Výpoveď pre „stratu dôvery“
Moja známa bola prepustená z práce s okamžitou platnosťou pre informácie, ktoré sa jej šéf dozvedel z jej súkromnej elektronickej pošty. Nešlo o žiadne vyzrádzanie obchodného tajomstva, iba mi počas pracovného času poslala e-mail, v ktorom sa píše, že nemá práve najväčšiu chuť pracovať, a tak sa už od rána „fláka“ na internete. Je takáto výpoveď platná?
Petronela Závacká, Trnava
Zamestnávateľ má právo kontrolovať prácu zamestnancov bez toho, aby ich na to vopred upozorňoval, a týka sa to i práce s internetom. Pracovné nástroje vrátane počítača majú slúžiť výlučne na pracovné účely a zamestnávateľ preto nemôže predpokladať, že sú zneužívané a obsahujú aj súkromnú poštu zamestnanca.
Na druhej strane však nemôže úmyselne čítať súkromnú e-mailovú poštu zamestnanca. Obsah súkromného e-mailu podlieha tajomstvu, zamestnávateľ ho nemôže použiť, zverejniť ani na jeho základe vyvodzovať pracovnoprávne dôsledky - už aj preto, že tento nemusel byť mienený vážne. Podľa § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer iba výnimočne, a to vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu.
Strata dôvery zamestnávateľa v dôsledku zistenia, že zamestnanec v daný deň použil počítač aj na súkromné účely, by sama osebe pravdepodobne nespĺňala intenzitu závažnosti porušenia pracovnej disciplíny, a preto by mohlo ísť o neplatne skončený pracovný pomer.
Uvedené konanie zamestnanca by sa však mohlo posúdiť ako neuspokojivé plnenie pracovných úloh alebo menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, čo umožňuje skončiť pracovný pomer výpoveďou, ale len za zákonom stanovených podmienok.
Pokuta za odchod z práce
V pracovnej zmluve mam uvedenú pokutu 400 eur, ak dám výpoveď v skúšobnej lehote. Podpísala som to, no teraz sa mi naskytla lepšia pracovná ponuka a chcem dať výpoveď. Má zamestnávateľ právo vymáhať odo mňa tieto peniaze?
Zuzana Brožková, Bratislava
Podľa Zákonníka práce môže v skúšobnej lehote tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, písomným oznámením o skončení pracovného pomeru.
Podstatou a účelom skúšobnej lehoty je práve oprávnenie oboch účastníkov pracovnoprávneho vzťahu ukončiť počas plynutia skúšobnej lehoty pracovný pomer jednoduchým spôsobom. Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote je výkonom práva, ktoré zamestnancovi vyplýva priamo zo zákona, konkrétne z § 72 ods. 1 Zákonníka práce.
Zároveň je potrebné podotknúť, že Zákonník práce zmluvnú pokutu ako prostriedok zabezpečenia práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov nepozná a iné než v Zákonníku práce vymedzené zabezpečovacie prostriedky nemožno medzi zamestnávateľom a zamestnancom dohodnúť.
Ak si teda zmluvné strany dohodli zmluvnú pokutu pre prípad skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca v skúšobnej lehote, treba toto ustanovenie pracovnej zmluvy považovať pre rozpor so zákonom za neplatné.