Materiálu netreba mnoho a v rozpočte sa vtesnáte do hranice 150 korún. My sme použili 25 milimetrov hrubý lepený smrekový plát so šírkou 180 milimetrov, lepidlo na konštrukčné spoje a vodou riediteľný matný lak na detský nábytok.
Príprava
Inventarizácii nožov v kuchyni a predstavivosti sa nevyhnete. Dôležité je vedieť koľko štrbín pre nože potrebujete a aké budú ich šírky. My sme sa rozhodli pre 12 štrbín s rovnakou šírkou – 45 milimetrov, čo zodpovedá štandardu univerzálnych kuchárskych nožov.
Rozmeriavame
180 milimetrov šírky je štedrý priestor, do ktorého sa nám vmestia drážky pre tri nože. Okraje a deliace priečky zostanú približne jeden centimeter široké, čo je dosť na to, aby sme vytvorili kvalitný lepený spoj.
Dĺžka bloku sa odvíja od dĺžky čepelí nožov. Na kratšej strane sme sa rozhodli pre 21 centimetrov, na dlhšej pre 31. Vzniklo nám tak skosenie spodnej hrany, ktoré zaisťuje pohodlný prístup k nožom, ale aj stabilnú polohu na pracovnej doske stola. Pre 12 štrbín budeme potrebovať 5 rovnakých dielcov, ktoré sme si z plátu odrezali s malou rezervou pre brúsenie okružnou pílou.
Vyrábame drážky
Existujú dva spôsoby, ako do smrekového masívu vyrobiť drážky primeranej hĺbky. My sme využili vrchnú frézu, ktorú sme nastavili tak, aby mala hĺbkový záber 3 milimetre. Keďže sme pracovali s malou frézkou s priemerom 10 milimetrov, mali sme čo robiť, aby sme na dvoch dielcoch vyfrézovali 6 drážok so šírkou 45 milimetrov. Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, mali by ste vedieť to hlavné – Ak chcete dosiahnuť dokonalú symetriu, po každom nastavení ramena frézy si opracujte všetky drevené dielce naraz – z pravej i ľavej strany.
Ak sa rozhodnete ísť cestou svojej zručnosti, pomocou pílky si vytvorte vodiace zárezy a štrbiny vytvorte dlátkom. Ide to jednoducho, a nerovnosti, ktoré vzniknú budú i tak ukryté vo vnútri v bloku.
Lepíme a brúsime
Po rozrezaní polotovarov na presný tvar prichádza fáza lepenia. Ak má zniesť blok vlhké kuchynské prostredie, voľte lepidlo na drevo, ktoré po vyschnutí bude odolné voči vode. My sme siahli po stolárskom lepidle na konštrukčné spoje. Stačí 10 minút prítlaku a 10 minút tvrdnutia, aby bolo možné pracovať ďalej. Svorkovanie, je nutnosťou, inak nebudú spoje kvalitné.
Po vyschnutí treba všetky lepené strany prebrúsiť tak, aby tvorili jednotiaty celok. Čím presnejšie ste pracovali, tým menej práce bude s brúsením. Pri výbere zrnitosti búrsneho papiera taktizujte. Ak chcete hladký povrch pre lesklý lak, voľte zrnitosť nad hranicou 100.
Matný lak naopak vyznie na hrubšej štruktúre povrchu, ktorú dosiahnete zrnistosťou 60, alebo 40. My sme pre jednoduchosť použili vibračnú brúsku, použiť však môžete čo máte k dispozícii – hoci i hobľovačku.
Povrchová úprava, ktorá neublíži
Keďže nože uložené v bloku budú prichádzať do styku s pokrmmi, je dôležité voliť taký lak, ktorý je pre takéto použitie určený. Existuje široká škála vodou riediteľných lakov na báze akrylu určených pre detský nábytok. My sme tiež volili toto univerzálne riešenie. Lak uzavrie póry dreva a vytvorí ochranný film, ktorý zabráni prenikaniu vlhkosti a umožní pravidelnú údržbu.
Myslieť sa vyplatí i na tekutiny rozliate na kuchynskej linke. Styčná plocha bloku by mala byť čo najmenšia, a tak sú samolepiace gumové, či silikónové nožičky plusom.
Čo sme neurobili
Mali sme nutkanie zaobliť všetky rohy frézou a umiestniť blok na dosku s okrasne tvarovanými hranami. Čím dlhšie sme sa však pozerali na surové, ostré hrany, nadobudli sme pocit, že ide o štýlový a moderný „look“, ktorému by sme iba ublížili. Ak si skôr potrpíte na rustikálnu klasiku, buďte smelí a frézujte ozdoby do odpadnutia.
Rada na záver
Do bloku patria iba čisté nože a vkladajú sa tak, aby čepeľ mierila smerom nahor. Vy máte istotu, že dnu nemnožíte nebezpečné baktérie a ostria sa netupia viac, ako je to nutné.