Ovocie a zelenina nie sú len zdrojom vitamínov a minerálnych látok. Obsahujú tiež účinné látky, vďaka ktorým sú rastliny schopné brániť sa proti infekciám, mikroorganizmom a ďalším škodlivým vplyvom. Podľa prieskumu Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny v Lyone môže správna výživa znížiť riziko vzniku rakoviny o 8 – 12 %. Podľa zásad správneho stravovania sa treba vyhýbať nadmernému množstvu tukov, červeného, údeného a presoleného mäsa. Naopak, pri niektorých látkach bol preukázaný protirakovinový účinok. Patrí sem napríklad kyselina listová, ktorá v prírodnej forme znižuje riziko rakoviny pankreasu. Nízkotučná strava zasa znižuje opätovný výskyt rakoviny prsníka.
Ak konzumujeme ovocie a zeleninu, získavame aj tieto látky, ktoré potom zohrávajú veľkú úlohu v našom protirakovinovom ochrannom systéme. Patria sem napríklad cesnak, jahody, hrozno, kapusta, zelený čaj, paradajky, sója alebo brokolica. Význam dokonca nemajú len v prevencii vzniku nádorových ochorení, ale po jeho prepuknutí, po prvej fáze chirurgickej liečby, chemoterapie a rádioterapie.
„Okrem vplyvov životného prostredia a genetických faktorov, ktoré nemôžeme úplne ovplyvniť, zohráva v prevencii nádorových ochorení veľkú úlohu životný štýl. Jeho zásadnú zložku tvorí práve stravovanie,“ vraví Eva Smíšková, ktorá sa zaoberá správnou výživou.
Vláknina proti toxínom
„V rámci prevencie je vhodné vylúčiť z jedálnička to, o čom vieme, že nám škodí. Je to množstvo živočíšnych tukov, údenín, dusičnany, glutamát a jednoduché cukry,“ pokračuje odborníčka. Základom by teda mali byť zelenina a ovocie, strukoviny, celozrné potraviny.
Okrem vitamínov a minerálov obsahujú aj vlákninu, ktorá je pre správny chod organizmu veľmi dôležitá. Nielenže podporuje činnosť čriev, ale zároveň odstraňuje z tela toxíny, ktoré v ňom vznikajú. Preto je vláknina nevyhnutná aj pri onkologicky chorých pacientoch. „Viažu sa na ňu aj toxické látky, ktoré vznikajú ako produkty podávanej liečby a metabolizmu.“
Aj jedlo pomáha
Potraviny sú aj súčasťou liečby onkologických pacientov. Majú podporovať ich imunitný systém, zlepšiť energetickú bilanciu. Stravovanie je už výrazne individuálne, lebo organizmus je značne oslabený a nie všetko znesie. „Vtedy je najlepšie riadiť sa pacientovým prianím, prípadne podávať ovocné či zeleninové šťavy a kašovité jedlá, aby sme odľahčili tráviaci systém,“ vraví odborníčka. Pozor si napríklad treba dať na bobuľové ovocie - egreše, ríbezle, slivky a tiež na grepy a pomaranče, ktorých dužina nafukuje. Ich šťava je však vhodná.
Zabudnite na tuky