Z nevhodného prístupu personálu, ktorý nezvládol čakáreň plnú detí, vznikali doživotné traumy zo zubného vyšetrenia. Dnes je starostlivosť o detské zúbky plne v rukách rodičov.
Začať treba od útleho detstva
Starostlivosťou o ďasná u malých bábätiek položia rodičia základný kameň starostlivosti o zuby u svojho dieťaťa. Bábätkám treba vytierať ústočká jemnou tkaninou - opatrne a nie na silu. Len čo sa bábätku prereže prvý zúbok, je potrebné čistiť ho zubnou kefkou s jemnými štetinkami.
Trojročné deti už majú prerezaný kompletný mliečny chrup. Zdravé mliečne zuby sú základom pre zdravý trvalý chrup, preto je dôležité, aby ho dieťa vedelo správne samostatne - ale pod dozorom rodičov - ošetrovať.
Ako na to
Pre každý vek treba vybrať vhodnú zubnú pastu. Označenie "detská zubná pasta" nie je zárukou, že rodič vyberie vhodnú zubnú pastu pre vek svojho dieťaťa. Mliečny chrup má iné nároky ako chrup v čase výmeny mliečnych zubov za trvalé.
Deti s kompletne vymeneným chrupom môžu používať zubné pasty pre dospelých. Zubné pasty sa líšia obsahom fluoridu - pre mliečne zuby sú dávky fluoridu nižšie - zubná pasta má spravidla označenie do 6 rokov. Jemnejšie zloženie zubných pást pre najmenších je prispôsobené aj tomu, že malé dieťa občas pri umývaní zúbkov pastu prehltne.
Pri výmene chrupu sú pre deti vhodné pasty s vyšším obsahom fluoridu a výrobcovia už počítajú s tým, že dieťa pastu po vyčistení zubov vypľuje. V prípade, že nové zuby majú sklon ku kazivosti, je vhodné fluorizovať zuby špeciálnymi pastami, ktoré dostať kúpiť v lekárňach a ktoré sa požívajú raz za týždeň. Raz denne si deti staršie ako 6 rokov môžu vyplachovať ústnu dutinu ústnou vodou bez obsahu alkoholu.
Dôležitý je aj výber zubnej kefky. Pre najmenšie deti treba vybrať zubnú kefku s masívnou rúčkou a jemnými štetinkami, tvrdé a stredne tvrdé kefky by nemali používať ani väčšie deti. Na detské zuby nie sú vhodné elektronické zubné kefky, dieťa si ich používaním neosvojí správnu techniku čistenia zubov.
Prevencia
Ani pri správnom čistení zubov netreba zabúdať na prevenciu. Návšteva detskej zubnej ambulancie je v rámci prevencie hradená poisťovňou dvakrát ročne až do veku 18 rokov.
Výber a výmena zubnej kefky
Zubné kefky treba meniť najneskôr po troch mesiacoch, ale po prekonaní infekčných chorôb, napr. chrípky, angíny, mononukleózy, je potrebné kefku vymeniť ihneď. Pre TASR to uviedla zubná lekárka Irena Lacková.
Najvhodnejšia technika umývania zubov sa podľa stomatologičky riadi jednoduchou zásadou - stieraním z "červeného na biele" a Lacková ho odporúča na jednom mieste opakovať minimálne 5-8 krát. Príliš tvrdé kefky pri čistení chrupu ničia ďasná a sklovinu na korunke zubov, najmä ak si ich čistíme po požití kyslého jedla alebo nápoja, keď je sklovina naleptaná. Podľa Lackovej by sme si po konzumácii kyslého jedla mali čistiť zuby najskôr po 20 minútach.
"Tvrdá kefka má devastujúce účinky aj na krčky zubov, v časti, kde zub vchádza pod ďasno do kosti a kde je sklovina tenká len 20 mikrónov, čo je hrúbka veľmi jemného papiera. Pri energickom čistení týchto miest tvrdou kefkou poškodzujeme ďasná a zničením skloviny pri krčku zuba si jej odhalením doslova "vyškriabeme" kaz, pretože nechránená zubovina je na jeho tvorbu náchylnejšia," spresnila Lacková.
TASR