bo čiernych, premiešaných s koreninami a bylinkami, octom, vodou, soľou a prípadne cukrom. Úžasný mix surovín, vyvolávajúci chuť do jedla.
Presný pôvod horčice nie je známy, no predpokladá sa, že je zo severnej hemisféry. Európania ju poznali dávno predtým, ako k nim dorazilo korenie z Indie. V dávnych dobách človek žul horčičné semienka, pravdepodobne preto, aby prekryli chuť rozkladajúceho sa mäsa.

Záznamy o pestovaní horčice sú spred 5-tisíc rokov pred naším letopočtom. Semená sa našli aj vo veľkej egyptskej pyramíde. Sumeri ich mleli a miešali so šťavou z nezrelého ovocia, Rimania ich drvili priamo na tanieri a miešali s vínom. Ale to, čomu vravíme horčica, nechávali Rimania na Galov, ktorí vedeli túto pastu pripraviť najlepšie.
Tajomstvo sa dlho strážilo a výroba sa sústreďovala najmä na kláštory. Hlavným mestom horčice v Európe sa stal Dijon. Jeho horčica je preslávená po celom svete. Existuje len jedna výrobňa dijonskej horčice mimo Dijonu a to v USA. Bohužiaľ, kríza zasiahla aj Francúzsko a výroba sa v týchto dňoch kompletne presunie do strednej Európy. Továrne, ktoré horčicu vyrábali od r. 1752 a druhá od r. 1900, budú zatvorené a výroba sa presunie Čiech, Poľska a Turecka. Výrobu horčice z roku 1747 výrazne pohol dopredu inovačný objav substitúcie drahého octu za šťavu z nezrelého hrozna. Tým sa výroba rozbehla na plné obrátky.
Použitie

Horčica má v kuchyni tri hlavné funkcie. Slúži ako chuťová prísada, ako korenina a ako zelenina. Ako prísada sa používa, tak ako ju poznáme. Priamo z fľašky na tanier k údeninám, k pečenému mäsu, do hotdogov, sendvičov. Ako korenina sa používa hlavne v ázijskej kuchyni, kde sú semienka súčasťou ochutenia jedál alebo sú pomleté na múku, z ktorej sa pripravujú napríklad papadamy, dály. Typickým príkladom je indická koreniaca zmes karí. Tiež sa používa do čatní a tadky (zmes korenín k príprave šošovice alebo zelenej fazuľky). Ako zelenina sa do šalátov bežne používajú mladé lístky z rastliny. Horčica sa tiež uplatňuje pri príprave rôznych majonéz, omáčok, nálevov. Sviečková na smotane sa bez nej nezaobíde. Podobne ako hovädzí stroganov.
Zdravie
Už za čias Hypokrata sa používala ako medikament. Pytagoras tvrdil, že horčica pomáha pri uštipnutí škorpiónom. Dodnes sa využívajú horčicové maste a náplaste na reumatické miesta. Horčičné semeno sa odporúča pri zlej funkcii čriev a pri slabej funkcii žlčníka. Výťažky z horčice sa používajú pri liečbe bolestí hlavy, epilepsii, stuhnutej šije, proti svalovým kŕčom a reume. Obsiahnutá v jedle podporuje činnosť čriev a tvorbu žalúdočných sekrétov. V jednom grame horčičnej múky sú len tri kalórie a veľa chuti. Takže je možné túto múku primiešavať do mnohých pokrmov. Horčica obsahuje bielkoviny, listy horčice zase fosfor, horčík, vápnik a vitamín B.
Opis
Horčica je jednoročná rastlina patriaca do čeľade kapustovitých. Je nenáročná na pôdu, dorastá do výšky až jedného metra. Kvitne od júna nažlto. Plody sú biele semienka zberané strojovo. Veľmi dobre ich poznáme z nálevov uhoriek. Semienka sú o niečo väčšie ako v Indii, tam sa pestujú aj čierne a hnedé horčičné semená, ktoré sú oveľa pikantnejšie ako biele.
Druhy horčice
Kremžská horčica – má ostrejšiu chuť ako plnotučná, ktorá sa dosahuje drvením (nie však mletím) dvoch druhov semien a prímesou korenín a cukru.
Anglická horčica – vyrába sa z bielej horčice (ktorá je v skutočnosti medovej farby) s pridaním kurkumy a múky.
Dijonská horčica – sa kedysi vyrábala len z čiernych semien, dnes sa používajú hnedé, tie sa šúpu a miešajú s ovocnou šťavou. Podáva sa k steakom a grilovanému mäsu.
Horčica meaux – je vyrobená z čiernych semien, korenín a octu. Má ostrú chuť a podáva sa k údeninám a pečenému mletému mäsu.
Francúzska horčica – alebo horčica Bordeaux je tiež žltá ako dijonská, len o niečo tmavšia. Pridáva sa do nej ocot, cukor, bylinky a koreniny. Vhodná je k údeninám a pečenému mäsu.
Americká horčica – vyrába sa z bielych horčičných semien, z octu, korenia, cukru a kurkumy. Používa sa na toasty, sendviče a hot-dogy.
Plnotučná horčica – náš typ, vyrába sa z celých, neodtučnených horčičných semien. Podáva sa k údeninám, na dochutenie majonéz a omáčok.
Citát:
Tajomstvo horčice sa dlho strážilo a výroba sa sústreďovala najmä na kláštory.
Pripravte si s nami:
Indický dál

200 g oranžovej šošovice
1,8 l vody
1 ks škoricovej kôry
2 ČL soli
3 bobkové listy
1 ČL kurkumy
2 strúčiky pretlačeného cesnaku
250 g koreňovej zeleniny
1 PL masla
1 ČL rímskej rasce
1 ČL strúhaného zázvoru
10 g koriandrových lístkov
2 sušené čili papričky
Do vriacej vody so škoricou, bobkovým listom a soľou pridáme šošovicu, koreňovú zeleninu, kurkumu. Varíme asi 15 minút. Na panvici nasucho opražíme horčičné semeno a rímsku rascu (asi 30 sekúnd) a pomelieme na mlynčeku. Pridáme zázvor, pretlačený cesnak, maslo, čili a ešte asi 25 sekúnd miešame na ohni. Potom všetko pridáme do polievky a varíme spolu asi 5 minút. Podávame posypané koriandrovými lístkami.
Tadka
2 PL oleja
4 ČL čiernych horčičných semien
30 čerstvých karí lístkov
1 ČL asafoetídy (mleté korenie)
Všetky ingrediencie opražíme na panvici asi 20 sekúnd a presypeme ich na dál.
Hovädzí stroganov
500 g hovädzej sviečkovice
4 cibule
2 PL oleja
2 PL masla
1 PL hladkej múky
150 ml mäsového vývaru
4 PL plnotučnej horčice
1 ČL octu
1 ČL citrónovej šťavy
250 ml kyslej smotany
mleté čierne korenie
soľ
Mäso nakrájame na rezančeky, cibuľu posekáme nadrobno. Mäso prudko opečieme zo všetkých strán na rozpálenom oleji. Až po vybratí rezančeky osolíme a okoreníme. Potom do panvice po vybratom mäse vhodíme cibuľu a za stáleho miešania ju opečieme do zlatista. Stiahneme oheň, poprášime múkou a zamiešame. Zalejeme vývarom, horčicou, octom a citrónovou šťavou, vyvaríme do hustej omáčky. Nakoniec pridáme smotanu a mäso, prehrejeme a dochutíme, už nevaríme.
Horčicový dresing
1 menšia cibuľa
1 PL plnotučnej horčice
100 g kyslej smotany
100 g majonézy
1 ČL práškového cukru
Cibuľku nakrájame na veľmi jemno, pridáme horčicu, majonézu, smotanu a cukor. Dobre vymiešame. Podávame ku grilovanému mäsu.
Huby na horčici
150 g hlivy
100 g šampiňónov
50 g masla
1 cibuľa
1 ČL práškového cukru
hladká múka
1 PL horčice (alebo podľa chuti)
citrón
čierne korenie
soľ
Na masle speníme cibuľu, pridáme na drobno nakrájanú hlivu a šampiňóny, osolíme, okoreníme a dusíme domäkka. Potom pridáme múku, opražíme, pridáme horčicu, cukor, pokvapkáme citrónovou šťavou a podávame s ryžou.
Autor: Miroslav Kubečka, kuchár, špičkový foodstylista