Pod povrchom Maďarska sa nachádza celé more liečivej vody. Keď sa totiž kdekoľvek v krajine navŕta prameň, spod zeme ihneď vyrazí teplá termálna voda, či liečivá voda bohatá na soľ a minerálne látky. Pri zdrojoch termálnej vody je v Maďarsku postavených vyše 50 liečebných, wellness a kúpeľných hotelov. Väčšinu z nich hosť nemusí ani opustiť keď sa chce okúpať, lebo termálna a liečivá voda je k dispozícii priamo v budovách. Tieto strediská dokonale slúžia aj na prevenciu a oddych; ponúkajú balneoterapiu, očistné a skrášľovacie kúry, aromaterapiu, masáže a možnosti športových aktivít kombinované s poradenstvom ohľadom stravovania a špeciálnych diét. Liečebné procedúry a kúry sa realizujú na základe predbežného lekárskeho vyšetrenia, podľa ktorého je zostavený individuálny liečebný plán pre každého hosťa osobitne. Zoznam liečebných a wellness hotelov s ich službami, ako aj bližšie údaje o kúpeľoch a okolí nájdete na stránke www.kupele.madarsko.sk.
Z 1300 registrovaných maďarských termálnych studní približne 300 slúži na kúpeľnú rekreáciu. V krajine takmer nenájdeme mesto či väčšiu obec bez termálneho kúpaliska. Budapešť je jedinou metropolou sveta, ktorá sa pýši viac ako stovkou činných termálnych prameňov. Na povrch z nich denne vyviera 70 miliónov litrov vody, s teplotou od 21 do 78 °C.
Vodovodný systém a kúpele zdobené mozaikami, ktoré boli odhalené pri vykopávkach vo vilách zámožných rímskych občanov, sú dôkazom, že tunajšia kultúra kúpeľnej starostlivosti má viac ako dvetisícročnú tradíciu. Archeológovia tu doteraz odhalili 21 starovekých kúpeľov.
Kúpanie ako žiadne iné
Viete, kde sa nachádza najväčšie termálne jazero sveta, v ktorom sa môžete okúpať aj v zime, hoci nepatríte medzi ľadové medvede? Nie, Island to nie je. Správna odpoveď je mestečko Hévíz na západe Maďarska, neďaleko Malého Balatonu. Teplota vody v jeho jazere ani v zime neklesne pod 28 °C.
Liečivá však nie je len sírnatá, jemne rádioaktívna voda, ale i jazerné bahno. A to predovšetkým pre ľudí, ktorých trápia choroby pohybového ústrojenstva. Príroda bola k tejto oblasti naozaj štedrá. Jazero je obkolesené hlbokým lesom, ktorý vytvára nezvyčajnú mikroklímu. Atrakciou je tiež rezervácia byvolov v neďalekej osade Kápolnapuszta. Okolie Balatonu je ideálnym miestom pre náruživých cyklistov, keďže je tu výborne vybudovaná cyklotrasa.
Čľup do jaskyne
Ďalšou európskou kuriozitou sú jaskynné kúpele v meste Miskolctapolca na severovýchode Maďarska. Na úpätí Bukových hôr, pozdĺž geologického zlomu tu vyviera studená krasová a teplá termálna voda. Kúpele sú vďaka terapeutickým vplyvom známe už od 16. storočia. V jedinečnom prostredí - v prirodzených jaskynných dutinách - má voda teplotu 30 °C.
Ku kúpeľom v jaskyni sa pripájajú zážitkové prvky a v záhrade detské a vonkajšie bazény. Ak si chcete život okoreniť troškou romantiky, mali by ste sem zavítať cez víkend, keď sa tu organizuje nočné kúpanie. Keďže na severe táto oblasť hraničí so Slovenskom, je priam ako stvorená na predĺžené víkendy.
Nachádza sa tam najvyššie maďarské pohorie, najmenšia maďarská dedinka i najstaršia lesná železnica z 19. storočia. Severomaďarské pivnice sú vychýrené známym tokajským aszú.
Kráľovský oddych
Hradné kúpele v meste Gyula sú ďalšou dôležitou zastávkou v liečebnej turistike Maďarska. Boli postavené v susedstve jediného stredovekého nížinného tehlového hradu v strednej Európe, v dvestoročnom zámockom parku kaštieľa Almássyovcov.
Hradné kúpele vítajú návštevníkov svojou ponukou moderných liečebných služieb, liečebných a zážitkových bazénov, vodným rajom pre deti a novučičkým wellness centrom v priestoroch bývalej jazdiarne. Priaznivé účinky vyvierajúcej termálnej vody sľubujú každému úľavu, obnovenie síl a uzdravenie.
Keď sa tak stane, určite by ste nemali vynechať večernú prechádzku mestom. Narazíte pritom na Storočnú cukráreň, ktorá v skutočnosti oslavuje už 169. narodeniny a rovnako dlho sa v nej pečie nesmierne chutná tvarohová torta.
Nenájdeme žiadnu inú oblasť Maďarska, kde by sa organizovalo toľko festivalov spojených s gastronómiou – počnúc ľudovými veselicami pri varení rybacej polievky „halászlé”, cez súťaže v zaváraní slivkového lekváru, dni cibule, až po festivaly klobásy či gulášu. O nespočetných ochutnávkach vín ani nehovoriac. Takže: Nazdravie! Alebo „egészségére“?
Kde sa ubytovať
4 miesta, kde sa musíte okúpať
Rudas - turecké kúpele zo 16. storočia majú dodnes osobitné návštevné dni pre ženy a mužov
Séchény – prvé liečebné kúpele v Pešti, nachádzajú sa v srdci mestského parku Városliget
Aquaworld – najväčší vodný park v strednej Európe
Gellért - štýlové secesné liečebné kúpele