SME

Nebojme sa laryngitídy

Toto ochorenie niekedy vyzerá na prvý pohľad hrozivo, ale ak si zachováme duchaprítomnosť, dá sa zvládnuť pomernejednoduchými prostriedkami.



Laryngitída je zápalové ochorenie hlasiviek a ohrozuje najmä malé deti do šiestich rokov. Do tohto veku sú totiž hlasivkové chrupavky ešte málo vyvinuté, a preto náchylnejšie na infekcie. Niekedy sa môže laryngitída vyskytnúť aj u dospelých, ale priebeh choroby nebýva taký vážny ako u detí. Na rozdiel od iných zápalových ochorení dýchacích ciest, laryngitída prichádza nečakane a náhle.

Od bežného nachladnutia sa líši najmä tým, že sa nezačína nenápadnými príznakmi, ako je pobolievanie hrdla alebo mierne zvýšená teplota. „Večer uložíte do postieľky zdravé dieťa a v noci sa zobudíte na jeho hlasný kašeľ, ktorý pripomína štekot psa a chrapčanie,“ upozorňuje pediatrička Viera Polláková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Išlo o život


Kedysi, keď ešte nebolo povinné očkovanie, laryngitídu často spôsoboval bacil Haemophilus typu B, ktorý vyvolával zápal nad záklopkou v krku. Tej sa odborne hovorí epiglopis a jej funkciou je zabraňovať, aby sa jedlo dostalo z hltana do dýchacích ciest. Keď táto oblasť spuchla, postihnuté dieťa prestalo dýchať, lebo cez opuch nemal ako prúdiť vzduch do pľúc. „Dieťaťu išlo o život, a tak mu lekár musel narezať do hrtana otvor, aby sa nezadusilo,“ spomína doktorka Polláková. „Jeden môj kolega urobil tento zákrok vreckovým nožíkom vlastnému synovi. Choroba uňho prepukla veľmi nečakane a nebol čas čakať na prevoz do nemocnice.“

Dnes sa už, našťastie, takéto prípady nevyskytujú. Očkovanie proti Haemophilusovi je totiž súčasťou povinnej vakcíny, ktoré u nás deti dostávajú v treťom mesiaci života. Vyskytuje sa len laryngitída spôsobená vírusmi, najčastejšie vírusom parainfluezy, niektorými druhmi baktérií a vonkajšími vplyvmi, ako je dym z cigariet alebo znečistené ovzdušie. „Treba myslieť najmä na veľmi škodlivé pasívne fajčenie,“ upozorňuje Viera Polláková. „Nikotín sa dokonca našiel aj v moči detí, ktorých rodičia síce nefajčili v priamo v byte, ale na balkóne.“

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečné môžu byť aj chemické látky, ktoré sa uvoľňujú z čerstvo vymaľovaných stien. „Mala som dvojročného pacienta, ktorého rodičia sa práve nasťahovali do nového, čerstvo vymaľovaného domu. Dieťa v ňom okamžite dostalo laryngitídu,“ dodáva pediatrička. Šírenie infekcií podporuje aj suchý vzduch v prekúrených miestnostiach, preto sa táto choroba najčastejšie vyskytuje od jesene do jari. U dospelých zohrávajú úlohu aj fyzikálne vplyvy, najmä presilenie hlasiviek pri kriku a speve. Preto touto chorobou trpia často speváci, herci a učitelia.

Chlad a čerstvý vzduch

Aj keď väčšina z nás má predstavu, že choré dieťa treba držať v teple, pri laryngitíde platí pravý opak. Pacient potrebuje predovšetkým čerstvý studený vzduch, aby sa mu uľavilo. Držať ho v teple nie je vhodné aj preto, že deti ešte nemajú dokonale vyvinutý termoregulačný systém, a ich telo prijíma teplotu z okolia. Ak majú zvýšenú teplotu, tá sa v teplom prostredí, podávaním teplých nápojov a teplým oblečením ešte viac zvýši.

SkryťVypnúť reklamu

„Niekedy sa priebeh laryngitídy zmierni už len tým, že rodičia vezmú dieťa a utekajú s ním k lekárovi,“ tvrdí doktorka Polláková. „Cestou sa prevetrá na čerstvom vzduchu, a tak sa mu automaticky uľaví.“ Na zvlhčenie suchého vzduchu v miestnostiach sú ideálne zvlhčovače, do ktorých sa odporúča naliať minerálnu vodu Vincentku alebo akúkoľvek slanú vodu. „Kedysi sa zvykol pridávať do zvlhčovačov aj harmanček, ale táto rastlina môže obsahovať dráždivé alergény, preto dnes od tejto praxe radšej upúšťame,“ dodáva Polláková.

Ako súčasť domáceho ošetrenia odporúča aj studené olejové obklady. Olej sa dá na gázu alebo vatu, obklad priložíme na krk, preložíme igelitom a plienkou a zaviažeme. Najideálnejšie je použiť olivový olej z lekárne, ale dobrú službu nám urobí aj obyčajný stolný olej alebo masť. Dôležitý je dostatočný prísun tekutín. Tie by však nemali byť horúce, ale mali by mať izbovú teplotu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na začiatku suchého kašľa je dobré podávať antihistaminiká alebo kalciový sirup, ktorý má tiež podobné účinky. Laryngitída sa totiž často spája s prejavmi alergie. Ak sa choroba často vracia, pacienta treba vyšetriť u alergológa, inak riskujeme, že sa u neho časom rozvinie astma.

Prvá pomoc pri laryngitíde

  • Otvoríme okno a urobíme mierny prievan, aby pacient dýchal čerstvý studený vzduch.

  • Suchý vzduch zvlhčíme zvlhčovačom.

  • Na krk priložíme studený olejový zábal.

  • Podávame antihistaminiká a kalciový sirup na zníženie prípadných alergických reakcií.

Autor: k téme sa vyjadruje pediatrička Viera Polláková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 021
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 296
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 040
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 466
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 260
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 039
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 003
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 470
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
SkryťZatvoriť reklamu