Šaty na ramienkach, korzety a rafinované výstrihy – to všetko si vyžaduje hladký dekolt, chrbát a ramená. Žiaľ, mnohé z nás majú tieto partie v žalostnom stave, a tak sa radšej zahalia do upätých šiat bez štipky sexepílu, len aby zbytočne neupozorňovali na vyrážky, pigmentové škvrny a vrásky. Našťastie, moderná dermatológia má na tieto problémy jednoduché riešenie.
Základ je čistota
Najlepšou zbraňou proti vyrážkam, upchatým pórom a nevzhľadným zápalom je pravidelná hygiena. „Sprchové gély a mydlá by sme si mali vyberať podľa typu pokožky,“ upozorňuje dermatologička Soňa Bohunská. „Ak je pokožka mastnejšia so sklonom k akné, ideálne sú dezinfekčné mydlá, ktoré potláčajú činnosť mazových žliaz, a teda aj tvorbu vyrážok. Sprcha je pre zdravie a krásu kože lepšia než kúpeľ, lebo silnejší prúd vody ju nielen čistí, ale aj účinne prekrvuje. Okrem toho môžeme pokožke raz do týždňa pomôcť jemným peelingom, ktorý z nej odstráni odumreté bunky.“
Suchá citlivá pleť však na peelingové gély nereaguje dobre. Treba ju umývať šetrnými prípravkami, ktoré majú v sebe okrem čistiacich zložiek aj výživné látky a dokážu jej poskytnúť dostatočný komfort. Rovnaké zásady platia aj pri výbere telového mlieka, ktorým by sme sa mali natrieť po každom umytí, a to bez ohľadu na vek. Mladým ženám s mastnejšou pleťou stačí na ošetrenie ľahké hydratačné mlieko, staršie dámy so suchšou a citlivou pokožkou potrebujú mastnejšie a výživnejšie prípravky.
Pred kúpou každej telovej kozmetiky by sme sa mali uistiť, že je určená práve na náš typ pleti a neobsahuje zložky, na ktoré by sme mohli byť prípadne alergické. „Väčšina ľudí dobre znáša ingrediencie ako aloe vera alebo panthenol, tie väčšinou vyhovujú aj citlivejšej pleti. Problematické bývajú prípravky s prímesou konzervačných látok a parfumov, ale aj niektorých prírodných zložiek, ako je napríklad harmanček,“ upozorňuje doktorka Bohunská. „Väčšina ľudí si myslí, že kozmetika s výťažkom z kamiliek pomáha liečiť zápaly a podráždené miesta, ale nemusí to byť tak, ak sme náhodou na harmanček alergickí.“ Ak naša pleť často reaguje podráždením na kozmetiku, ktorú používame, mali by sme ísť na alergiologické vyšetrenie a zistiť, na ktoré zložky sme precitlivení.
Všemocný laser
Na viditeľné zlepšenie pokožky obyčajná kozmetika nestačí. Ak chceme radikálne zlepšiť jej vzhľad, bez lekárskej pomoci sa určite nezaobídeme. „Zimné obdobie je ako stvorené na odstraňovanie rôznych kožných defektov – pigmentácií, znamienok, vrások alebo rozšírených cievok,“ odporúča doktorka Bohunská. Väčšina týchto neduhov sa dá odstrániť rýchlo a bezbolestne pomocou lasera.
Dermatologickou novinkou je MARVEL, ktorý má štyri rôzne vlnové dĺžky s odlišným sfarbením. Červená stimuluje tvorbu kolagénu a spevňuje starnúcu pleť, modrá lieči akné, zelená redukuje pigmentácie a žltá cievky. Laserové odstránenie pieh, pigmentových škvŕn, kožných výrastkov, ktoré sa zvyčajne tvoria najmä na miestach, kde je pokožka dráždená oblečením – napríklad na krku alebo v podpazuší, alebo červených cievnych znamienok nezanecháva na koži nijaké jazvy.
„Tieto útvary nemajú korene pod povrchom kože, takže po zahojení ani nie je vidno, kde boli,“ tvrdí doktorka Bohunská. Akurát treba rátať s tým, že hojenie potrebuje určitý čas, zvyčajne niekoľko týždňov, počas ktorých sa spálené miesta môžu zapáliť, citlivejší pacienti môžu mať dokonca zvýšenú teplotu. Maskovať zápaly mejkapom nie je vhodné, preto ak chceme byť v plesových šatách krásne, tieto zákroky treba absolvovať v dostatočnom predstihu. To platí aj pre chirurgické odstraňovanie znamienok a bradavíc, zakorenených hlbšie v koži. Niektoré z nich môžu byť nielen kozmeticky rušivé, ale aj zdravotne rizikové. Najmä ak menia tvar alebo sfarbenie. „ V zásade platí, že každé znamienko, ktoré je spigmentované, by mal vyšetriť lekár,“ odporúča doktorka Bohunská.
Opálenie bez slnka
Krása zdravej hladkej pokožky najlepšie vynikne pri jemnom opálení. Dermatologička Soňa Bohunská však neodporúča chodiť so solária. „Umelé žiarenie má podobne škodlivé účinky na pleť ako prirodzené,“ upozorňuje. To znamená, že môže podporiť tvorbu nežiaducich pigmentácií, výrastkov, znamienok a vrások. Zbytočne budeme investovať do kozmetického ošetrenia a dermatologických procedúr, ak potom výsledný efekt zlikvidujeme nedostatočnou ochranou.
„V lete treba chodiť na slnko len s účinnnými opaľovacími prípravkami s vysokým UV faktorom a v zime uprednostniť samoopaľovacie prípravky pred soláriom,“ odporúča lekárka. Ak sa obávame nerovnomerných škvŕn, ktoré sa objavujú po neodbornom natretí samoopaľovacím prípravkom, môžeme siahnuť po mliekach, ktoré obsahujú len kvapku samoopaľovacej látky, a teda nám zabezpečia len jemné tónovanie, alebo sa dať natrieť v kozmetickom salóne.
Čo môžeme vyskúšať u dermatológa
- Mikrodermabrázia – jemné zbrúsenie kože, ktoré dokáže vyhladiť a vyčistiť pleť účinnejšie ako klasický peeling. Odstraňuje odumreté bunky z povrchu kože.
- Ošetrenie rádiofrekvenčným prístrojom – stimuluje tvorbu kolagénu a spevňuje pleť bez toho, aby spálilo jej povrchovú vrstvu. Tento zákrok je veľmi šetrný, a tak sa podľa potreby môže použiť nielen v zime, ale aj v lete.
- Svetelná terapia MARVEL – šetrne rieši rôzne kozmetické defekty tým, že pôsobí nielen na povrchu, ale aj pod vrchnou vrstvou kože a stimuluje prirodzené mechanizmy, ktoré celkovo zlepšujú stav pleti.
- Maska s vitamínom C – viditeľne rozjasní a osvieži pleť, pôsobí pozitívne na tvorbu kolagénu.
- Frakčný CO2 laser – účinná novinka proti vráskam, jazvičkám a rôznym typom pigmentácií. Po zákroku sa koža zahojí od štyroch do siedmich dní a vytvorí sa na nej nová povrchová vrstva.
- Chemický peeling ovocnými kyselinami alebo kyselinou trichlooctovou – účinne čistí pleť, pre viditeľný účinok treba zákrok niekoľkokrát opakovať v priebehu štyroch mesiacov.
Pre výraznejší efekt sa môžu viaceré procedúry navzájom kombinovať.
Autor: k téme sa vyjadruje dermatologička Soňa Bohunská, www.esthetic.sk