Einhell RT-CD 14,4 – silný kaliber na stavbu i do dielne

S 12 milimetrovým vrtákom prefičí cez klieštiny hravo. S adaptérom odstrihne plechovú krytinu a s nastaveným momentom ju prichytí k latovaniu, ako sa patrí. Neprotestuje ani vtedy, ak jej prikážete zavŕtať do smrekového masívu 10 centimetrové skrutky s pr

iemerom 3 milimetrov. Bežné úlohy sú pre ňu hračkou. Vy si však rýchlo rozmyslíte, kde ju použijete. Držať celý deň nad hlavou 2 kilogramy váhy je pre slabých chlapov silná káva.

Keď sme sa rozhodli pre test akumulátorovej skrutkovačky z tohtoročnej červenej kolekcie Einhellu, vedeli sme, že nejde o žiadnu mušiu váhu. Zvolili sme najnižší model v ponuke, aby sme zistili, čo dokáže. Pracovný výkon a výdrž batérií nás milo prekvapili. Aká v skutočnosti je a čo od nej možno očakávať? Testovali sme, aby sme vám prezradili viac.

Veľká, ťažká, avšak dobre vyvážená

Einhell RT-CD 14,4 so svojim formátom rozhodne nepatrí medzi najmenšie akumulátorové skrutkovačky na trhu. Práve naopak – robustné telo a 14.4 voltový akumulátor naznačujú, že ide o nástroj, ktorý sa pýta skôr do dielne a na ľahké stavebnícke montáže. Silný motor s vysokými otáčkami, solídna prevodovka a kvalitne spracovaná rýchloupínacia hlava dávajú signál, že sme v segmente, kde rozhoduje výkon.

Plastové telo pred pozorným okom drobné nedokonalosti neukryje. Výlisky sú na okrajoch opracovávané ručne a tak je miestami zrejmé, že nie všetko sedí na desatinu milimetra presne. Nenechajte sa však odradiť, pretože ako sme mali možnosť presvedčiť sa, telo je pevné, húževnaté a odolá aj hrubšiemu zaobchádzaniu na stavbe. Na miestach exponovaných úchopu nechýba protišmyková vrstva gumy.

Kým väčšina skrutkovačiek má ťažisko v osi rukoväti, v tomto prípade sa výrobca rozhodol pre jeho posunutie vpred. Spočiatku sme mali zmiešané pocity, avšak ukázalo sa, že ide o prvok, ktorého cieľom je zmenšiť námahu zápästia. Akumulátor posunutý vpred je akousi kyvadlovou protiváhou, takže ovládateľnosť a manévrovateľnosť je na veľmi dobrej úrovni. Dokonca sme mali pocit, že sme s týmto správaním v niektorých situáciách začali dokonca počítať a pri klasicky riešených skrutkovačkách nám kyvadlo chýbalo.

1250 otáčok so silným momentom

Ak povieme, že motor tejto skrutkovačky je dostatočne silný na to, aby utiahol prestrihovací adaptér pri strihaní plechovej strešnej krytiny, možno nám nebudete veriť. Pravdupovediac, aj my sme boli prekvapení, keď sme pri 1250 otáčkach motora dosiahli rýchlosť strihu 30 centimetrov za minútu. Motor sa neprehrieval a ani prevodovka nevydávala zvuky, ktoré by naznačovali že čosi nie je v poriadku. Nuž, všetko svedčí o tom, že od tohto modelu možno očakávať mnoho. Hoci i zastrihávanie plechových plátov priamo pri komíne bez toho, aby musela krytina cestovať z miesta na miesto.

Motoru sekunduje prevodovka, prostredníctvom ktorej je možné dosiahnuť dva rozsahy otáčok. Pri pomalobežnom prevode dosahuje maximum 350 otáčok za minútu, pri rýchlobežnom 1250. To je dosť na to, aby sme bez problému využili samorezné skrutky s frézovacou hlavou na spájanie kovových profilov. Plynulá regulovateľnosť otáčok prostredníctvom spúšte je samozrejmosťou, mali by ste však vedieť, že vás bude nutkať pokušenie, vychutnať si silu naplno. Nuž a pri 25 Nm krútiaceho momentu je to trochu silná káva.

