SME

Naberte druhý dych - doprajte si masáž

Čínsky rukopis starý takmer 5000 rokov odporúča každé ráno vykonávať preventívnu automasáž „proti nachladnutiu a na udržanie vláčnosti orgánov“. My vám ponúkame niekoľko tipov, ako vám jedna z najstarších liečebných metód na svete pomôže rozprúdiť zabloko

vanú energiu.

mas1.jpgČo na to chodidlá?

Metóda reflexnej masáže vychádza z poznatku, že chodidlo je akousi zmenšeninou ľudského tela – všetky naše orgány ústia do reflexných bodov alebo plôšok, ktoré sa nachádzajú na šľapaji. Ich masírovaním možno uvoľniť napätie, zmierniť bolesti, ale aj povzbudiť určité časti tela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reflexné body na šľapaji chodidla pri stlačení reagujú bolestivo, ak sú spojené s „chorými“ svalmi, kĺbmi alebo vnútornými orgánmi. V tomto prípade by ste sa však nemali pokúšať byť sami sebe lekárom. „Nikdy by sme sa nemali púšťať do takých dobrodružstiev, akým je snaha ,roztlačiť‘ bolesť v postihnutom bode na chodidle. Môže sa stať, že si tým výrazne priťažíme, najmä ak ide o akútne stavy,“ upozorňuje Iveta Holešová z centra Spaklinik.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sú však reflexné zóny na chodidlách stimulované správne, pocit absolútneho uvoľnenia a osvieženia sa dostavuje okamžite. „Táto masáž má blahodarný vplyv na celý organizmus a je vynikajúca pri pocitoch únavy a malátnosti,“ hovorí odborníčka. Vhodné je jej využitie pri akútnych bolestiach hlavy, migrénach, nevoľnosti, bolestiach žalúdka, žlčníka, ako aj poruchách hormonálneho systému.

Tuina, klenot z čínskej pokladnice

Podľa čínskych záznamov o dramatických príbehoch bitiek a bojov sa tuina používala na ošetrenie ľahšie i ťažšie zranených vojakov tak, že ich doslova „vyťahovala zo šoku“, čím zachránila stovky životov.

Tuina nie je žiadna rádová masáž, je to celé učenie a súčasť tradičnej čínskej medicíny. Pomocou nej sa účinne liečia problémy pohybového aparátu, tráviace a gynekologické problémy a únavové syndrómy, nespavosť či bolesť hlavy. Urýchľuje rekonvalescenciu a regulovaním zložiek jin a jang navodzuje rovnovážny stav v orga-nizme,“ hovorí Iveta Holešová o plejáde pozitívnych účinkov tuiny.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci má názov „tlaková masáž“, v žiadnom prípade si netreba predstavovať, že tento tlak bude na nás vyvíjať neúprosný nordický masér. Naopak, podľa Holešovej obsahuje tuina v porovnaní s klasickou masážou množstvo techník, ktoré sú na pohľad jemnejšie, no v skutočnosti majú hĺbkovejší efekt.

Akupresúrne body a meridiány sa masírujú pomocou jedinečnej techniky „prehmatávania“. Jej základom je, že pôsobí na tok čchi – energie v meridiánoch, ale prostredníctvom aktívnych bodov na týchto dráhach aj na fungovanie vnútorných orgánov.

S príchuťou Thajska

84429230.jpg„Keď hovoríme o tradičnej thajskej masáži, hovoríme o absolútnej špičke v naštartovaní zablokovanej energie v tele. Ázijské učenia nám hovoria, že energetické bloky skracujú telo a zároveň sú nebezpečné v tom, že v mieste výskytu môžu spôsobiť vážne ťažkosti vo forme vredov, alergií či neurodermitídy. Keď sa však dokážeme poriadne a do sýtosti natiahnuť, tieto blokády sa uvoľňujú,“ vysvetľuje Iveta Holešová.

