SME

Zmeny na koži by sme nemali prehliadať

Slnko je odpradávna symbolom životnej energie. Teplo jeho blahodárnych lúčov zahrieva zemský povrch i ľudskú dušu. Ultrafialová časť slnečného spektra však môže na koži vyvolať celý rad nežiaducich účinkov vrátane toho najzávažnejšieho – rakoviny kože.



Ultrafialová časť (UV) slnečného spektra je potrebná na premenu vitamínu D v koži na jeho aktívnu formu. No rovnako je už priam notoricky známe, že ak množstvo UV lúčov prekročí hranice prirodzených ochranných možností biologických látok a organizmov, môže ich závažne a nezvratne poškodiť. Čo sa týka ľudského tela, z tohto pohľadu najrizikovejšími partiami sú koža a oči.Každý človek je individuálne vnímavý na UV žiarenie. Okrem základných buniek sa v pokožke nachádzajú bunky tvoriace kožné farbivo - melanín. Ich genetická výbava určuje fototyp kože. Pitie kávy a cvičenie znižuje riziko vzniku rakoviny kože. Dokázala to štúdia vedcov z Rutgers University v New Jersey. Kombinácia kávy a cvičenia spôsobila rýchlejšie ničenie buniek poškodených slnečným ultrafialovým žiarením typu B (UVB), ktoré môžu spôsobiť rakovinu kože. Vedci sledovali štyri skupiny laboratórnych odchlpených myší. Prvá skupina pila vodu s kofeínom, ktorú môžeme prirovnať k jednej alebo k dvom šálkam kávy človeka denne, druhá cvičila na bežiacom kolese, tretia robila obe činnosti a štvrtá skupina ani jednu. Pri porovnaní výsledkov vedci skúmali zmeny apoptózy, programovej smrti potenciálne rakovinotvorných buniek. Pri prvej skupine myší požívajúcich kofeín sa zdvihla apoptóza spôsobená UVB žiarením o 95 percent. Zvýšenie pri cvičiacich myšiach bolo 120-percentné, kým nárast apoptózy pri myšiach, ktoré zároveň cvičili i pili kofeín, bol až 400-percentný.Zdravé opaľovanie neexistuje. Preto by sme sa zbytočne nemali vystavovať slnečnému UV žiareniu, prípadne sa chrániť tieňom, použiť ako ochranu klobúk, bavlnený odev, slnečník alebo stromy. Je nutné počítať i s odrazeným svetlom - od vodnej plochy, bieleho betónu či snehu (viac ako 30 %).Ochrana odevom je závislá od jeho farby. Najlepšie chráni tmavý odev, ktorý pohlcuje nielen viac UV, ale i viditeľného svetla a infračerveného žiarenia. Tenké, biele či vlhké tkaniny chránia menej.opaľovacie prípravky s UVA aj UVB filtrami naneste na kožu 20 – 30 minút pred pobytom na slnku. Opakovane nanášajte po každom kúpaní, spotení, utretí kože. Označenie SPF 50+ znamená maximálnu ochranu - filtruje až 98 % žiarenia. Medzi 11.00 a 15.00 je čas siesty. Priamemu slnku sa v tomto čase nevystavujte.Jedzte päť porcií čerstvej zeleniny a ovocia denne. Sú prirodzeným zdrojom antioxidantov, ktoré poskytujú účinnú ochranu proti voľným radikálom. Podľa vedcov tým môžete znížiť riziko vzniku ochorení až o 25 %.Deti do šiestich rokov vôbec nevystavujte extrémnemu slnku. Citlivá detská pokožka je 10-krát tenšia ako koža dospelých a vytvára veľmi málo pigmentu.Aspoň raz ročne navštívte kožného lekára a nechajte si vyšetriť materské znamienka - napríklad v Európsky deň melanómu, ktorý sa koná vždy začiatkom mája.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Nesmierne ma mrzí, ako nezodpovedne a macošsky sa niektorí ľudia správajú ku svojej koži. Jej stav ich zaujíma, až keď sa niečo stane, a potom – doktor, pomáhaj a čo najrýchlejšie,“ hovorí dermatologička Hana Zelenková. „Pritom koža je najväčší orgán ľudského tela a jej liečenie je rovnako zodpovedné a dlhodobé, ako liečba chorého srdca či cukrovky. Frekvencia kožných ochorení z roka na rok stúpa, štatistiky udávajú až desaťpercentný postih rôznej rakoviny kože u populácie na Slovensku,“ upozorňuje doktorka.

Kedy zbystriť pozornosť

Ak máme čo i len podozrenie, že sme na svojej koži spozorovali nezvyčajné zmeny, bezodkladne by sme si mali naplánovať návštevu kožného lekára. „Ide najmä o zmeny vo farbe materských znamienok – zo svetlotmavej na čiernohnedú, krvácanie bez zjavného podnetu či náhly rast zvláštnych útvarov na koži, na miestach, kde predtým nič nebolo,“ vysvetľuje Zelenková.

Zmeny na koži však nemusia hneď znamenať rakovinu. „V lepšom prípade ide o takzvané prekancerózy, ktoré signalizujú, že niečo nie je v poriadku a je najvyšší čas sa stavom svojej kože zaoberať. Patria sem napríklad starecké bradavice, ale aj aktinická keratóza, teda slnkom provokované rohovatenie kože,“ pokračuje Zelenková.