Preto sa nastavenie správneho momentu stáva kľúčovou úlohou a iba trecia spojka zaistí, aby sa hlavičky skrutiek nezavrtávali pod úroveň povrchu materiálu. Moment je nastaviteľný v 21 krokoch s medzistupňami na polceste, čo znamená 42 rôznych nastavení. Pri sile, ktorú dokáže motor s prevodovkou vyvinúť to rozhodne nie je veľa. Iba pri postupnom vybíjaní akumulátora treba z času na čas kliknúť o jeden stupeň vyššie. Ale to je bežný štandard s ktorým počíta každý.

Skľučovanie s komfortom

Keďže prevodovka je navrhnutá tak, aby os nebolo možné pri vypnutom motore pretáčať, skľučovadlo má iba jeden prstenec, ktorý kryje celú jeho dĺžku. To znamená viac priestoru pre lepší úchop a možnosť jednoručnej výmeny pracovných nástrojov. Ak k tomu pridáme beh motora, možné je dosiahnuť silné upnutie nástroja čeľusťami aj bez toho, aby musel byť použitý závit s nízkym stúpaním. Skľučovadlo je navrhnuté pre nástroje so stopkou s priemerom do 10 milimetrov, pričom stúpanie závitu pri aretácii hlavy je 1 stupeň na jeden milimeter.

A ako je to s osovou presnosťou? Istá odchýlka tu je, nebráni však ani tomu, aby ste s presnosťou spájali CD a UD profily malými samoreznými TEXami.

V kufríku je priložený magnetický držiak, desať najpoužívanejších bitov v kvalite Cr-V a v rukoväti nájdete dva obojstranné univerzály pre skrutkovanie.

Prehľad aj v tmavých zákutiach

Zabudované LED svietidlo síce pracovnú lampu nenahradí, ide však o ideálny doplnok pri práci v slabo osvetlených priestoroch. Doplnkové osvetlenie sa nám osvedčilo pri montáži roštov v podkroví či pri montáži pracovných dosiek na stoly v dielni. Ak sa dostanete do tmavého kúta máte istotu, že v mieste skrutkovania či vŕtania bude vždy dostatok svetla. LEDka aj napriek vysokej svietivosti nedráždi zrak. Ak si raz zvyknete, budete očakávať tento prvok všade.

Na magnet sa nespoliehajte

Ak má každá ruka čo robiť, aby ste sa dostali na nedostupné miesta, padne vhod, ak sa nájde miesto pre odkladanie skrutiek. Výrobca prišiel s riešením – žiaľ nedotiahol ho do konca. Magnet zabudovaný v akumulátore síce malé skrutky udrží na mieste, akonáhle však potrebujete pracovať s väčším kalibrom ako 25 milimetrov, nejde o príliš spoľahlivého pomocníka. Stačí menšie trhnutie a skrutky padajú na zem. Keď sme nahliadli dnu, zistili sme, že s magnetom, ktorý je v konštrukcii použitý lepšie výsledky očakávať nemožno. Snáď nabudúce...

Dve batérie na celý deň postačia

1500 mAh kapacita NiCD akumulátorov je vzhľadom k spotrebe motora štedrá. Dvojica batérií v základnom kufríkovom balení postačí na to, aby ste sa mohli celý deň venovať ľahkým montážnym prácam – či už ide o prácu v stolárskej dielni, alebo montáž roštov na stavbe. Zdá sa, že ani montáž plechovej strešnej krytiny nie je na túto skrutkovačku priveľké sústo.

Akonáhle však prechádzame zo skrutkovania na vŕtanie 12 milimetrových otvorov do krovu, aby sme priskrutkovali klieštiny ku krokvám, je zrejmé že energia sa míňa rýchlejšie, ako doposiaľ. Nuž niet sa čo čudovať – ide skôr o prácu pre elektrickú vŕtačku, ako pre akumulátorovú skrutkovačku. Dobrou správou je, že rýchlonabíjačke trvá nabitie akumulátorov iba 60 minút. Kým pri príležitostnom používaní zostáva v kufríku, v dielni ju možno zavesiť na stenu, aby neprekážala.

Tiež sa vám stáva, že sa musíte o svoje náradie s niekým deliť? V takýchto situáciách padne vhod elektronická indikácia stavu akumulátora. Po zatlačení tlačidla sa na displeji objavuje percentuálny stav kapacity akumulátora. I keď ide iba o orientačný ukazovateľ, možno sa naň spoľahnúť. Už sa vám nestane, že z kufra vybalíte akumulátor, ktorý nik nenabil iba preto, že si myslel že je nepoužitý.

Čo sa skrýva vo vnútri?

