Neveríte? Naše tipy vás presvedčia, že aj z mála môžete vykúzliť špeciality, pri ktorých nikto nepozná, aké sú jednoduché na prípravu.
Chlebová polievka
suroviny na 4 porcie
1 l zeleninového vývaru z kocky
4 plátky toastového chleba
60 g nastrúhaného parmezánu
4 čerstvé surové žĺtky
1 lyžica posekanej pažítky
soľ, korenie
Najprv si pripravíme vývar. Môže byť z kocky alebo ten, ktorý sme nedávno uvarili, dali zmraziť – a teraz akoby sme ho našli. Plátky chleba nasucho opečieme alebo ugrilujeme a položíme na dno polievkových misiek či hlbokých tanierov. Nasypeme na ne dve tretiny nastrúhaného syra, na syr pomocou lyžice položíme surové žĺtky, podľa chuti osolíme, okoreníme a posypeme zvyškami syra. Do každej misky, po strane, opatrne prilejeme horúci vývar a ihneď podávame.
Tip: Žĺtky môžeme vliať rovno do vriacej polievky a rozšľahať ich vidličkou na žiarivé žlté nitky. Ak pestujeme v záhradke či v črepníku pažítku, nasekáme ju a na záver pridáme do polievky.
Špagety po uhliarsky
suroviny na 4 porcie
180 g anglickej slaniny
4 strúčiky cesnaku
3 väčšie vajcia
500 g špagiet
50 g nastrúhaného parmezánu + trochu syra na posypanie, môže byť parmezán alebo ementál
soľ, čerstvé mleté korenie Špagety uvaríme podľa návodu na obale, aby zostali tvrdé na skus (al dente). Strúčiky cesnaku trochu stlačíme plochou stranou noža, tak sa uvoľnia aromatické silice.
V panvici necháme na miernom ohni rozpustiť na malé kúsky nakrájanú slaninu, potom v nej ľahko opečieme celé strúčiky cesnaku dozlatista. Do pravých špagiet carbonara sa pridáva len žĺtok, pokojne však môžeme použiť aj celé vajcia. Rozbijeme ich do misky, prisypeme nastrúhaný parmezán, osolíme, okoreníme a dôkladne zamiešame.
Uvarené cestoviny scedíme, vrátime späť do hrnca (mimo ohňa), prisypeme rozpustenú slaninu s cesnakom a premiešame. Do horúcich cestovín dôkladne vmiešame zmes zo žĺtkov alebo celých vajec a syra, aby sa v nej špagety obalili. Vajíčka sa v nich ohrejú, ale nezrazia. Pred podávaním jedlo ešte posypeme trochou parmezánu.
Tip: Ak sa nám budú zdať špagety príliš suché, prilejeme k nim 1 alebo 2 lyžice vody, v ktorej sa varili. Pokrm bude krémovejší.
Šalát s kuskusom, paradajkami a nivou
suroviny na 4 porcie
250 g kuskusu
12 cherry paradajok nakrájaných na kolieska
100 g syra s modrou plesňou
3 lyžice olivového oleja
1 lyžica citrónovej šťavy l soľ
Kuskus pripravíme podľa návodu (na zafarbenie môžeme pridať do vody 1/2 lyžičky kurkumy alebo karí), presunieme do misy na šalát a necháme trochu vychladnúť. V malom pohári s vrchnákom dobre pretrepeme olej s citrónovou šťavou a štipkou soli. Ku kuskusu pridáme syr nakrájaný na kúsky, plátky paradajok, zálievku a všetko dobre premiešame.
Tip: Pre vôňu a krásu šalát ozdobíme lístkami bazalky. Môžeme pridať i 10 – 15 čiernych olív.
Omeleta so šunkou a paprikami
suroviny na 4 porcie
8 vajec
100 ml 12 %smotany
200 g šunky
3 rôznofarebné papriky nakrájané na kocky
2 lyžice oleja
soľ
Vajíčka rozšľaháme v mise so smotanou a soľou. Na panvici zohrejeme 1 lyžicu oleja, pridáme na kocky nakrájanú šunku a ľahko ju osmažíme, potom ju preložíme na tanier a necháme v teple. Do druhej panvice nalejeme druhú lyžicu oleja, osmažíme na ňom na kúsky nakrájané papriky, do panvice dáme späť šunku, zamiešame a zalejeme vajíčkami rozšľahanými so smotanou. Pečieme na miernom ohni. Keď je povrch omelety pevný, obrátime ju a opečieme i z druhej strany. Jedlo podá-vame horúce, nakrájané na dieliky, alebo studené, nakrájané na kocky ako predjedlo.
Tip: Omeletu môžeme obrátiť tak, že ju z panvice vyklopíme na tanier a z neho späť na panvicu.
Kura po baskicky
suroviny na 4 porcie
1 kg vykosteného kuracieho mäsa nakrájaného na kúsky
3 lyžice olivového oleja
350 g malých paradajok
100 ml suchého bieleho vína
1 lyžicu lístkov oregana
soľ
Na panvici zohrejeme olej a opečieme v ňom kúsky kurčaťa zo všetkých strán dozlatista. Osolíme. Pridáme paradajky, podlejeme ich vínom a dusíme pod pokrievkou asi 30 minút. Hotové kúsky kurčaťa položíme do misy. Omáčku necháme trochu vyvariť a potom ju nalejeme na mäso. Nakoniec všetko posypeme lístkami oregana.
Tip: Ak máme doma cesnak, nasekáme 2 strúčiky a pridáme ich do oleja ku kurčaťu.
Rizoto s čerstvými hríbmi
suroviny na 4 porcie
50 g masla
2 šalotky alebo malé cibule
1 l zeleninového alebo kuracieho vývaru (môže byť z kocky)
500 g čerstvých hríbov (môžeme nahradiť sušenými alebo mrazenými hubami)
300 g guľatozrnnej ryže na rizoto
soľ Vo väčšej panvici rozohrejeme maslo a pomaly v ňom osmažíme nasekanú cibuľu. Dávame pritom pozor, aby nám nezhnedla. Za stáleho miešania prisypeme ryžu a pražíme ju na miernom ohni tak dlho, kým sa zrnká neobalia tukom. Pridáme očistené a na kúsky nakrájané huby, ľahko ich osmažíme, zalejeme naberačkou horúcim vývarom a zmiernime plameň.
Pokračujeme v miešaní, kým sa tekutina nevyparí. Prilejeme ďalšiu naberačku vývaru. Postup opakujeme tak dlho, až kým spotrebujeme všetok vývar. Udržiavame ho stále horúci, aby sme neznižovali teplotu rizota. Nezabúdame priebežne miešať! Trvá to asi 15 minút.
Ryžu ochutnáme - mala by byť al dente, zrnká sa nesmú lepiť. Ak sa nám zdá príliš tvrdá, prilejeme ešte trochu horúcej vody. Hotové rizoto odstavíme z ohňa, primiešame lyžičku masla, osolíme, okoreníme a necháme 1 - 2 minúty stáť.
Tip: Vo chvíli, keď hrozí, že sa nám ryža pripáli, zalejeme ju 150 ml suchého bieleho vína. Premiešame a necháme vyvariť, až potom môžeme začať prilievať vývar.
Máte skúsenosti s varením na poslednú chvíľu zo surovín, ktoré dom dal? Podeľte sa s ostatnými o recept. Svoje tipy posielajte na zena@smeonline.sk.
Najkreatívnejší recept odmeníme knižkou od vydavateľstva IKAR.
Autor: Inka Šafránková