Domáca lekáreň
Spoliehať sa na domácu lekáreň sa nie vždy vypláca. To, čo pomôže dospelému, nemusí vždy pomôcť dieťaťu. Opatrnosť je na mieste pri domácej liečbe najmä pri najmenších deťoch. Ak si neviete s kašľom či prechladnutím doma poradiť, nebojte sa navštíviť lekára. Kedysi zaužívané liečenie doma môže skôr uškodiť ako pomôcť. Rodič nie vždy dokáže rozoznať, či dieťaťu treba dať lieky na vykašliavanie alebo na potlačenie kašľa.
O použití prírodných a domácich receptov na rôzne choroby sa poraďte s lekárom. Ani prírodná lekáreň nie je všemocná, ak má dieťa začínajúcu alergiu, bylinkovými čajmi či medom mu môžete skôr uškodiť ako pomôcť. Domácu liečbu môžete aj bez lekára začať zvlhčovaním vzduchu, najmä ak sa dieťa zdržiava v príliš vykúrenej miestnosti.
Aj lekárom odporúčaná liečba má svoje úskalia. Murphyho zákon o čítaní návodu nie je na škodu ani v prípade príbalových letákov k liečivám. Letáčik vám pomôže, ak lekár neurčil presné dávkovanie a upozorní vás na možné nežiaduce účinky.
Neposední pacienti
Choré dieťa dokáže ležať v posteli iba kým mu je najťažšie. Po preliečení vysokej horúčky či toho najhoršieho kašľa sa dieťaťu nechce celý deň stráviť polihovaním. Kým horúčka celkom neklesne, zabavte dieťa aj na lôžku. Či už časopisom pre šikovné ruky či zaujímavou knihou, spoločenskou hrou, najmenším môžete prečítať rozprávku vy. Pokojne ho presťahujte na sedačku do obývacej izby, aby mohlo tráviť čas s ostatnými členmi rodiny.
Keď ustúpi zvýšená teplota, dieťa primerane oblečte a nechajte ho, nech sa hrá. Môže vám robiť spoločnosť pri príprave obeda či pozrieť si s vami obľúbený film. Nie je to síce najvhodnejšia terapia, ale chvíľka pri počítači tiež dokáže zahnať nudu.
Liekovú formu vyberte po porade s lekárom tak, aby bola primeraná veku pacienta. Ako rodič skôr viete, či dieťa dokáže prehltnúť malú tabletku, alebo mu radšej podáte liek vo forme sirupu.
Po chorobe
Aj po vyliečení je potrebné dbať na určité zásady. S pohybovými aktivitami treba začať opatrne, dieťa by malo rešpektovať odporúčanie lekára o tom, že netreba hneď po chorobe cvičiť na hodinách telesnej výchovy. Prísun vyššej dávky vitamínov (najlepšie v prírodnej podobe) by mal byť samozrejmosťou. V zimnom období treba dbať aj na primerané oblečenie. Postupne môžete začať s otužovaním.
Otužovanie
- častý pobyt na čerstvom vzduchu za každého počasia,
- striedavé sprchy,
- letné plávanie vo voľnej prírode,
- saunovanie,
- spánok pri otvorenom okne.
(www.zzz.sk)