SME

Ananás nesmie na vašom stole chýbať

Lahodná chuť ananásu si podmanila naše chuťové poháriky, na rozdiel od iných druhov ovocia, už od útleho detstva. A to máme veľké šťastie, pretože deti v čase baroka sa mohli tešiť maximálne z pomarančov. Teda ak na ne ich rodičia mali.

Ananás ako džús, jednodruhový, alebo ako súčasť multivitamínových nápojov, ako kompót, súčasť ázijských jedál, či len tak nakrájaný v ovocnom šaláte, je neprekonateľný. V rebríčku hitparád sa napríklad v USA za posledných sto rokov dostal na druhé miesto za banány.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

História ananásu siaha do čias domorodých obyvateľov Južnej Ameriky, Praguaya od rieky Paraná, kde ešte stále rastú jeho vzdialení príbuzní. Indiáni ananás podľa všetkého aj pestovali a obchodovali s ním. Tak sa dostal do Mexika, Brazílie a tiež do východnej Ázie. Európania sa s ním stretli na svojich dobyvačných cestách do Ameriky, prvýkrát na ostrove Guadaloupe, patriacemu dnes Mexiku, vzdialenému západne 240 km od Kalifornského polostrova.

SkryťVypnúť reklamu

Bol to Kryštof Kolumbus, ktorému zachutil tak, že ho odtiaľ vzal so sebou do ďalších kútov sveta a Európy. Indiáni si v tom čase na znak priateľstva a pohostinnosti zdobili vchody svojich príbytkov ananásmi. To od nich prebrala aj európska architektúra, keď sa mnohé priečelia domov zdobili motívom ananásu, najmä v Španielsku a Anglicku.

Portugalci a Španieli sa postarali o rozšírenie ananásu do Afriky a Austrálie. Okolo roku 1700 sa v skleníkoch pokúšali pestovať ananás aj Holanďania. Kapitán Cook založil prvé plantáže na Society ostrovoch a na ďalších menších ostrovoch v Karibiku. Postupne sa pestovanie ananásu udomácnilo na Trinidade, v Kostarike, Guatemale, Hondurase.

V roku 1952 sa na svete vyprodukovalo milión a pol tony ananásu, o pätnásť rokov to bol viac ako dvojnásobok. Dnes medzi najväčších svetových pestovateľov patria Thajsko, Čína, India, Mexiko, India, Brazília a Portoriko. Ananás sa spracúva na džús, plní sa do konzerv a zvyšok ide na domáci a svetový trh.

SkryťVypnúť reklamu

Opis Ananás je trvalá bylina, rastúca v trópoch a subtrópoch takmer po celom svete, dorastajúca do výšky až 1,5 metra a do šírky 1,2 metra.

Listy sú dlhé, akoby povoskované, vyrastajúce zo stredu, na okrajoch ukončené ostňami ako ihly, dorastajúcimi do dĺžky až 1,8 metra. Sú zelenej farby, zriedkavo s červenými alebo žltými pásmi.

Kvitne na jednej stonke s mnohými purpurovými kvetmi, ktoré opeľuje hmyz a kolibríci. Súplodie máva oválny až vajcovitý tvar dorastajúci do dĺžky až 30 cm s hmotnosťou 0,5 – 5 kg. Farbu máva zelenú, žltú až červenkastú. Rastie v trópoch, ale toleruje na krátky čas pokles teploty pod bod mrazu. Vtedy sú plody kyslejšie. Zrážky by sa mali pohybovať okolo 600 - 4000 mm za rok. Pôda by nemala byť premočená ani preschnutá.

SkryťVypnúť reklamu

Využitie Plod ananásu pod tuhou voskovitou šupkou obsahuje sladkokyslú dužinu, v strede tuhú. Po odstránení šupky sa vykrojí aj zhrubnutý stred.

Takáto dužina sa potom ďalej upravuje alebo sa použije priamo. Ananás v konzerve ako kompót poslúži ako náhrada za čerstvý, prípadne ako rýchle občerstvenie či dezert.

Šťava z ananásu je vhodná do smoothies (kokteilov), na varenie a do miešaných nápojov. Čerstvý ananás sa používa často v ázijskej a tropickej kuchyni, v karí jedlách Karibiku i Afriky. Chutný je potretý medom a opečený z oboch strán ako príloha k pečenej rybe, ku grilovanej kuracine alebo k plodom mora.

Čerstvý ananás je priam vitamínová bomba.

Obsahuje vitamín B - tyamín, vitamín C, provitamín A, kyselinu listovú, cukry a vlákninu. Z minerálnych látok je to najmä horčík, draslík, železo, fosfor, zinok a železo. Azda najdôležitejšia časť je enzým Bromelín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Enzýmy sú bielkovinové molekuly a náš organizmus ich získava trávením bielkovín obsiahnutých v prírodnej strave. Sú to vlastne biokatalyzátory, ktoré pomáhajú riadiť všetky biochemické reakcie v organizme. Pomáhajú odstraňovať škodlivé látky z tela, ktoré sa v ňom počas života zbierajú, a tak nastoľujú rovnováhu. Enzým Bromelín pomáha pri trávení bielkovín a spolupracuje pri liečbe chorôb spojených s tráviacou sústavou a črevami.

