SME

Vysoký tlak nebolí, ale zabíja

Meranie krvného tlaku patrí medzi málo vyšetrení, ktorých sa nikto nebojí. Je bezbolestné, jednoduché a netreba si pri ňom ani vyzuť papuče.



Stačí sa pohodlne uvelebiť do kresla, na ruku natiahnuť manžetu a stlačiť správne tlačidlo na prístroji. Nasleduje zábavné zavrčanie, zovretie ramena, chvíľka napätia – a diagnóza nám bliká na displeji. Suchý a stručný číselný údaj, ktorý nám môže zachrániť život. Čo sa však v skutočnosti skrýva za dvojicou čísel umiestnených pod sebou?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trochu teórie

„Krvný tlak je vlastne tlakom v našom cievnom potrubí,“ vysvetľuje praktický lekár pre dospelých Peter Lipták. „Ak jeho výška prekročí povolené hodnoty, môže dôjsť k poškodeniu alebo prasknutiu steny cievy. Jednou z hroziacich havárií je srdcový infarkt alebo mozgová porážka, ktoré sú dnes najčastejšou bezprostrednou príčinou smrti. Okrem týchto nehôd vedie vysoký krvný tlak aj k chronickému poškodeniu orgánov. Môže byť príčinou srdcového alebo obličkového zlyhávania, ktoré je následne potrebné riešiť dialýzou alebo transplantáciou obličiek. Podceňovať vysoký krvný tlak sa preto nikomu neoplatí,“ upozorňuje Peter Lipták.

Už od základnej školy vieme, že srdce slúži ako čerpadlo, ktoré zabezpečuje organizmu dodávky krvi. V momente ochabnutia sa naplní, vzápätí sa stiahne, aby mohlo vzácnu tekutinu vytlačiť do rozvetvených tepien. Horné číslo na tlakomeri predstavuje tlak v cievach počas srdcového sťahu, nazývame ho systolický krvný tlak. Spodné číslo zaznamenáva tlak vo chvíli, keď je srdce uvoľnené - nazýva sa tiež diastolický tlak. Čím je tlak krvi vyšší, tým musí naše srdce pri prečerpávaní krvi vyvinúť väčšie úsilie. Ľudia s vysokým krvným tlakom (hypertenziou) čelia osemkrát vyššiemu riziku úmrtnosti než jedinci s normálnym krvným tlakom (normotenziou).

SkryťVypnúť reklamu

Pomalý a zákerný

Jediným signálom vysokého krvného tlaku je často iba údaj na tlakomeri. Hypertenziu totiž dlho nesprevádzajú žiadne ťažkosti. „Vysokému krvnému tlaku sa zvykne hovoriť ,tichý zabijak‘. Je to preto, že nemusí byť sprevádzaný žiadnymi ťažkosťami. Človek sa cíti dobre, a predsa v ňom prebiehajú procesy poškodzujúce jeho cievy a orgány. Aj z tohto dôvodu by nám mal lekár zmerať tlak minimálne jedenkrát za dva roky,“ pripomína doktor Lipták.

Čoraz viac ľudí tak robí v pohodlí domova. Na zistenie čo najpresnejších údajov je potrebné opakované meranie. „Ľudský organizmus nefunguje ako švajčiarske hodinky, ani náš krvný tlak nie je rovnaký v každej situácii a čase,“ upozorňuje Lipták. „Ak má niekto v jeden deň tlak 95/70 a počas ďalšieho dňa si namerá 140/90, môže ísť o normálne denné kolísanie, závislé od psychickej a fyzickej záťaže, na stave zavodnenia organizmu, príjme soli, kávy a iných krátkodobých faktoroch. Keď si však opakovane nameriame hraničný tlak 140/90 a viac, je čas poradiť sa s lekárom.“

SkryťVypnúť reklamu

Rizikoví adepti

Odborník sa najskôr pokúsi zistiť, či nie je vysoký krvný tlak dôsledkom iného ochorenia, ako napríklad obličiek, endokrinnej poruchy alebo napríklad aj chrápania. U 90 percent pacientov sa však nedá diagnostikovať žiadne iné základné ochorenie, ktorého následkom by bol vysoký krvný tlak – v takomto prípade hovoríme o primárnej hypertenzii. Vtedy sú vysoké hodnoty odrazom životného štýlu, prípadne genetickej predispozície.

Ak by sme chceli zostaviť typickú skupinu pacientov patriacich do tejto kategórie, nepodarilo by sa nám to. Ohrození sme všetci - s vekom výskyt hypertenzie narastá, no často ju nachádzame aj u mladých pacientov. Mnohokrát sa vyskytuje u osôb vystavených vysokému pracovnému stresu a u obéznejších ľudí, ktorí majú nedostatok fyzickej aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

Preč s pneumatikami

Základným opatrením proti vysokému krvnému tlaku je úprava našej životosprávy. Viditeľné zlepšenie hodnôt sa dá dosiahnuť najmä znížením spotreby kuchynskej soli. „Dnes už neplatí príslovie ,soľ nad zlato‘. Výskumy dokázali, že na prevenciu a liečbu vysokého tlaku jednoznačne platí zákaz solenia,“ hovorí doktor Lipták. Znamená to aj obmedzenie údenín, instantných a konzervovaných jedál a niektorých druhov minerálnych vôd s obsahom soli.

