Štrasburg, v preklade mesto na križovatkách ciest, je hlavným mestom regiónu Alsasko na severovýchode Francúzska. Rozprestiera sa priamo na hranici s Nemeckom. Počas jeho návštevy je naozaj ťažké rozoznať, v ktorom zo štátov sa nachádzame.
Len čo sa ocitneme v centre mesta, nemôžeme si nevšimnúť jeho veľkolepú architektúru. Najvyššou stredovekou budovou v Európe je katedrála Nôtre-Dame de Strasbourg. J Keďže Štrasburg leží až vo Francúzsku, cestovanie autobusom z Bratislavy je príliš zložité a zdĺhavé (trvá až osemnásť hodín). Prijateľnejší je spoj z viedenskej Westbahnhof, odkiaľ cesta trvá takmer jedenásť hodín. Najjednoduchším spôsobom je letecká doprava. Z Prahy sa sem dostaneme pravidelnou linkou Českých aerolínií za hodinu a pol a cenu približne 330 eur (10 000 Sk). Autom nám to potrvá po diaľnici cez Rakúsko, Nemecko až do francúzskeho Štrasburgu zhruba desať hodín.
e postavená v gotickom štýle. Pieskovec z blízkych hôr Vosges používaný pri výstavbe chrámu jej dodáva charakteristickú ružovú farbu. Je z nej nádherný výhľad na metropolu, avšak k tomuto zážitku je potrebné prekonať prekážku v podobe 332 schodov.
Sám Victor Hugo opísal tento architektonický skvost ako gigantický a delikátny. Na južnej strane katedrály sa nachádzajú astronomické hodiny, ktoré patria k najväčším na svete. Každý deň o 12.30 si môžeme vypočuť ich zvonivé predstavenie. V okolí katedrály je množstvo reštaurácií, kaviarní a obchodov.
Veľmi rušný je i roh Hlavného ostrova. Rieka L´ill sa tam rozdeľuje na množstvo kanálov a postupuje cez nie veľmi rozsiahle územie hrazdových domov - Drobnú francúzsku oblasť. Na jej konci sa nachádzajú turisticky obľúbené veže a mosty Ponts-Couverts. A nesmieme zabudnúť na Palác Rohan, nádherný „mini Versailles“. Bol postavený pre francúzskeho kardinála a arcibiskupa a sú v ňom situované tri múzeá a galéria.
Umenie na každom kroku
Štrasburgu určite právom patrí prívlastok „metropola umenia“. Je známy svojimi múzeami, ktoré sú domovom vzácnych umeleckých diel od svetoznámych autorov. Napríklad v Museé des Beaux Arts môžeme obdivovať diela od Rubensa, Boticelliho či Goyu.
V Múzeu moderného umenia zasa diela od Moneta, Picassa alebo Renoira. Tam sa nám ponúka aj nezabudnuteľný výhľad na mesto zo sochárskej terasy. V Múzeu Alsacien sa môžeme oboznámiť s tradíciami života v Alsasku. V prvú nedeľu v mesiaci je vstup voľný.
Mesto si môžeme prezrieť aj počas plavby po rieke Rýn. K dispozícii máme zároveň aj výklad k trase, a to v anglickom, nemeckom a vo francúzskom jazyku. Počas plavby sa nám naskytne pohľad na európske inštitúcie, luxusné hotely, štrasburské mosty, ale i na obyvateľov a návštevníkov mesta, ako si vychutnávajú rušný pouličný život. Takýto výlet je najkrajší večer, keď je celé mesto krásne osvetlené.
Ak preferujeme aktívnu formu poznávania, ideálna je jazda na bicykli. Štrasburg nám ponúka viac ako stošesťdesiat kilometrov cyklistických trás.
Raj pre gurmánov
Nevyužiť aj pestrú ponuku reštaurácií, ktoré sú v centre mesta, by bolo priam smrteľným hriechom. Ponúkajú široký výber tradičných alsaských špecialít za prijateľné ceny.
Oplatí sa vyskúšať miestnu pochúťku s kyslou kapustou – sauerkraut, ktorá má v celom kraji konštantnú cenu 14 eur. Za trochu vyššiu sumu si môžeme nechať priniesť obrovský tanier sauerkrautu s klobásou a inými druhmi mäsa.
Medzi ďalšie špeciality patrí alsaské bravčové a flamenküche – niečo ako tenká pizza s cibuľovou omáčkou, takisto Bäkehof - hovädzie a bravčové varené so zemiakmi pre dve osoby, alebo Fleischnackas, miešané hovädzie v tvare špirály podávané so šalátom. K jedlu si môžeme vychutnať pivo zo štrasburských pivovarov, alebo alsaské biele víno špecifické svojou kvetinovou chuťou.
Možnosti dopravy do Štrasburgu
5 miest, ktoré treba vidieť:
katedrála Nôtre-Dame de Strasbourg s nádherným výhľadom na mesto
Palác Rohan s tromi múzeami a galériou
Európska štvrť s medzi-národnými inštitúciami
nákupné centrum Place des Halles so 110 obchodmi a reštauráciami
štrasburské pivovary, na konci ich prehliadky je pivo zadarmo
Autor: Soňa Nyitrayová