Mapa Transylvánie je posiata opevnenými stredovekými mestečkami. Brašov a Sighisoara sú azda najznámejšie z nich. Brašov je lemovaný masívnymi kamennými hradbami so siedmimi strážnymi vežami, ktoré môžete dodnes obdivovať v takmer úplne zachovanej podobe. Uzučké dláždené ulice vás povedú na hlavné námestie, kde údajne začal svoju púť Potkaniar z rozprávky bratov Grimmovcov.
Dominantou mesta je gotický Čierny kostol, ktorého ebenové steny sú svedectvom ničivého ohňa z roku 1689. Jeho interiér zdobia turecké koberce, mozaikové okná, početné balkóniky a starodávny organ. Mestečko Sighisoara je rodiskom Vlada Ţepesa, vo svete známeho pod menom gróf Drakula, a tiež najstaršou stredovekou baštou Európy, zapísanou i na zozname UNESCO. Na nákup „upírieho vína“, ale aj zaujímavých výrobkov miestnych remeselníkov a umelcov, sa odporúča navštíviť niektorý z tradičných obchodíkov. Ľahko ich spoznáte podľa červenej škridlovej strechy.
Biertan pre rozhádané páriky
V dedinke Biertan, ktorá sa v oficiálnych dokumentoch spomína už od roku 1283, nájdete jedno z najväčších stredovekých opevnení v krajine, takisto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Opevnený kostol, obklopený starobylými uličkami a vinicami, stojí na kopci v strede dediny. Trojité ochranné hradby z neho už v stredoveku urobili nedobytnú pevnosť. Návštevníci môžu panorámu obdivovať z početných vežičiek vrátane takzvanej väzenskej veže, ktorá v minulosti slúžila ako miesto pre manželskú terapiu. Manželov, ktorí sa chceli dať rozviesť, sem zamkli na dva týždne – spolu s jedinou súpravou príboru, jedinou posteľou a jedinou prikrývkou. Až po dvoch týždňoch strávených v tomto manželskom väzení mohli „obete“ urobiť definitívne rozhodnutie. A táto metóda sa naozaj osvedčila – za 400 rokov jej používania sa napokon rozhodol pre rozvod iba jeden pár.
Jazero svätej Anny
Vďaka jedinečnej flóre a faune si v Transylvánii na svoje prídu aj milovníci pešej turistiky či jazdy na koni. Z mnohých prírodných skvostov tohto kúta sveta stačí spomenúť napríklad Jazero svätej Anny, ktoré je jediným nedotknutým vulkanickým jazerom v Európe. Legenda, ktorá sa spája s jeho vznikom, hovorí o kráľovi, ktorý mal dvoch synov. Po smrti otca sa najväčšou záľubou princov stalo súťaženie v tom, komu sa podarí nahonobiť väčší majetok.
Jedného dňa si starší princ zadovážil najlepších žrebcov v celej krajine. Mladší ho chcel tromfnúť, a tak do svojho voza zapriahol dvanásť najkrajších panien v okolí. Keď sa chcel ísť bratovi pochváliť na zámok, spustila sa strašná búrka. No princ neprestával bičom poháňať vyčerpané devy, aby ťahali silnejšie. V tej chvíli najkrajšia zo všetkých panien, Anna, princa prekliala a Boh ju vyslyšal. Odrazu sa pod nimi otvorila zem. Jamu zalial dážď a vzniklo jazero, na ktorom dodnes vznešene pláva dvanásť labutí, alias zakliatych panien. Princ sa za trest premenil na draka.
Ako cestovať do Transylvánie
Pri troche šťastia a včasnej rezervácii môžete absolvovať spiatočný let Viedeň – Bukurešť nízkonákladovo, aj za 50 €. Odtiaľ už len nasadnúť na správny vlak a o necelé tri hodiny ste v stredovekom mestečku Brašov. O hodinu si skrátite cestu, ak si rovno na letisku vypožičiate auto. Keď prejdete popod starodávnu bránu Bran, viete, že ste v Transylvánii.
Ak hľadáte autentický zážitok, zaručene ho nájdete v zámočku grófa Kálnokyho v dedinke Miklosoara. V ponuke na ubytovanie sú štyri domčeky z 19. storočia so starožitným vyrezávaným nábytkom, nadýchanými páperovými perinami a drevenou knižnicou namiesto televízora.
Ceny sú nanajvýš prijateľné – pri kratších pobytoch vás a vášho partnera jedna noc vyjde 49 €, pričom ceny sú o to nižšie, čím dlhšie sa rozhodnete pobudnúť. Večere sa podávajú vo vínnej pivnici renesančného kaštieľa zo 16. storočia, hlavného sídla rodiny Kálnokyovcov. Všetko, čo si nájdete na tanieri a v čaši, bolo odchované či dopestované lokálne. Viac informácií nájdete na stránke www.transylvaniancastle.com.