3 nás odvezie priamo k barokovému palácu so záhradami Kadriorg, ktorý dal postaviť Peter Veľký. O niečo ďalej na východ natrafíme na ruiny Kláštora svätej Brigity a proti prúdu rieky Pirita sa nachádza televízna veža Teletorn. Pri skvelom výhľade na celé mesto si zrekapitulujeme všetky navštívené miesta a môžeme sa vydať naspäť do centra, kde na nás čakajú krčmičky s miestnymi lahôdkami.
Mäsožravci si pochutia
„Obsluha tallinnských podnikov ovláda angličtinu. Bohužiaľ, pretože niekedy je pre hostí lepšie, ak netušia, čo jedia,“ vtipne sa píše na jednej z turistických informačných stránok. Národným jedlom je baltický sleď, pripravený na najrôznejšie spôsoby.
Ak patríme medzi dobrodružné povahy a objednáme si napríklad sült, z taniera sa na nás usmeje teľacina v rôsole. Za názvom täidetud vasikarind sa skrýva plnené teľacie pliecko, verevorst je krvavnička s ríbezľovou marmeládou a hernesupp suitsulihaga hrachová polievka s údenou slaninou.
Mäsožravci si určite oblížu všetky prsty, no vegetariánom nezostane nič iné, len sa dôkladne pýtať obsluhy. Inak sa im môže stať, že si v palacinkách nájdu krvavničkovú náplň.
4 zaujímavé miesta v okolí Tallinnu
národný park Lahemaa s útesmi, vodopádmi, jazerami a močiarmi, cez ktoré sa dá plaviť v hlbokom drevenom člne,
Helsinky, vzdialené iba 80 kilometrov a hodinu a pol cesty trajektom,
ostrovy Pakri s vápencovými útesmi a panenskou prírodou,
najväčší estónsky pivovar v Saku