Tipy a triky

Zrelosť plodu neprezradí farba, ale jeho vôňa. Po poklepaní by sme mali počuť plný zvuk, nie dutý. Dutý zvuk hovorí o nezrelom plode. Pri kúpe ananásu sa vždy pozrieme na spodok plodu, na miesto, kde bol odrezaný, či tam nie sú plesne. Tie sú príčinou mnohých chorôb. Ananás uskladňujeme pri teplote medzi 10 - 15 °C. Nižšie teploty môžu plod poškodiť, prejavuje sa to zhnednutím dužiny. Dlhé skladovanie pri izbovej teplote spôsobí prezretie plodu. Najlepšie je kupovať ananás predtým, ako ho budeme spracúvať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najznámejšie kultivary

Natal Queen - sladký, so žltou dužinou, vhodný na priamy konzum.

Red Spanish – s bledožltou dužinou a so silnou arómou.

Smooth Cayenne – havajská odroda s vysokou kyselinou aj cukornatosťou, vhodný na zaváranie.

Perambuco – s bielou dužinou, vhodný na priamy konzum.

Pripravte si s nami:

Základná príprava ananásu

Najjednoduchšie je ananás nakrájať na plátky a následne z nich odstrániť šupku. Nakoniec vyrežeme aj drevnatý stred, ale nemusíme, niekomu chutí aj ten. Druhý spôsob je odrezať oba konce a šupu po pásoch. Obrezať dužinu od stvrdnutého stredu.

Ananásové kura

5 ks polovíc kuracích pŕs

550 g čerstvého, na kocky posekaného ananásu

1 pomaranč pokrájaný na kolieska

500 ml zeleninového vývaru

1 PL oleja

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do panvice vlejeme olej, rozpálime a opražíme na nej z jednej strany kuracinu, potom ju otočíme a pridáme ananás. Opekáme asi 5 minút, pridáme vývar, prikryjeme a dusíme na slabom ohni asi 30 minút. Kura preložíme na tanier spolu s ananásom a obložíme pomarančom. Podávame s ryžou.

Ananásový šalát so stonkovým zelerom

800 g ananásu nakrájaného na kocky

150 g nasekaných stoniek zeleru

1/2 šálky posekaných vlašských orechov

majonéza

1 PL citrónovej šťavy

soľ

šalátové listy

Zmiešame ananásové kúsky so zelerom a orechami a necháme vychladnúť. Potom opatrne primiešame majonézu (alebo tofu majonézu), ale len nepatrné množstvo, citrónovú šťavu a soľ. Podávame naaranžované na šalátových listoch.

Ovocný šalát s ananásom

1 ošúpaný, na kocky pokrájaný ananás

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1 očistená papája nakrájaná na kocky

250 g bieleho hrozna

1 zelené jablko nakrájané na kocky

150 g pekanových orechov

1 banán nakrájaný na kolieska

70 ml citrónovej šťavy

1 limetka pokrájaná na mesiačiky

Ananás prekrojíme na polovicu po dĺžke. Vydlabeme dužinu a posekáme. Premiešame v nádobe všetky ingrediencie a šalátom potom naplníme jednotlivé polovice ananásu a podávame dozdobené mesiačikom limetky.

Tropický sen

2 litre ananásového džúsu

1 liter mango džúsu

1 liter pomarančového džúsu

1 liter bieleho rumu

2 ks mučenky (passion fruit)

Všetko spolu premiešame vo veľkej nádobe, mučenku rozrežeme, pridáme do nápoja a necháme dobre vychladiť. Podávame vo vysokých sklenených pohároch so slamkou.

Čerstvý šalát s ananásom a avokádom

1 zrelé avokádo

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4 kolieska ananásu

2 PL olivového oleja

2 PL limetkovej šťavy

1/4 ČL soli

1/2 PL cukru

hlávka šalátu

Avokádo aj ananás necháme vychladnúť. Ošúpeme a vyberieme kôstku z avokáda. Potom ich nakrájame na asi 1,5 cm kúsky a premiešame. V nádobke premiešame olej, limetkovú šťavu, cukor a soľ. Ovocie prelejeme nálevom a opatrne premiešame. Podávame na šalátovom liste.

Havajské mäsové guľôčky ako jednohubky

250 g ananásu z konzervy aj so šťavou

½ červenej papriky posekanej na drobné kocky

1 ČL posekaného zázvoru

500 g pomletého morčacieho mäsa

2 jarné cibuľky posekané nadrobno

100 g strúhanky

soľ

250 ml teriyaki omáčky

Rúru predhrejeme na 200 °C. Ananás scedíme, ale šťavu si odložíme. V mise zmiešame 60 ml ananásovej šťavy, papriku, zázvor, pomletú morčacinu, zelenú cibuľku, strúhanku a soľ. Pomocou malej lyžičky tvarujeme guľky a ukladáme ich do ohňovzdornej nádoby. Potom prelejeme guľôčky teriyaki omáčkou a pečieme 30 minút. Každú guľôčku prepichneme napichovadlom spolu s kúskom ananásu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Miroslav Kubečka, kuchár, špičkový foodstylista

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 958
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 577
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 750
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 586
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 042
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 643
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 091
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 192
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 12 017
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 558
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 276
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 858
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 672
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 016
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 527
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu