SME

Je polročné vysvedčenie dôležité?

Nemusíte vďaka nemu opakovať ročník, nech by v ňom svietili gule odhora dolu. Pri súčasnej nadmernej ponuke stredných a vysokých škôl sa zväčša neberie do úvahy ani na prijímacích pohovoroch, na prvý pohľad je akoby zbytočné.

vysvd.jpgNapriek tomu sa školáci vrátili po dlhých prázdninách do škôl a čakajú ich dva týždne písomiek, testov a skúšania, akoby učitelia chceli dobehnúť všetko, čo za štyri predchádzajúce mesiace nestihli. Nie je to vždy ich výmysel, tematické plány predpisujú v niektorých hlavných predmetoch pravidelné štvrťročné práce, ktoré majú preveriť vedomosti a zručnosti žiakov za školský štvrťrok. Šikovnejší učitelia stihli tieto testy so žiakmi napísať pred sviatkami, kým ešte neboli hlávky vymetené sánkovačkou a koláčmi. I žiaci akoby až teraz zistili, že im v klasifikačnom hárku straší jediná štvorka a na dobrovoľnú odpoveď doteraz nenašli odvahu. V snahe vyhnúť sa rodičovskej odplate sa preto pokúsia zachrániť, čo sa dá. Začína obdobie skúšok a drilovania, blíži sa polročné vysvedčenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia hromžia na učiteľov, učitelia hromžia na žiakov a všetci svorne hromžíme na naše školstvo. Lenže ono samotné za to nemôže, je len nástrojom v rukách ľudí. Rodič, ktorý sa pravidelne informoval o prospechu svojho potomka predsa musí vedieť, ako sa do žiackej knižky dostala tá štvorka a že školský polrok trvá 5 mesiacov a nie dva týždne. Takisto žiak, ktorý sa učí pravidelne a systematicky, nemá veľký problém zopakovať si učivo za dlhšie obdobie, aj keď z neho veľa zabudol. No a učiteľ by naozaj nemal nechávať celú klasifikáciu na január, pretože žiaka musí hodnotiť priebežne. Všetky tri zúčastnené strany sa tak vyhnú stresom, ktoré toto obdobie prináša.

No a keď sa predsa len niečo nevydarí? Polročná známka je práve takou malou generálkou, ktorá ma signalizovať, či treba pridať alebo je všetko v poriadku. Možno málo rodičov vie, že podobný varovný prst zdvíhajú učitelia aj po uplynutí školského štvrťroka, kedy sa rozhoduje o udelení tzv. napomienok žiakom, u ktorých hrozí neprospievanie z niektorého predmetu.

SkryťVypnúť reklamu

Ponúkame teda pár malých rád pre tých, ktorí sa v ďalšom polroku chcú vyhnúť písomkovému stresu. Ako sa efektívne učiť?

  • Pravidelnosť – po príchode zo školy to ihneď samozrejme nejde, výnimku tvoria i prázdniny a choroba žiaka sprevádzaná bolesťou či teplotami. Avšak ideálne je vytvoriť si rovnaký rituál spočívajúci v nevyhnutnej prestávke a sústave krokov, ktoré pomáhajú utužiť pevnú vôľu. Optimálny čas na domácu prípravu je medzi treťou a piatou hodinou poobede, keď je organizmus opäť v pohotovosti. Nevhodný je čas tesne po obede a pred spaním, pretože to narúša rytmus spánku. Učenie ráno je síce efektívne, ale skôr učivo zabudnete. Naopak poobedno-večerné učenie sa spracúva v mozgu aj počas spánku a ak si ráno čítate opäť ten istý text, zisťujete, že vám páli.
  • Miesto na učenie – ideálna je samostatná miestnosť, ak to nie je možné, určite by malo mať každé dieťa aspoň svoj stôl. Nie je dôležité, či je vzorne uprataný alebo tvorivo zahádzaný pomôckami, pretože každému vyhovuje niečo iné (hoci matky by sa potešili najmä tej prvej alternatíve). Niektoré deti potrebujú hudbu (najlepšie tlmenú bez spevu) a iné zase pohyb (hádzanie si loptičky, behanie od okna k dverám). Poloha ležmo evokuje spánok a je celkom reálne, že si vytvoríte nepríjemný reflex a skôr ako sa niečo naučíte, zaspíte. Kyslík je unikátnym prečisťovačom mozgových závitov, takže ešte pred učením odporúčame vyvetrať!
  • Metodika učenia – najhoršie na začiatok, najlepšie na koniec. Ľahké a obľúbené predmety tak budú čerešničkou na torte a naučia žiaka trpezlivosti. Dobrou voľbou je striedanie predmetov rôzneho charakteru, nie fyziky s chémiou, ale trebárs s angličtinou. Veľmi efektívnou metódou je kombinovať písanie domácej úlohy s priamym učením sa. Trvá to síce naoko dlhšie, ale mozog sa tak učí rýchlejšie. Je vhodnejšie učiť sa báseň tri dni po 15 minútach ako jeden deň 45 minút. Aj medzi učením treba robiť prestávky, ktoré by mali byť využité hlavne na pohyb. Prebehnutie so psom či pár jógových cvičení urobia svoje, čo sa o vylihovaní pri telke alebo za počítačom nedá povedať.
  • Je vedecky dokázané, že najviac sa človek naučí, keď využíva čo najviac zmyslov. Samotné čítanie alebo len počúvanie je málo efektívne. Ich kombinácia pôsobí priam zázračne. Ak nemáte pri sebe spolužiaka, s ktorým by ste si látku povedali, môžete hovoriť pri učení nahlas aj sami. Prvé čítanie by malo byť orientačné, kde zistíte obsah textu. Druhé čítanie je analytické, vnímate obsah viet a vnímate súvislosti. Ak sa dá, je vhodné podčiarkovať či zvýrazňovať dôležitý text. Veľmi dobré je napísať si základné body, ktoré na začiatok budú vašou oporou. Teraz nasleduje hovorené slovo, žiak reprodukuje nahlas to, čo si zapamätal vďaka krátkodobej pamäti, môže si pomáhať opornými bodmi. Potom sa treba vrátiť k učivu a doplniť chýbajúce informácie.
  • Je potrebné rešpektovať druh pamäte, ktorou človek disponuje. Vizuálna, teda zraková pamäť vyžaduje práve rôznofarebné poznámky, šípky a rôzne schémy. Rozprávači sa učia zase vďaka sluchovej pamäti.
  • Motivácia – s ňou je to horšie. Len málo detí má vnútornú motiváciu vrodenú. Všeobecne sú kladné motívy podporným prostriedkom učenia sa. Ide o pocity spokojnosti, pochvaly, odmeny, podpora sebavedomia či túžby po vedomostiach. Samotná dobrá známka je tiež motivačným prvkom, nefunguje však univerzálne, najmä ak ňou pohŕdajú samotní rodičia. Záporná motivácia (hrozba trestu, strach, časový stres) je síce občas hnacím motorom do učenia, ale väčšinou nemá správny efekt, dieťa ujde pri prvej príležitosti k inej činnosti. Výsledkom je zlá známka a žiaden dôvod na ďalšie učenie. Taký malý začarovaný kruh.

A ešte jedna malá pripomienka. Je naozaj dôležité, aby vaše dieťa malo na vysvedčení samé jednotky? Dosť často sa stáva, že práve takýto jednotkár v bežnom pracovnom živote nezvláda praktické činnosti a naopak trojkár, ktorý preliezal s odretými ušami sa stane veľmi úspešným podnikateľom či manažérom. Známka na vysvedčení nemusí byť kritériom úspešnosti, niekedy je výsledkom zhody okolností a povedzme si pravdu, občas aj vzťahu učiteľa a žiaka. Je veľmi málo detí, ktoré majú univerzálny talent na všetko. „Čistí“ jednotkári okrem toho veľakrát využívajú svoju dobrú povesť na dosiahnutie výbornej známky aj z predmetov, ktoré nie sú ich doménou (priznám sa, že aj moje jednotky z telocviku vznikli skôr zásluhou triednej učiteľky, a nie vďaka šplhu na lane). Možno práve vaše dieťa získa Nobelovu cenu za literatúru, hoci malo v škole z matematiky trojku.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Adriana Markovičová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 596
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 182
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 782
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 961
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 966
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 858
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 515
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 415
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


21
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 041
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 918
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 014
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 358
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 674
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 135
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 889
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 12 537
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťZatvoriť reklamu