Nevie sa správať
Moja kolegyňa je typ človeka, ktorý si myslí, že všetko vie. Je presvedčená, že má vždy a za každých okolností čo povedať. Rada skáče a zapája sa do cudzích diskusií, aj keď ide o rozhovor súkromného charakteru. Zvykla si dokonca chodiť do mojej kancelárie po čokoládu alebo čipsy. Sama však niečo donesie len výnimočne. Jemné náznaky, že to nie je vv poriadku, si nevšíma alebo ich ignoruje.
Natália Liptáková, Banská Bystrica
Vaša kolegyňa sa správa v duchu hesla – svet patrí mne. Býva voči vám rozpínavá a zrejme má aj silný pocit nadradenosti. Má malú alebo nijakú schopnosť vcítiť sa do vás a uvedomiť si, aké nepríjemné pocity jej správanie vyvoláva. Dokonca ani vaše jemné náznaky nemajú nijaký účinok. Preto treba pristúpiť k jednoznačnejším signálom.
Máte viac možností. Otvorene jej povedať, ako je vám jej správanie nepríjemné. Aby to nebrala ako útok, vysvetlite jej, že s ňou chcete vychádzať lepšie, ale niektoré prejavy sú vám jednoducho nepríjemné. Alebo priamo v situácii, keď sa začne neprijateľne správať, ju zastavte. Napríklad slovami – „prepáč, ale v tejto súkromnej veci pre mňa tvoj názor nie je dôležitý“ alebo „prekáža mi, keď sa sama ponúkaš z našich sladkostí“.
Samozrejme, takáto konfrontácia nie je ľahká a vyžaduje si istú dávku odvahy. Krátkodobo môže atmosféra medzi vami zhustnúť, ale po čase sa vzduch vyčistí. Kolegyňa sa sama od seba nezmení. Buď budete mlčať, alebo sa pokúsite zastaviť či obmedziť tie prejavy, ktoré vám prekážajú. Bez urážania a útočenia, no jasným stanovením hraníc.
Z môjho manžela sa stal psychopat
S manželom sme spolu už vyše dvadsať rokov. Asi pred dvoma rokmi sa však veľmi zmenil. Začal sledovať každý môj krok. Zisťuje, s kým volám, kam idem, kontroluje mi e-maily. Stále sa vyhráža, že ak nebudem robiť to, čo chce on, spraví mi peklo. Naše deti už našťastie majú svoje rodiny. Lenže my máme svoju firmu, takže sme spolu prakticky stále. Neviem, kam to povedie.
Hana Jurigová, Košice Správanie vášho manžela už skutočne presahuje akceptovateľné medze. Všetko svedčí o tom, že chce mať nad vami moc, vziať vám vnútornú slobodu. Žiť v takomto vzťahu je pre vašu psychiku veľmi nebezpečné, deštruktívne a nezostane to bez následkov. Tento stav vedie k chronickej vyčerpanosti, bolestiam hlavy, brucha, nespavosti. Neskôr sa dostavia pocity permanentného napätia, neistoty, pocity zúfalstva, depresie či straty vlastnej identity.
Prirovnala by som to k „rozleptávaniu duše“. Váš manžel na vás pácha psychické násilie. Situácia je naozaj vážna a mali by ste sa postaviť za seba, vzbúriť sa a začať bojovať. Lebo to, čo vo vašom manželstve zažívate, vás po čase úplne psychicky zničí, pripraví o samostatnosť, silu a vaše ja.
Bude to asi dlhý a náročný boj, preto by som vám určite odporúčala vyhľadať pomoc a podporu psychológa, nech na to nie ste sama. Držím palce a verím, že to dokážete.
Autor: na otázky odpovedá psychologička Andrea Belicová