Výrazne pozitívny účinok má redukcia telesnej hmotnosti. Jesť treba pravidelne, vo viacerých menších dávkach denne. Doktor Lipták upozorňuje, že dôležitý je najmä obvod pása. „Zistilo sa, že brušný tuk je akousi továrňou chorôb, kde sa vyrába vysoký tlak, ale aj cukrovka alebo infarkt.

V bezpečí sú muži, ktorí majú v páse menej ako 94 centimetrov a ženy pod 80 centimetrov. Brušný tuk v páse nám pomôže zlikvidovať pravidelná fyzická aktivita, najmä vytrvalostné druhy športov, ako je beh, rýchla chôdza, plávanie alebo bicyklovanie.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ľudia s vysokým krvným tlakom by sa mali úplne vzdať fajčenia a výrazne obmedziť alkohol. Pre mnohých je najťažšou úlohou vyhnúť sa stresu. Dobrým začiatkom je zaradenie relaxačných aktivít a koníčkov, zredukovanie „nevyhnutných“ povinností a snaha o pozitívne myslenie.

Kávové klišé

O nízkom krvnom tlaku, ktorý môže ohroziť zdravie, hovoríme pri hodnotách pod 90 mm Hg systolického tlaku (horná hodnota na tlakomeri). „Mnohí ľudia však majú prirodzene nízky tlak, pohybujúci sa okolo a tesne nad touto hranicou a pritom nepociťujú žiadne ťažkosti. Jedinci s nízkym tlakom sa dožívajú vysokého veku, takže hypotenzia by nemala viesť k obavám o zdravie, ale práve naopak,“ konštatuje doktor Lipták. Ak sú obavy, treba si ich objasniť so svojím lekárom, ktorý najlepšie pozná a vysvetlí individuálnu situáciu konkrétneho človeka.

S nízkym krvným tlakom sa dávajú často do súvislosti pocity závratov a zamdlievanie. Tieto problémy sa objavujú častejšie u mladých žien v dôsledku krvných strát a bolestí pri menštruácii, prípadne pri experimentoch s rôznymi jednostrannými diétami. „Ľudia s nízkym tlakom sú náchylní ku kolapsom a zamdleniu najmä v dôsledku tepla a dehydratácie. Preto by si mali dávať väčší pozor na dostatočný príjem tekutín a solí. Dehydratáciou spojenou s nízkym tlakom sú ohrození najmä starší ľudia, ktorí už nepociťujú smäd, a tiež deti. Na doplnenie tekutín sú najvhodnejšie minerálky s vyšším obsahom sodíka.“ vraví Lipták.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Osobitné postavenie má pitie kávy, o ktorej sa traduje, že zvyšuje krvný tlak. Je to však naopak. Káva povzbudzuje obličky k zvýšenému vylučovaniu tekutín a tým tlak znižuje. U ľudí s nízkymi hodnotami tlaku je dokonca pitie kávy rizikom, pretože sú ohrození omdletím z náhleho poklesu tlaku,“ upozorňuje Lipták.

Ako si vybrať správny tlakomer?
Radí Peter Burdátš, vedúci realizačného tímu projektu Watch BP - riešenia na zlepšenie diagnostiky a manažmentu liečby hypertenzie

Presné hodnoty krvného tlaku získame len so spoľahlivým prístrojom, ktorý zakúpime v lekárni alebo predajni zdravotníc-kych potrieb, kde nám poradí vyškolený personál. V súčasnosti prevládajú na trhu digitálne tlakomery, ktoré merajú výkyvy (oscilácie) krvi v cievach. Tlakomer by mal byť certifikovaný. V našich zemepisných končinách poznáme tri certifikačné pracoviská: Britské (BHS), Európske (EHS) a Asociáciu pre vývoj lekárskych prístrojov (AAMI).

Cena certifikovaných prístrojov sa pohybuje od 40 do 100 eur. Pri rozhodovaní medzi ramenným a zápästným tlakomerom sa odporúča uprednostniť ramenný, ktorý zaručí presnejšie výsledky. Správne údaje dosiahneme iba s vhodnou veľkosťou manžety, ktorú vyberáme podľa obvodu ramena. V kvalitných prístrojoch nájdeme aj rôzne doplnkové funkcie, ako napríklad identifikáciu pulzovej arytmie, automatické opakované meranie a určenie priemernej hodnoty (MAM technológia) alebo duálny režim merania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aký je náš krvný tlak? (v mm Hg)

  • < 90/60 + ťažkosti nízky krvný tlak (hypotenzia)

  • < 120/80 a nižší optimálna hodnota krvného tlaku

  • > 130/85 prehypertenzia, prvé varovanie a čas na postupnú zmenu životného štýlu

  • > 140/90 hypertenzia prvého stupňa, najvyšší čas na liečbu

  • > 160/100 hypertenzia druhého stupňa

Autor: Silvia Peťková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 162
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 689
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 088
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 617
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 160
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 089
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 205
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 459
  1. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  2. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  3. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  4. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  5. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  6. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  7. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
SkryťZatvoriť reklamu