SkryťVypnúť reklamu

A práve preto thajská masáž kombinuje jogové naťahovanie, bodový tlak a rytmické pohyby na odbúranie napätia a svalového stresu. „Pracuje sa s celým telom, masér sa masírovaného dotýka rukami, lakťami, kolenami, a to všetko s jediným cieľom - uvoľniť bloky v energetických dráhach,“ hovorí Iveta Holešová. A koniec koncov, čo je lepšou reklamou ako štyritisíc rokov osvedčenej praxe?

Pomôž si sám, aj masáž ti pomôže

Hoci jestvujú masáže, ktoré môžu vo veľkej miere prispieť k odstráneniu tých najväčších blokov energie, nečakajme zázraky, ak nie sme ochotní pridať ruku k dielu. „Energiu má v sebe každý, treba len prísť na to, ako s ňou narábať. Nemali by sme sa spoliehať, že to niekto urobí za nás,“ myslí si Iveta Holešová. „Mnoho zdravotných problémov, ktoré súvisia so zablokovaním energie, stačí doslova predýchať. My sa však namiesto toho presviedčame, že trocha acylpyrínu to spraví,“ dodáva odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre začiatok by sme mali vyskúšať cvičenia, pri ktorých sa intenzívne pracuje s predstavami. Predstavte si, že dýchate do každej bunky tela. Hoci viete, že dýchate do pľúc, vo chvíli, keď tejto predstave uveríte, bude to znamenať dôrazný signál pre váš vnútorný energetický rezervoár, aby sa rozhýbal a splnil povel: dostať sa do každučkej bunky.

Ľudia s menej pestrou fantáziou môžu do tejto predstavy pokojne herecky obsadiť hrdinov rozprávky Bol raz jeden život. Keď sa dostanete na vyšší level, môžete vyskúšať myšlienku: „Vnútro môjho tela je príjemne hrejivé.“ Tento cvik je zameraný na oblasť slnečnej pletene, najväčší vegetatívny „hlúčik“ nervov v ľudskom tele. „Uvidíte, že teplo sa za chvíľu naozaj dostaví,“ hovorí Iveta Holešová.

Ako na Havaji

Dynamická masáž lomi lomi sa vyvinula z pôvodného havajského ozdravného rituálu a jej základom je láska k človeku. Ten, kto sa stane objektom tejto lásky, sa môže tešiť na čosi ako „energetickú bombu tri v jednom“. K rozprúdeniu energie totiž prispievajú tri charakteristické elementy tejto masáže: domorodá havajská hudba, terapeut, ktorý sa pri masírovaní vlní v jej rytme (aj preto má masáž prívlastok „roztancovaná“) a špeciálne oživujúce esencie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Masáž v havajskom vnímaní znamená tlačiť, trieť, ale aj „dotýkať sa zamatovými labkami spokojnej mačky“. Terapeut pri nej využíva celé plochy predlaktia a vyvíja intenzívnu techniku dýchania, pri ktorej sa uvoľňuje energia. Zmes olejov Yin, určená vyslovene na tento druh masáže, obsahuje santalové, palisandrové drevo a jazmín.

„Obzvlášť palisander a jazmín odbúravajú strach, oživujú a zvyšujú sebavedomie. Vďaka špeciálnym technikám masírovania sa vám zároveň uvoľnia energetické bloky a nastolí sa rovnováha, v ktorej sa upevňuje telesné aj duševné zdravie,“ vysvetľuje Iveta Holešová. Nečudujte sa, ak po toľkom osviežení náhodou zatúžite splynúť s touto exotickou kulisou a na chvíľu sa tiež zavrtieť v rytme hula-hula.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 964
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 702
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 357
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 677
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 327
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 601
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 095
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 402
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 180
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 599
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 135
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 068
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 053
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 443
  1. Marcel Rebro: Vojenský kaplán Askold: Machno a jeho chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
reklama
SkryťZatvoriť reklamu