SkryťVypnúť reklamu

Druhou skupinou sú nezhubné – benígne nádory, ktoré na koži spôsobujú často veľmi nepekné zmeny veľkého rozsahu, ale svoj rast obmedzujú iba na kožu. Zhubné nádory kože tvoria tretiu skupinu. „Paradoxne, pri nich spočiatku zmeny nebývajú také výrazné a hrozivo pôsobiace. No práve tieto nádory môžu metastázovať lymfatickými a krvnými cestami do uzlín, pečene, pľúc a mozgu,“ hovorí Zelenková.

Najnebezpečnejším zhubným nádorom je malígny melanóm, ktorý vzniká zväčša z materských znamienok. „Hoci dnes máme možnosti malígny melanóm liečiť a život pacienta predĺžiť, žiaľ, v mnohých prípadoch sa táto choroba končí smrťou,“ varuje lekárka. Napriek tomu podľa nej platí veta známeho amerického patológa, že žiadny človek by nemusel na malígny melanóm zomrieť.

SkryťVypnúť reklamu

„Tento vysoko zhubný nádor možno v počiatočnom štádiu rýchlo a jednoducho vyliečiť, a to chirurgickým odstránením.“ Najdôležitejšia je preto prevencia a aktívny prístup k riešeniu problému. Výchovu populácie v tomto smere si dala za cieľ Nadácia Ikaros, ktorá tiež pomáha ľuďom s rakovinou kože a deťom s chorobou motýlích krídel.

Nejde len o znamienka

Rakovina kože sa môže vyvinúť aj na pokožke, kde predtým materské znamienka neboli. Najčastejšie sa vyskytuje na obnažených častiach hlavy a krku, u ľudí chronicky vystavených slnečnému žiareniu. „Laicky povedané, riziko znamienok vyplýva z väčšieho nahromadenia pigmentotvorných buniek, melanocytov, v ktorých za určitých okolností môže nastať zhubné zvrhnutie,“ hovorí Zelenková.

Závažným faktorom, ktorý môže prispieť k vzniku rakoviny, je aj takzvaná pamäť kože. „Koža si skutočne pamätá všetky predchádzajúce dávky UV žiarenia – od najútlejšieho detstva až po starobu. Napríklad starnutie pokožky tváre v 80 % závisí od životného prostredia. Opakované dávky slnečného žiarenia, dokonca aj také, ktoré vyvolávajú len mierne začervenanie, sú príčinou mimoriadne pestrých klinických obrazov na koži. Vznikajú nepravidelnosti v pigmentácii, záplava vrások a žltkastá, suchá, nepružná koža,“ dodáva odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zbohom letná dovolenka?

V prípade cieleného používania ochranných prípravkov so širokým spektrom účinku, to znamená na UVB i UVA žiarenie, sa uvedené negatívne vplyvy minimalizujú. Pri znalosti svojho fototypu, správnom zhodnotení klimatických podmienok a zodpovedajúcej ochrane možno prežiť spokojnú slnečnú dovolenku bez strachu z nepríjemného popálenia a znepokojujúcich následkov.

Ak sa pýtate, či aj v budúcich jarných mesiacoch je potrebné chrániť sa pred slnkom, odpoveď odborníčky je jednoznačná: „Vo svetle dnešných závažných poznatkov o UV žiarení dermatológovia bijú na poplach pred nadmernou expozíciou prirodzeného slnečného žiarenia, módnych solárií či domácich UV lámp po celý rok.

Atmosféra matičky Zeme sa mení, predovšetkým zásluhou človeka samého - neuváženými pokusmi, výrobou freónov, devastáciou a chemizáciou životného prostredia, stenčovaním ozónovej vrstvy. To, čo bolo pre naše mamy a otcov príjemné, sa pre nás a naše deti stáva rizikom.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aký je fototyp vašej kože?

  • Fototyp I - koža je extrémne citlivá, svetlá, s minimálnym množstvom pigmentu, už po 10-minútovom pobyte na slnku reaguje začervenaním, neskôr lúpaním pokožky. Títo ľudia majú svetlé alebo ryšavé vlasy. Ochrana pred slnkom je nevyhnutná.

  • Fototyp II - citlivosť kože ľudí tohto fototypu je miernejšia, začervenanie nastáva po 10 – 20 minútach na slnku, ale takisto zhnednutie nemožno očakávať. Vlasy sú orieškové, ryšavé. Používanie ochranných prostriedkov nevyhnutné.

  • Fototyp III - začervenanie kože týchto tmavovlasých ľudí nastáva po 20 - 30 minútach, neskôr pokožka zhnedne, znášanlivosť slnečných lúčov je dobrá.

  • Fototyp IV - prímorský typ - snedá pokožka, začervenanie kože vzniká po 45-minútovej expozícii slnečným lúčom, znášanlivosť je teda veľmi dobrá. Ide o ľudí s hnedočiernymi až čiernymi vlasmi.

  • Fototyp V a VI - etnicky veľmi tmavé rasy.

Káva a cvičenie proti rakovine

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby sme sa cítili dobre vo svojej koži

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 990
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 599
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 819
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 630
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 286
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 927
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 413
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 125
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 210
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 9 652
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 444
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 285
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 875
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 758
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 559
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu