BRATISLAVA. Materskú školu si dnes väčšina rodičov vyberá podľa jej aktivít. Miestna poslankyňa z bratislavských Podunajských Biskupíc Karin Áčová po januárových udalostiach v belgických jasličkách, kde zamaskovaný mladík dobodal tri deti a zamestnankyňu, začala uvažovať inak.
„Chcela by som sa zasadiť o to, aby predškolské zariadenia boli vďaka technike ešte bezpečnejšie ako doteraz. Keď chodili do škôlky moje staršie deti, stávalo sa, že po zazvonení mi často otvorili samy,“ hovorí. „Myslím si, že šialenec v Belgicku by sa nebol dostal dnu, keby ho identifikovala kamera.“ Má 15-mesačného syna a bojí sa, že niečo podobné by sa mohlo stať aj v niektorej našej škôlke.
Jej návrh zriadiť v škôlkach kamerových vrátnikov u kolegov veľkú podporu nenašiel.
Spoliehajú sa na štandard
Dvadsaťpäť mestských škôlok a dvojo jaslí v Nitre sa spolieha na štandardný bezpečnostný režim. Kamery nemajú a ani ich neplánujú kúpiť. Sú pridrahé a aj ich praktické využitie v škôlke je otázne.
„Pomohli by pri vandalizme a pri vlámaní, ale z dôvodov bezpečnosti detí pred maniakmi? To si nedokážem predstaviť,“ hovorí Kvetoslava Mikulová, riaditeľka Správy materských škôl v Nitre. Do budov škôlok sa dostane cudzí človek len s povolením správy. „Vydávame ho napríklad predajcom učebných pomôcok,“ hovorí.
Zriaďovatelia a riaditeľky škôlok sa zhodujú, že prednostne musia riešiť iné problémy. Peter Mačala, vedúci odboru školstva z Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši povedal, že súčasná ostraha materských škôl je dostatočná. Mesto potrebuje najskôr zrekonštruovať školské budovy, aby znížilo prevádzkové náklady.
Podobne odpovedal Ľubomír Andrássy, hovorca bratislavskej Petržalky: „V tomto roku zrekonštruujeme oplotenie na troch škôlkach, pretože bolo v havarijnom stave. Súčasťou obnovy je aj jeho zvýšenie, ktoré by malo priestory chrániť pred vandalmi, ktorí znečisťujú školské areály.“
Vystačia so zvončekmi
Aj Marta Macáková, riaditeľka Materskej školy na Széchényiho námestí v Nových Zámkoch tvrdí, že na kamerový systém, ktorý by strážil bezpečnosť detí, nie sú peniaze.
Materská škola na Bitúnkovej ulici v Nových Zámkoch má viac pavilónov, medzi ktorými deti prechádzajú aj počas dňa.
„Do jedného chodíme na angličtinu, do iného na telesnú výchovu. Museli by sme ich zabezpečiť každý osobitne,“ povedala jej riaditeľka Mária Dananaiová. Zabezpečovacie zariadenie majú na ochranu majetku.
Novozámocká mestská polícia má v meste viac ako desať bezpečnostných kamier, ďalšiu umiestňuje striedavo na viacerých stanovištiach.
Pod dohľadom sú aj niektoré základné školy mimo centra mesta, na materské školy sa špeciálne nezamerali.
O kamerách sa len uvažuje
Na internetovej stránke Materskej školy Melčice Lieskové sa môžu rodičia vyjadriť k možnosti zaviesť v škôlke kamery. Riaditeľka Daša Fabianová však povedala, že návrh vzišiel od administrátora stránky a zostal zatiaľ nepovšimnutý. „Neuvažujeme o kamerách. Máme poplašné zariadenie, zvončeky, vystačíme s tým,“ hovorí.
Rovnako uvažuje Svetlana Radokovičová, riaditeľka Materskej školy na Šulekovej ulici v Bratislave. „Skôr než otvoríme, pýtame sa, kto prichádza. Zvonček má každá trieda.“
Pod Základnú školu v Prakovciach, ktorá už kamery má, patrí aj materská škola. Blanka Semanová, zástupkyňa pre materskú školu povedala, že postupne by ich chceli zaviesť aj do troch tried škôlky so 72 deťmi. Zatiaľ nemajú peniaze.
Učiteľke ušli dve deti, dostala výpoveď
KOŠICE. Dve sestry, štvorročná Malena a trojročná Nina, odišli minulý rok v auguste zo školského dvora Materskej školy na Turgenevovej ulici v Košiciach. Učiteľka, ktorá ich mala na starosti, na to prišla až v šatni, keď deti spočítala.
Po sestrách vyhlásili celomestské pátranie, policajtom pomáhal aj psovod. Sestry našli po niekoľkých hodinách v mestskej časti Barca, asi štyri kilometre od škôlky. Sedeli v obchode, boli v poriadku, matka ich už ale viac do tejto škôlky nepustila.
Odvtedy sa zamyká
Riaditeľka škôlky Dagmar Miklerová bola v tom čase práceneschopná. Učiteľka, ktorá sestry neustrážila, dostala výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny. Magistrát riaditeľke znížil odmeny.
Oddelenie školstva na magistráte vydalo bezpečnostné opatrenia, jeho vedúca Helena Jeníková hovorí, že ich škôlky zapracovali do školských poriadkov. V areáloch uzatvorili vstupné brány, tam, kde je vstup do triedy cez šatňu alebo umyvárku, sú na dverách zvončeky. Dvere sa zamykajú.
Nie oriešky, ale jed
V novembri len vďaka pozornosti učiteľky Materskej školy na Šafárikovej ulici v Košiciach neprišlo k tragédii. Traja škôlkari zjedli na školskom dvore jed na potkany, ktorý tam niekto vhodil. Deti si mysleli, že sú to oriešky.
Deratizáciu priestorov škôlky si objednala mestská časť Západ, riaditeľku ale nikto neupozornil, že už bola vykonaná. Deti sa neotrávili a po 48 hodinách ich z nemocnice prepustili.
Magistrát nariadil, aby sa dvory dôkladne kontrolovali. Rodičia materskej škole aj naďalej dôverujú, hovorí riaditeľka Nicol Pauerová.