SME

Chrípku netreba podceňovať

V období mrazov sa mnohí radšej zdržiavajú v uzavretých priestoroch, kde sa vírusom darí jedna radosť. Prvé jarné mesiace sú preto obdobím, keď má chrípka svoju sezónu. Na rozdiel od vírusových ochorení dýchacích ciest je skutočná chrípka závažným ochoren

ím, ktoré má vo svete každoročne na svedomí tisíce životov.

„Závažnosť chrípkového ochorenia sa často podceňuje aj preto, že v praxi sa za chrípku omylom považuje každé ochorenie, ktoré je svojím priebehom veľmi podobné chrípke, ale nie je vyvolané rovnakým vírusom. Takými sú napríklad akútne respiračné ochorenia,“ hovorí epidemiologička Valéria Sládeková. Rozlíšiť ich je však pomerne jednoduché. V prípade viróz horných dýchacích ciest má človek problémy s nádchou a kašľom, málokedy s teplotou. Príznaky majú pomalý nástup, až neskôr sa choroba prejaví masívne.

Pre chrípku je, naopak, typické, že problémy udierajú doslova ako blesk z jasného neba. „Medzi základné príznaky chrípky patrí rýchlo stúpajúca horúčka, ktorá je v úvodnej fáze ochorenia sprevádzaná triaškou, zimnicou, bolesťou hlavy, svalov a kostí, pocitom únavy, nechutenstvom. Súčasne sa objavuje bolesť hrdla, pocit upchaného nosa, bolesti na hrudníku a za hrudnou kosťou, ktoré sa pri kašli stupňujú, dráždivý, bolestivý kašeľ, ktorý po niekoľkých dňoch prechádza v kašeľ vlhší, s malým vykašliavaním hlienov,“ hovorí Sládeková. Každé storočie sprevádzajú najmenej tri veľké chrípkové epidémie, ktoré sa objavujú v 20-- až 30-ročných intervaloch. V historických dokumentoch bola prvá chrípková pandémia zaznamenaná v rokoch 1173 - 1174. Vírusy chrípky, ktoré sa dnes považujú za ľudské, vznikli z vtáčích vírusov. Najničivejšou pandémiou bola takzvaná španielska chrípka v rokoch 1918 až 1920, keď na celom svete zomrelo od 20 do 40 miliónov ľudí, pričom iba v Španielsku si vyžiadala osem miliónov obetí. Najväčšia úmrtnosť bola medzi mladými ľuďmi od 20 do 25 rokov, starších postihla menej. Podľa vedcov to bolo preto, že v čase prvej svetovej vojny boli práve mladí ľudia najviac vystavení zhromažďovaniu, kým starší ľudia a deti boli izolovaní. Na španielsku chrípku ochorel napríklad americký prezident Woodrow Wilson a skolila francúzskeho básnika Apollinaira či posledného rakúskeho cisára Karola I. Odvtedy sa poznatky o chrípke rozšírili, zlepšila sa imunita ľudí i hygienické podmienky, o čom svedčí aj klesajúca úmrtnosť v ďalších pandémiách, ktoré nasledovali po roku 1920. Najčastejším ohniskom nákazy je Rusko a ázijské krajiny. Podľa vedcov je to tým, že v Číne a na Sibíri je zvykom chovať hydinu, kačice a ošípané na veľkých plochách. Kačica je prirodzený rezervoár vírusov chrípky, ktorý neochorie, ale produkuje vírus. Hydina, naopak, ochorie a následne aj zahynie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri nekomplikovanom priebehu trvá chrípka približne týždeň. Za ten čas sa však sliznica dýchacích ciest neraz naruší a stáva sa málo odolnou proti ďalším vírusom, prípadne baktériám. Preto sa u mnohých pacientov vyskytujú aj zápaly stredného ucha, prínosných dutín alebo broncho-pneumónie. „Vtedy môže lekár predpísať ako účinnú liečbu antibiotiká, ktoré likvidujú bakteriálne infekcie, nie však vírusové,“ vysvetľuje Sládeková.

Chrípka nie je banalita

Chrípka je, žiaľ, stále považovaná v radoch laickej i odbornej verejnosti za bezvýznamnú infekciu. „Najmä u starších osôb často dochádza k bakteriálnym komplikáciám, ktoré môžu tak zhoršiť zdravotný stav, že v mnohých prípadoch títo ľudia zomierajú,“ upozorňuje doktorka Sládeková.

Nie nadarmo sa hovorí: „Marec – poberaj sa starec.“ Naši predkovia veľmi dobre odpozorovali, že práve v tomto období sa zvyšuje počet ochorení „z nachladnutia“ a s tým súvisí aj zvýšená úmrtnosť ľudí staršej generácie.

To však neznamená, že u mladých ľudí prebieha toto ochorenie celkom bez problémov. Okrem rizík spojených s možnými komplikáciami treba myslieť i na ekonomické straty v dôsledku pracovnej neschopnosti alebo ošetrovania chorého dieťaťa. Preto je lepšie urobiť všetko pre to, aby sme sa chrípke vyhli.

SkryťVypnúť reklamu

Očkovať či neočkovať

Chrániť pred vírusom chrípky sa dokáže iba dostatočne silný organizmus s nepoškodeným imunitným systémom. A ten si budujeme zdravým stravovaním, pravidelným prísunom vitamínov, celoročným otužovaním a aktívnym pohybom na čerstvom vzduchu.

„V našej populácii však existuje aj riziková skupina osôb, pre ktorú je očkovanie jedinou možnou prevenciou závažných komplikácií chrípky vrátane úmrtia. Do tejto skupiny nepatria len spomínané osoby so skorším dátumom narodenia, ale aj malé deti, tehotné ženy, diabetici či osoby trpiace závažnými ochoreniami obličiek, srdca, pľúc, poruchami imunity alebo nádorovým ochorením,“ hovorí Sládeková.

Z dlhodobých štatistík vyplýva, že aj u zdravých dospelých dokáže očkovanie v 70 až 90 percentách prípadov zabrániť chorobe. Napriek tomu sa podľa Sládekovej lekári stále stretávajú s rozšírenými obavami, respektíve s presvedčením, že očkovanie nikoho pred chrípkou nezachráni.

SkryťVypnúť reklamu

Skeptici svoju nedôveru v účinnosť očkovania neraz šíria tým, že sa delia o „zaručené“ skúsenosti ako: Dal som sa zaočkovať a v živote som nebol taký chorý. „Neustále pacientom zdôrazňujeme, že protilátky schopné ochrániť človeka pred chrípkovým ochorením sa tvoria 10 - 15 dní. To znamená, že ak niekto ochorel niekoľko dní po očkovaní, musel už byť nakazený chrípkovým vírusom, a mal tú smolu, že bol v tom čase aj zaočkovaný,“ vysvetľuje Sládeková

„Aj v prípade, že vakcína neochráni stopercentne, napríklad pri výskyte úplne nového vírusu, má chrípka miernejší a rýchlejší priebeh ako bežne,“ dodáva.

Na očkovanie proti chrípke sú najvhodnejšími mesiace september až koniec februára, ale podľa epidemiologickej situácie sa očkovanie môže vykonať aj neskôr. Je potrebné opakovať ho každý rok, keďže vírus chrípky je majstrom premien a rok čo rok mutuje. No čo je podľa lekárky najdôležitejšie, každé vírusové ochorenie treba poriadne vyležať, aby sa organizmus spamätal v pokoji, bez fyzickej námahy a psychického stresu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

10 zásad vzorného pacienta

  • Vyležať a vypotiť – „prechodená“ chrípka vám to ešte zráta.

  • Dodržiavať pitný režim – pite najmenej tri litre tekutín denne, najmä bylinkové čaje, ovocné šťavy a minerálnu vodu.

  • Dať tráviacemu traktu pohov - ťažké a korenisté jedlá nahradiť suchármi, ryžou, zemiakmi či banánmi, aby sa telo mohlo plne venovať vojne so záškodným vírusom.

  • Dopovať telo dostatočným množstvom vitamínu C a zinku, najlepšie v prirodzenej forme, v podobe zeleniny a ovocia.

  • Zvlhčovať vzduch v miestnosti, kde ležíte. Ak nemáte zvlhčovač, položte na radiátor niekoľko mokrých uterákov.

  • Tri razy do dňa krátko a prudko vyvetrať izbu pacienta.

  • V rámci podpornej liečby obťažujúcich príznakov chrípky užívať lieky znižujúce teplotu a bolesť, ako sú paracetamol, ibalgin, kyselina acetylsalicylová; kalciový sirup na tlmenie suchého kašľa a kvapky do nosa.

  • Lekára vyhľadať až vtedy, ak sa vám do troch dní nepodarí znížiť horúčku a zmierniť príznaky ochorenia.

  • Používať papierové vreckovky a často si umývať ruky mydlom. Pozor: Vírus chrípky prežíva a číha na látke a papierových vreckovkách 8 až 12 hodín.

  • Ohľaduplnosť k okoliu – neprijímať návštevy, upratovať „navlhko“ – mokrou handrou, na čas sa vyhýbať masovým akciám (práca, škola, kino, MHD).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vedeli ste, že...

Autor: k téme sa vyjadruje Valéria Sládeková, epidemiologička

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 644
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 690
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 327
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 131
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 493
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 816
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 504
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 318
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 848
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 089
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 550
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 388
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 907
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 139
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 719
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu