Nástraha prvá: Čo na seba?
Základom sú dlhé spoločenské šaty a smoking alebo frak. Pri plesoch nižšej kategórie nám väčšinou postačí vlastná skriňa, s bálom v opere je situácia komplikovanejšia. Smoking alebo frak doma pravdepodobne nenájdeme, no zoženieme ich v požičovni spoločenských šiat.
Potrebné informácie sa dajú dešifrovať priamo z pozvánky, aj tu sa však skrýva mnoho zákerností. Nápis „informal“ neznamená neformálne oblečenie v podobe džínsov a pulóvra, ale slušivý oblek s kravatou a dlhé, prípadne krátke spoločenské šaty. Nápis „black tie“ neznamená čiernu kravatu, ale tmavý smoking s motýlikom, pre dámy sú vhodné dlhé večerné šaty. Nápis „white tie“ signalizuje stav najvyššej pohotovosti – ocitneme sa v delikátnej spoločnosti, ktorá si vyžaduje frak, veľkú večernú róbu a slušné správanie.
Nástraha druhá: Príchod na miesto činu
Presun mestskou hromadnou dopravou príliš elegantný nie je, no v prípade menej významného plesu ho môžeme tolerovať. Vhodnejšou alternatívou je taxík – zaplatíme ho predsa z peňazí, ktoré sme ušetrili na diétnej predplesovej strave. Ak máme na nádhernej veľkej róbe navlečenú páperovú bundu, po vystúpení z taxíka trochu pobehnime, vetrovku si ešte v pokluse vyzlečme a diskrétne zrolujme pod pazuchu.
Keď patríme medzi šťastlivcov, ktorým zostali financie na vkusnú pelerínu alebo, nebodaj, kožuch, partner nám ho pred šatňou pomôže vyzliecť. Počká, kým si prepudrujeme nos, otvorí nám dvere do sály a džentlmensky odsunie stoličku. Sedia pri našom stole už nejakí hostia? Namiesto toho, aby sme na nich hlúpo zízali, slušne sa pozdravíme a navzájom sa predstavíme.
Nástraha tretia: Pobyt na mieste
Po usadení pokračujeme v nezáväznej konverzácii s našimi spolustolovníkmi. Vyhýbame sa ohováraniu, aj keby si to situácia priam žiadala. Kalich s vínom držme za stopku a nevkusné krvavočervené odtlačky pier si ponechajme pre bar štvrtej cenovej skupiny. V prípade, ak sú na plese švédske stoly, dôkladne zvážme, ktoré kúsky si naberieme na tanier. Obyčajné jednohubky sú vždy istejšie než ustrice, kraby alebo homáre. Ak tušíme, že ide o našu prvú a poslednú príležitosť ochutnať langustu, zjedzme ju aspoň kdesi v závetrí.
Logisticky sme to nezvládli a vidlička nám spadla na zem? Nenápadne ju nohou odsuňme na bezpečné miesto kdesi pod stôl. Kôpku zemiakového šalátu zásadne neodkopávajme, ale upozornime čašníka, aby ju odpratal. Pokým sa nedostaví s lopatkou a zmetákom, držíme pri šaláte čestnú stráž, aby doň nikto nevhupol.
Nástraha štvrtá: Tanečný parket
Vstupujeme naň až po oficiálnom otvorení plesu. Partner by mal byť naším tanečníkom po celý večer, no minimálne počas prvého tanca. Ak zo spoločenských alebo iných dôvodov pociťuje túžbu požiadať o tanec dámu od vedľajšieho stola, mal by najskôr požiadať o zvolenie jej partnera. Po skončení musí partner odprevadiť dámu na miesto, v žiadnom prípade ju nenechá na parkete ako osamelú bludičku.
Hádku a výčitky si zásadne ponechajme na neskôr. Mnohé partnerské dvojice sa bez tohto folklóru zaobídu len veľmi ťažko, no hlášky typu: „Stará, už toľko nežer, šak máš brucho ako sud,“ na ples nepatria. Ani na hasičský, ani na poľovnícky.
Autor: Silvia Peťková