Nuž na túto otázku vám nedá odpoveď ani predajca pri pulte, ani výrobca vo svojom katalógu. My sme sa rozhodli, že v našich testoch nebudeme vynechávať odpovede ani na tieto otázky. Sami čoskoro zistíte, že medzi hobby náradím existujú rozdiely, ktoré sa odvíjajú od jeho ceny.

V tomto prípade možno konštatovať, že do rúk dostávate stroj so silným motorom a oceľovou prevodovkou, ktorá je pre odľahčenie zapuzdrená do plastového tubusu. Tyristor riadiaci otáčky motora je spolu s hliníkovým chladičom ukrytý v rukoväti, hneď vedľa LEDky. Indikátor stavu akumulátora je samostatným blokom elektroniky. Vychádza z napätia, aby podľa preddefinovaného priebehu odhadol zostávajúcu kapacitu. Je zrejmé, že nejde o žiadnu mačku vo vreci.

Rozhodne nesklame

Skrutkovačka Einhell RT-CD 14,4 nás spočiatku zaskočila svojou hmotnosťou a rozmermi, na ktoré si treba zvyknúť. I keď patrí do segmentu hobby náradia, zdá sa že sa dostávame kdesi do priestoru, kde sa dá počítať s intenzívnym nárazovým zaťažením. To poteší nielen tých, čo sa pustili do rekonštrukcie rodinného domu a hľadajú „akučku“, ktorá im bude pomáhať pri všetkých prácach, ale aj tých, čo víkendujú vo svojej dielni.

Pri pokladaní plechovej krytiny na garáži nám bolo jasné, že skrutkovačka viac oddychuje ako pracuje. Pravdupovediac, ide o prácu, kde je ideálnym riešením 12 voltová platforma. Akumulátor akoby vôbec neregistroval záťaž a s motorom to tiež nebolo inak. Moment sme museli obmedziť na spojke na hodnotu 5, aby gumičky boli napnuté tak, ako majú byť.

Situácia sa zmenila, keď bolo treba po opakovanom odkladaní poistiť spoje krokiev s klieštinami závitovými tyčami. Plochými vrtákmi s priemerom 12 milimetrov sme vŕtali 20 centimetrov hlboké diery do surového smreku a tu už bolo citeľné, že kapacita akumulátorov nie je nekonečná. I keď po motorickej stránke sa skrutkovačka hravo vysporiadala s troma desiatkami dier, bez výmeny batérie sme sa nezaobišli.

Montáž oceľového roštu z profilov pre sadrokartón v podkroví bola triviálna úloha. Pracovať s dvoma kilogrammi nad hlavou a v netradičných uhloch nie je pohodlné, je však isté že skrutkovanie texov na spojoch profilov nie je trestom. Tu sme veľmi ocenili zabudované LED svietidlo a vysoké otáčky pri skrutkovaní samorezných frézovacích skrutiek do kovovej konštrukcie.

Svoje plusy ukázala skrutkovačka v stolárskej dielni pri kompletovaní nábytku z vopred pripravených dielcov. Jemná práca pri predvrtávaní, sila momentu pri skrutkovaní a dobrá manévrovateľnosť nás oslovili. Dokážeme si ju predstaviť i pri letnom budovaní altánku zo smrekového masívu či iných prácach okolo domu. V krátkosti povedané – ide o model, ktorý svojim výkonom plne uspokojí.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Od septembra opäť po starom
 2. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 3. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 4. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 7. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 1. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 4. Študenti stredných a vysokých škôl môžu získať na účet 1000€
 5. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 6. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 7. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 8. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 9. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 10. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 214
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 3 325
 3. Ako sme jazdili v socializme 1 863
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 785
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 461
 6. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 356
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 266
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 254
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 170
 10. Leto nekončí! 847

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

Neprehliadnite tiež

V afganskom Kábule sa konala najodvážnejšia módna prehliadka v dejinách

Organizátor Adžmal Hakíkí bol rozhodnutý akciu uskutočniť, aj keby na nej mal pri samovražednom útoku prísť o ruky aj nohy.

Legendárny zdvih z Hriešneho tanca: Hlavná herečka sa podelila o detaily z natáčania

Všetci dobre poznáme scénu, keď Baby namiesto sedenia v kúte vyskočí do náruče Patricka Swayzeho.

Keď priznajú rakovinu, rodina ich zavrhne. Juhoázijské ženy trpia potichu

Mnohé ochorenie považujú za boží trest a neliečia sa.

Herečka Lujza Garajová Schrameková: Už som dosť veľká na to, aby som niekam uletela

Známa supermama prezradila, prečo si nechce zvykať na slávu.